_
hirdetés
_
hirdetés
A felsőoktatásba jelentkezők és a felvettek számát tekintve is rekordot döntött a 2023-as felvételi.
Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár szerint
az idei felvételi nemcsak attól jó, hogy a tavalyi évhez képest 28%-kal több diákot vettek föl a megújult magyar felsőoktatásba, hanem amiatt is, hogy azokra a képzésekre került be sok hallgató, amelyek a magyar gazdaság- és társadalomszerkezet miatt fontosak.
Az is nagy változás, hogy a földrajzi elhelyezkedése is jó a felvételinek, hiszen a vidéki egyetemekre is nagyon sok fiatalt sikerült felvenni. A magyar gazdaság társadalmi igényeinek megfelelő felvételi számok születtek.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az már a jelentkezések júniusi lezárultakor is látszódott, hogy jelentősen növekszik majd a felsőoktatásban résztvevők száma. Ugyanis 2022-höz képest összesen 27%-kal jelentkeztek idén többen a felsőoktatásba az országban, ami 126 449 tanulót jelentett idén. Látható volt, hogy megfordult a Budapest-vidék tengely, hiszen jóval nagyobb arányban jelentkeztek idén a vidéki egyetemekre, mint tavaly. A matematikai, természettudományos, informatikai és műszaki képzésekbe jelentkezők száma is növekedett, sőt az itt tapasztalható 34 százalékos változás jelent némi reményt a további munkaerő-pótlásra.
A ponthatárok júliusi kihirdetésekor az is kiderült, hogy több intézményben is rekordot döntött a felvételt nyert diákok száma. Persze azt is fontos tudni, hogy a növekedés egyik oka a továbbtanulási kedv mellett, hogy 2023-ban jelentősen megváltozott a felvételi rendszer. Nem voltak központilag meghatározott minimum ponthatárok és az emelt szintű érettségi sem volt kötelező. A felvételi követelményekről idén már az intézmények dönthettek.
Szinte már hagyományosan az ELTE vezeti a legnépszerűbb egyetemek listáját, ahová idén több mint 31 ezer jelentkezés futott be. A következő két legnépszerűbb hely a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem volt.