_
hirdetés
_
hirdetés
Akár hiszed, akár nem, manapság már a mezőgazdasági munka is másról szól, mint amire elsőre gondolnál. Nem kell állandóan gyümölcsöt szedni, és kézzel sem kell tehenet fejned. A digitalizációnak és az automatizációnak is köszönhetően az agrárszakmák nagy része ma már komoly tudást igénylő, kihívást és biztos karriert jelentő munkaköröket jelentenek. A Szakmaverzum többek között erről beszélgetett az Év agrár duális képzőhelye díjat elnyerő AXIÁL-lal.
Az AXIÁL lett az Év agrár duális képzőhelye nagyvállalati kategóriában. Minek tulajdonítják az elismerést?
A legfontosabb szerepet azok a munkatársak töltötték be, akik évtizedek óta nap mint nap foglalkoznak a tanulók képzésével a vállalatunknál, hiszen ők adják át a fiataloknak a tudásukat, beavatják őket a szakma rejtelmeibe. A díj elsősorban az ő érdemük. Köszönettel tartozunk azoknak, akik folyamatosan részt vállalnak a diákok szakmai képzésében, hiszen hiába lenne meg a nyitottság és jó esetben a tanulni akarás a diákokban, ha nincsenek türelmes szakértőink, akik napi feladataik mellett szeretnék, és képesek is átadni a tudásukat. Emellett persze egy megfelelően összeállított, jól előkészített pályázati anyagra is szükség volt, amiben széleskörű tevékenységünket össze tudtuk foglalni és be tudtuk mutatni.
Jól jött a szakképzési rendszer átalakítása
A ráncfelvarrt szakképzési rendszernek köszönhetően immár a duális képzések korát éljük. Piaci szereplőként miért tartják fontosnak és hasznosnak a duális képzésben való részvételt? Népszerű a fiatalok körében?
Az agráriumban ez a képzési típus azért különösen fontos, mert számos előnyt nyújt mind a diákok, mind a duális képzőhelyek, mind pedig az egész ágazat számára. Ilyen például, hogy a tanulók már a munkaerőpiaci igényekhez kapcsolódó gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek a munkahelyen, csökkentve ezzel az agrárszektorban sokszor jellemző munkaerőhiányt, népszerűsítve az agrárszakmákat a fiatalok körében, amely biztosíthatja az ágazat versenyképességének fenntartását és fejlesztését.
A duális képzés azért is egyre népszerűbb a fiatalok körében, mert a hagyományos oktatási formákkal szemben a képzés ideje alatt nemcsak tudást, tapasztalatot és fizetést, hanem az iparági kapcsolataik kialakításának lehetőségét is megkapják, mely segítség lehet karrierjük későbbi szakaszában, akár duális képzőhelyről, akár más piaci szereplőről van szó.
Ahogy arról a Szakmaverzum korábban beszámolt: reményteli házasságot kötött a szakképzés és a felsőoktatás. Az AXIÁL-hoz hasonló cégek számára milyen előnyét látják a technikumok egyetemekkel, illetve cégekkel való összeköttetésének?
A technikumok egyetemekkel és cégekkel való összeköttetése szinergiát hoz létre, amely mindhárom fél számára előnyös. A tanulók magas színvonalú, gyakorlatközpontú oktatásban részesülhetnek, karrier- és továbbtanulási lehetőséget biztosítva. Az intézmények javíthatják képzési programjaikat, kutatási tevékenységeiket és jobban alkalmazkodhatnak a munkaerőpiac aktuális igényeihez, míg a cégek hozzáférhetnek a jól képzett, motivált munkaerőhöz és a kutatási kapacitások kihasználása révén az innovációs lehetőségekhez.
A döntéshozók elmondása szerint a szakképzési rendszer átalakítása a munkaerőpiaci igények kielégítése érdekében zajlott. Az Önök szemüvegén keresztül nézve miért volt szükség az átalakításra? Valóban égető szükség van a szakképzett munkaerőre, ha igen, milyen munkakörökben?
