_
hirdetés
_
hirdetés
Egy 16 éves sümegi fiú tragikus halála adta a végső lökést egy országos kampány elindításához, amely az iskolai zaklatás és bántalmazás ellen harcol. A „#NeBántsátokEgymást! – Piros Lapot az Iskolai Bántalmazásnak” kampányt a 8K az Életminőség Fejlesztéséért Alapítvány indította útjára, hogy felhívja a figyelmet az iskolai erőszak következményeire, és közösségi szinten ösztönözze a diákokat az elfogadásra és a tiszteletteljes viselkedésre.
Egy tragédia, amely megváltoztatta a hozzáállást
2023 novemberében egy sümegi diák önkezével vetett véget életének, miután társai zaklatták. Ez az eset megrázta a közvéleményt és a szakembereket egyaránt. Az alapítvány már korábban is foglalkozott osztályközösség-fejlesztéssel, de ez a tragédia egy célzott kampány elindítására ösztönözte őket.
Nagy Anita, a kuratórium elnöke szerint a legfontosabb cél az volt, hogy a diákokat is bevonják a bántalmazás elleni küzdelembe, és aktív részeseivé tegyék a közösségi szemléletformálásnak.
„Nem elég beszélni róla, konkrét cselekvésekre van szükség”
– mondta.
Nincs helye bántalmazásnak
A Piros Lap-kampány szimbóluma – egy piros lap X-szel – egyértelmű üzenetet hordoz: az iskolai bántalmazásnak nincs helye. Az osztályok csatlakozhatnak a kezdeményezéshez, és aláírhatják a Bántalmazás Elleni Paktumot, amelyben vállalják, hogy elutasítják a bántalmazás minden formáját, és aktívan dolgoznak egy biztonságosabb közösség kialakításán.
A résztvevő osztályok három szint közül választhatnak – küzdők, bajnokok, hősök –, attól függően, hogy milyen elkötelezettséget vállalnak. A program segíti a felelősségteljes gondolkodást, az empátia fejlesztését, az önreflexiót és a közösségépítést.
Megdöbbentő tapasztalatok az iskolákban
A kampány során a szervezők és pedagógusok számos iskolában tartottak konzultációkat a diákokkal, amelyek során kiderült, hogy
sokan nincsenek tisztában azzal, mi is számít pontosan bántalmazásnak.
_
hirdetés
_
hirdetés
„A legtöbben csak a fizikai erőszakot és a kiabálást említették” – mesélte Nagy Anita. A csúfolódás, kiközösítés és kibeszélés nem mindig tudatosul bántalmazásként a gyerekek fejében.
A legdöbbenetesebb felismerés az volt, hogy
sokan azért beszélnek durván egymással, mert ezt szokták meg.
A kampány egyik fontos üzenete éppen az, hogy a bántalmazás sokszor egy rossz beidegződés, amelyet megfelelő példamutatással és közösségi szemléletformálással meg lehet változtatni.
Itt nem állnak meg!
A kampány eddigi sikere egyértelmű: több mint 9000 diák csatlakozott, és a 2024–2025-ös tanévben 113 osztály aktívan részt vett a programban. A visszajelzések szerint a diákok számára a kezdeményezés nemcsak szemléletformáló, hanem közösségépítő élményt is nyújtott. A szervezők podcast-sorozatot is indítottak Rólunk szólva címmel, amelyben a diákok saját szavaikkal osztják meg tapasztalataikat.
A kampány jövőbeli tervei között szerepel egy Országos Piros Lap Nap megszervezése, amely még szélesebb körben hívja fel a figyelmet az iskolai bántalmazás problémájára. Emellett a 2025–2026-os tanévben a program továbbfejlesztett verzióját tervezik elindítani.
Díjátadó és Kamaszfesztivál
A kampányban kiemelkedően teljesítő osztályokat 2025. március 20-án díjazzák. A nyertesek meghívást kapnak a X. Országos Osztálykirándulás – Kamaszfesztiválra, amely június 12–15. között Tatán, az Esély Budapest Alapítvány Ifjúsági Táborában kerül megrendezésre. Az esemény célja, hogy a diákok ne csak tanuljanak az elfogadásról, hanem egy közösségi élmény során meg is tapasztalják annak erejét.
A Piros Lap-kampány bizonyítja, hogy a szemléletformálás és a közösségi összefogás képes változást hozni az iskolai életben. Ha a diákok felismerik, hogy a bántalmazás nem természetes, hanem változtatható viselkedési minta, az már az első lépés egy empatikusabb és elfogadóbb iskolarendszer felé.