_
hirdetés
_
hirdetés
Pénz, pénz, pénz. Nincs benne hiány a megújított szakképzési rendszerben. Ebben a cikkben mindent helyreteszünk az elérhető ösztöndíjakkal, és a duális képzés által beköszönő munkaszerződéssel kapcsolatban. Mennyi pénz jár, és mikor? Mit lehet együtt igényelni és mit nem? És, hogy egyáltalán miért így alkották meg a rendszert?
Korábban írtunk számotokra egy olyan átfogónak szánt cikket, amely azt a célt szolgálta, hogy bemutassuk: a felturbózott szakképzési rendszerben milyen és mekkora összegű ösztöndíjak állnak rendelkezésetekre, amihez hozzájön még a duális képzésben elérhető munkabér – hiszen ott már hivatalos munkaviszony keretében történik a szakirányú oktatás, a szakmai gyakorlat megszerzése az iskolátokkal együttműködésben lévő cég, vállalkozás, vállalat kötelékében.
A cikk után azonban többen jeleztétek, hogy nem annyi pénz ütötte a markotokat, mint amennyire számítottatok. Ezért ismét körbejártuk a témát és első kézből tudtuk meg, hogy pontosan milyen ösztöndíjak érhetők el.
Az első és legfontosabb – amit sokan meg is írtatok nekünk –, hogy a 9. évfolyamon, a technikumban a 9 és 10. évfolyamon elérhető alap-ösztöndíjat, az alapvizsgát követően, szakképző iskolában 10. technikumban pedig a 11.évfolyamtól kezdődően felváltja a szakképzési munkaszerződés lehetősége és az az által elérhető fizetés. Tehát
az alapvizsgát követően az alap-ösztöndíj már nem elérhető.
Oké, de akkor mi elérhető? – tehetitek fel jogosan a kérdést.
Így épül fel a rendszer
A szakképzésben elérhető ösztöndíj–munkabér koordinátarendszerben vizsgáltuk, hogy hogyan épül fel a rendszer.
Az ágazati alapoktatást követően a szakmai oktatásban már kettéválik az ösztöndíj és a duális képzés keretén belül elérhető szakképzési munkabér.
Vagy az egyik érhető el, vagy a másik.
Nem véletlenül. Hiszen, mint megtudtuk, az volt az egyik cél, hogy minél többen szakképzési munkaszerződés keretében szerezzenek maguknak gyakorlatot és sajátítsák el a képzés alapjait. A fizetés minimum 100 ezer forint, míg az ösztöndíj már nem az alapösztöndíjat jelenti, hanem a jó tanulmányi átlaghoz kötik. (► 2,00–2,99 közötti tanulmányi átlaggal 8000 forint/hó ► 3,00–3,99 közötti tanulmányi átlaggal 25 000 forint/hó ► 4,00–4,49 közötti tanulmányi átlaggal 42 000 forint/hó ► 4,50 és a feletti tanulmányi átlaggal pedig 59 000 forint/hó.)
A szakképzési rendszert úgy alakították át, hogy a tanuló élvezze a duális képzés előnyeit, és kellő motivációt is igyekeztek e mögé rakni. Ezáltal majdnem minden tanuló számára adott a lehetőség, hogy már 11. osztálytól céges keretek között sajátítsa el szakmája csínját-bínját, ami egy win-win helyzetet eredményezhet. A diák releváns tudást, tapasztalatot – na meg fizetést – kap, míg a vállalatnak ezzel lehetősége nyílik akár a jövőbeni munkavállalóját kiképezni, potenciális szakembert találhat egy-egy tehetséges tanuló személyében.
A duális képzés az alábbiak szerint épül fel:
A hároméves szakképző iskolában az első (9. évfolyam) évben a közismereti tárgyak és az ágazati alapoktatás zajlik. 10-11. évfolyamon már a szakirányú oktatás, a gyakorlati tudás megszerzésére a duális képzés keretében is lehetőség van.
Az ötéves technikumban az első két év a közismereti tárgyakról és az ágazati alapoktatásról szól. Persze a közismereti oktatás ebben az iskolatípusban jóval bővebb és magasabb szintű, hiszen itt az érettségire is készülnek a tanulók. Majd a harmadik évtől lép be a diákok életébe a közismereti tárgyak mellett a szakirányú oktatás és a duális képzés, amely két évig (11., 12. évfolyamban) tart. A közismereti tárgyak, illetve a gyakorlati oktatás aránya folyamatosan változik. 11-12 évfolyamon- még magas óraszámban tanulják a közismereti tárgyakat, az érettségi tárgyakból ugyanolyan óraszámban és tartalommal, mint a gimnáziumban. Az utolsó 13. évfolyamon azonban már a szakmai oktatásé és a duális képzésé a főszerep némi közismereti oktatás mellett, annak érdekében, hogy a technikumból egyetemre felvételiző tanuló ne legyen hátrányba az egyetemen a közismereti tantárgyakból sem.
