_
hirdetés
_
hirdetés
Államtitkárból miniszter – az nagyon menő dolog. De az is biztos, hogy Hankó Balázsnál kevés energikusabb államtitkár van, és az is, hogy amíg államtitkár volt, a szakképzés páratlanul sokat változott és fejlődött. De hát inkább nézzük, miről is van itt szó.
Általánosságban elmondható, hogy az utóbbi években a szakképzés kiemelkedő figyelmet élvezett, főleg mióta 2020-ban megújult az egész rendszer. Viszont még ha csak az elmúlt egy évre is korlátozzuk magunkat, akkor is kijelenthető, hogy jelentősek voltak a változások, az eredmények pedig ehhez mérten nem maradtak el. Már egy évvel ezelőtt is világosan látszott az a mai napig tartó tendencia, melynek célja a szakképzés korszerűsítése, versenyképessé tétele, az életen át tartó tanulás, a felnőttképzés népszerűsítése, a tananyag praktikussá, gyakorlatorientáltá, a gazdaság igényeit kielégítővé tétele. Több új, Európában jelen lévő trend is megjelent, mint például a mikrotanúsítványok, illetve folytatódott, erősödött a digitalizáció.
A dolgok pedig úgy látszik, működnek, legalábbis a tavalyi és az idei felvételik eredménye alapján, melyek szerint
a szakképzés (és a felsőoktatás is) népszerűbb, mint korábban.
Maga az érettségi is változott, a felsőoktatási intézmények nagyobb mozgásteret kaptak. A szakképzés sikeressége olyan rendezvények népszerűségéből is látható, mint a SzakMÁzz, melyen tavaly több, mint 12.000 diák vett részt. Ma pedig már ott tartunk, hogy 10-ből 6 fiatal a szakképzést választja.
Aztán persze ne feledkezzünk meg a pedagógusok bérfejlesztéséről, ugyanis tavaly decemberben jelentették be, hogy a 800 ezer forintos béremelés a cél.
_
hirdetés
_
hirdetés
Egyáltalán nem mellékes a felsőoktatás és a szakképzés egyre erőteljesebb összefonódása, elég csak az előzetes hallgatói jogviszonyra gondolni.
Eközben nem egy szakmai versenyen teljesített hazánk kiválóan, elég csak a tavalyi EuroSkills-re gondolni, és Hankó Balázs többször el is mondta, hogy szeretné, ha itt nem állnánk meg és legközelebb világbajnokok lennénk.
Maga a szakképzés a fizikai síkon is sokat fejlődött: 96 milliárd forintos fejlesztési program indult idén, számos technikum és intézmény újult és újul meg, például Hatvanban, Sopronban, Makón, Békéscsabán, Budapesten pedig többek közt a Gundel iskola vagy a BMSZC.
Pályázatok, támogatási program sem egy volt: Hankó Balázs egyik egyáltalán nem titkolt célja, hogy hazánkat a világ legjobb innovátoraként lássa, és ezért tenni is hajlandó: elég csak a tavalyi 30 milliárdos innovációs programra, a 147 milliárdos Neumann János Programra, a Fókuszterületi innovációs pályázatra, vagy a Research Grant Hungary-re gondolni. De azért az sem utolsó dolog, hogy gyártási csúcstechnológiában meg 5.-ek vagyunk.