A szakképzési rendszer átalakítása a munkaerőpiaci igények kielégítése érdekében elengedhetetlen volt, hiszen a szakképzett munkaerő iránti kereslet folyamatosan növekszik. Az átalakított rendszer célja, hogy jobban alkalmazkodjon ezekhez az igényekhez, és hatékonyabban képezze ki a jövő munkaerejét. Az ipar és a gazdaság gyorsan változik, különösen a technológiai fejlődés hatására. Az új iparágak és technológiák új típusú készségeket és kompetenciákat igényelnek, amelyeket a régi szakképzési rendszer már nem tudott megfelelően kielégíteni. A modernizált szakképzési rendszer segíthet abban, hogy a gazdaság rugalmasabb és innovatívabb legyen, valamint jobban tudjon reagálni a globális piac kihívásaira.
Az agráriumban sokféle területen van szükség szakképzett munkaerőre a modern, hatékony és fenntartható mezőgazdasági termelés biztosításához. A mezőgazdasági gépészektől és növénytermesztőktől kezdve az agrárinformatikai szakembereken át az állattenyésztőkig és élelmiszeripari technikusokig, minden szakma hozzájárul a mezőgazdasági termelés különböző aspektusaihoz. Vállalatunk számára elsődlegesen a mezőgazdasági gépész- és gépésztechnikus kulcsfontosságú munkakör, de az elektronikát, a villamosságot mélyebben érintő gépjármű-mechatronikus és gépjármű-mechatronikai technikus szakmák is keresettek nálunk. Távolabbi céljaink között szerepelhet, hogy a műszaki fejlődés, valamint a szigorodó környezetvédelmi előírások révén a hibrid és elektromos gépjármű-mechatronikus szakma irányába is nyissunk.
Vonzóvá és fenntarthatóvá kell tenni
_
hirdetés
_
hirdetés
Általános vélekedés, hogy az agrárszakmák egyre kevésbé vonzók a fiatalok körében. Sokan még mindig az idénymunkákkal, például a gyümölcsszedéssel azonosítják, holott ahogy az előző válaszból is kitűnik, jóval sokrétűbb munkakörökről van szó. Miként lehet vonzóvá tenni a fiatalok számára az agráriumot, mezőgazdaságot?
Az agrárium vonzóvá tétele a fiatalok számára integrált megközelítést igényel, amely kombinálja a modern technológiák bemutatását, a vonzó karrierlehetőségek kiemelését, a képzési programok fejlesztését és a közösségi előnyök hangsúlyozását. Vállalatunk ezzel a stratégiával biztosít lehetőséget a fiatalok számára, hogy meglássák a mezőgazdaságban rejlő potenciált és kihívásokat, és motiváljuk őket arra, hogy ezt az utat válasszák karrierjük építése során.
Küldetésünknek tekintjük, hogy a mezőgazdaságot és főképpen az agrárgépész szakmát vonzó életformának, korszerű munkafeltételeket biztosító foglalkozásnak tüntesse fel a fiatalok szemében, legyenek azok óvodások, pályaválasztás előtt álló általános vagy középiskolás diákok, egyetemi hallgatók. Tesszük mindezt egyéni, valamint piaci kezdeményezések támogatása révén. Ilyen akciónk például a MEGFOSZ Legyél Te is Agrárgépész! kampányban való részvételünk, mely révén általános iskolákban tartunk gépészszakmát bemutató és népszerűsítő előadásokat vagy a „Galaxiál Hősei” projektünk által, amely képregényeken keresztül mutatja be az agrárgépészek világát edukatív, de mégis humoros kreatívokkal, AXIÁL-os munkakörnyezetben. Baján és további 18 telephelyünkön havonta többször is fogadunk osztályokat néhány órás üzemlátogatásra, de akár egésznapos pályaorientációs programban is reszt vehetnek.
Az üzemlátogatások alkalmával lehetőséget biztosítunk a résztvevőknek dolgozóink mindennapjainak betekintésére, vagyis először egy cégismertetőt hallhatnak, majd telephelyünk körbejárása révén gépparkunk műszaki ismeretekkel alátámasztott és igény szerint a konkrét szerelőfolyamatok elméleti és gyakorlati bemutatásával kiegészített megismerésére is sor kerül. Lehetőség van az általunk forgalmazott traktorokba, kombájnokba beülésre, a fotózkodásra vagy kollégáink kíséretében vezetésre, a gépek kipróbálására.
A járműipar változásai, úgy mint digitalizáció, automatizáció, a mezőgazdasági gépek esetében is megvalósul? A gyakorlatban mit jelent?
A mezőgazdaság gépesítése napjainkban már alapvetően elválaszthatatlan a digitalizációs folyamatoktól. Ez a folyamat bizonyos szempontból az autóipar átalakulásánál is gyorsabb ütemben zajlik, hiszen a termelésben használt gépek gyakran urbanizációtól és járműforgalomtól elhatárolt földterületeken dolgoznak, így a kihívások bizonyos szempontból kevésbé komplexek. Ugyanakkor más szempontból jóval nehezebbek is, hiszen ebben az esetben nem egyszerű közlekedési szituációkat kell digitális, esetleg autonóm módon kezelni: ezek a gépek munkát végeznek, komplex művelési folyamatokat hajtanak végre, változó éghajlati, domborzati vagy épp talajviszonyok között.
Napjainkban már a legtöbb gépkonstrukció magas fokon integrálja a digitális szenzorokat és az IT-technológiákat, melyek segítségével intelligens munkavégzésre képesek. Ennek másik kimenete a mezőgazdasági termelés digitális tervezése is, hiszen a legtöbb munkafolyamathoz köthető adat a felhőbe érkezik közvetlenül a gépektől, így helyspecifikus és historikus adatok alapján farm-menedzsment szoftvereken keresztül hozhatók döntések a gazdaságban.
A fenntarthatóság központi kérdéssé vált a Párizsi éghajlatvédelmi egyezményben megfogalmazott célok jegyében. Köztudottan az agrárium az egyik legkörnyezetszennyezőbb iparág. Az AXIÁL milyen lépéseket tesz karbonlábnyoma csökkentése érdekében? Megvalósítható-e egyáltalán a fenntartható agrárium?
Az AXIÁL vezetése kötelezettséget vállal a fenntarthatósági szempontok figyelembevételére, cégünk költséghatékony és környezettudatos működése érdekében. Erőfeszítéseket teszünk a környezeti erőforrások felhasználásának csökkentésére, eszközbeszerzési, szolgáltatási tevékenységünk kialakítása során mérlegeli a fenntarthatóság szempontjait. Ösztönözzük dolgozóinkat a környezettudatos magatartásra és biztosítjuk ennek feltételeit.
Cégünk valamennyi telephelyén odafigyel a környezeti hatások csökkentésére már az építésnél, felújításnál. A legkorszerűbb megoldásokat vesszük figyelembe a telephelyek fejlesztésénél. Folyamatosan fejlesztjük napelemes rendszereinket a telephelyek elektromosáram ellátására. Mostanra már 15 telephelyen rendelkezünk napelemparkkal.
2018-ban papírmentes működési modellre váltottunk. Az e-munkalap, e-számla, boltok közötti árumozgatás és szállítási megállapodás digitalizálásával jelentősen csökkentette a papírfelhasználást. Ezáltal nemcsak gyorsabb és rugalmasabb folyamatokat hozott létre, hanem jelentős környezeti terhelést is csökkentett.
2023-ra energiatakarékossági versenyt hirdetettünk telephelyei között, hogy felhívjuk a figyelmet az energia értékére. Az összes telephely által megtakarított villamos energiával egy 2000 tonnás tehervonat 3750 kilométer utat tudna megtenni, míg a megtakarított földgáz több, mint 15 verseny-úszómedencét tölthetne meg. Az első és második helyezést elért telephelyek munkavállalói a hatékony és energiatakarékos munkaszervezésüknek köszönhetően részesültek a megtakarításból, lehetőséget kapva közös élményekre és csapatépítésre.
Vállalatunk büszke arra, hogy a mezőgazdasági cégek között elsők között, az OurOffset és a BOCS Civilizációtervezés Alapítvány közreműködésével, valamint több szakértő bevonásával folytatja erőfeszítéseit a karbonsemlegessé válás útján, ezzel is példát mutatva mindenkinek, hogyha kis lépésekben is, de közösen, nagy célokat is el lehet érni a jövőnk érdekében.