Szakmától is függ persze, hogy mikor lép be a tanulók életébe a duális képzés. IT-területen a technikumokban 11.évfolyamon még nehezebb az informatikai cégeket meggyőzni a lehetőségről, míg a kétkezi szakmák, vagy például a gépészeti ágazat szakmái esetében a cégek keresik az iskolákat. Az iskolák annak érdekében, hogy ne elaprózódva, hanem hosszabb időre is ki tudjanak menni a tanulók a duális partnerhez egyre nagyobb számban projektoktatás keretében tanítják a közismereti tartalmakat. Megoldás lehet például, hogy néhány hétig intenzív közismereti oktatás folyik, majd ezt követően szintén hangsúlyosabb gyakorlati képzés. Azt azonban minden technikumnak szem előtt kell tartania, hogy a közismereti oktatás nem szenvedhet csorbát, hiszen a tanulónak a 12. évfolyam végén ugyanúgy érettségit kell tennie, mint gimnáziumi társának.
_
hirdetés
_
hirdetés
Ez utóbbi azért is fontos, mert ahogy korábban több alkalommal is felhívtuk rá a figyelmet, a szakképzési rendszert úgy formálták újra, hogy technikumból egyenes út vezessen az egyetemi padsorok közé. Ehhez azonban – természetesen az alapos szakmai gyakorlati tudás mellett – fontos, hogy a felsőoktatásba igyekvő technikumi tanuló minél eredményesebb érettségit tegyen.
Ez már rendes munkaviszony
Ugorjunk vissza a munkaszerződés kérdésére. Már a 11-es tanulók is a Munka törvénykönyvének paragrafusaihoz illeszkedő szerződést kötnek a duális képzőpartner vállalattal. Ez azt jelenti, hogy a munkabérből vonják a különböző járulékokat, úgy mint TB-, vagy nyugdíjjárulék. Ezen felül a szakképzési törvény 48. paragrafusa értelmében 45 nap szabadság jár a diákoknak, amiből 20 napot kötelezően a nyári szünetben kell kivenni, és a többi 25 napnál is figyelembe kell venni az őszi, téli, illetve tavaszi szünetet. Betegség, hiányzás esetén pedig háziorvos által kiállított táppénzes papírt (betegszabadság) szükséges benyújtania a diáknak –, értelemszerűen ilyenkor hó végén arányosan csökkentett munkabért utalnak a számlájára.
És el is érkeztünk az általatok felvetett kérdés megválaszolására:
munkaszerződés mellett semmilyen ösztöndíj, még a rászorultsági alapon kapható Apáczai ösztöndíj sem elérhető.
Csüggedni azonban nem érdemes, hiszen már középiskola 11. osztálytól fizetést kapni mindenki számára kellő motivációt kell, hogy jelentsen.
Hol kell tájékozódni?
Nézzük, hogy még a duális képzésbe való belépést megelőzően milyen támogatási lehetőségek érhetők el a már fentebb említett alap-ösztöndíj mellett.
Az ösztöndíjrendszert úgy alakították ki, hogy a Kréta-rendszer alapból látja a diák adatait, akinek ha nincs hatnál több igazolatlan órája, illetve nem évismétlő, akkor automatikusan utalják az alap vagy a tanulmányi átlagnak megfelelő ösztöndíj összegét. A diák vagy a szülő, gondviselő töltheti fel a bankszámlaszámot, ahová az ösztöndíj jóváírását várják. Érdemes odafigyelni a számlaszám pontos megadására. Bár a téves számlaszámból fakadó félreértések nem számottevők, de arra, hogy aki tévesen kapta – mert valaki tévesen az ő számlaszámát adta meg – visszautalja a pénzt, nincs garancia és hosszadalmas folyamat. Lényeges, hogy ösztöndíjat az kaphat, aki az első szakmajegyzékes szakmáját tanulja. Lehet már érettségije vagy szakképesítése, sőt akár főiskolai végzettsége is, de 25 év alattinak kell lennie, és tanulói jogviszonnyal rendelkeznie.
A korábban szintén szóba került Apáczai ösztöndíjra már a tanulónak kell pályáznia a megfelelő dokumentumok benyújtásával. Az erről szóló információkat, illetve azt, hogy milyen kritériumoknak kell megfelelned az ösztöndíj igényléséhez, ITT érheted el. Általánosságban az ösztöndíj-rendszerről pedig ITT tájékozódhatsz bővebben. Fontos, megjegyezni, hogy az utóbbi linken elérhető Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíj már nem elérhető. (A Szabóky-ösztöndíjat a szakképzési rendszer megújítását megelőző OKJ-rendszerben elérhető hiányszakmákat tanulók kaphatták és kifutó rendszerben volt.)
Az Apáczai ösztöndíj mellé mentorprogram is társul. Szakemberek pályázhatnak a diákokkal, akik nem feltétlenül a tanulásban nyújtanak elsősorban segítő kezet, hanem az élet számos területén adódó, például mentális problémában igyekszik segíteni. Ilyen lehet, ha egy tantárgy valamilyen oknál fogva nem megy a diáknak. Ilyenkor a mentor felkeresi az adott tárgyat oktató pedagógust, és elmondja neki, hogy a tanuló elmondása szerint mi blokkolja, miben és hogyan tudnának ebben előrelépni. Fontos, hogy érezze a tanuló, van kihez fordulnia.
Az Apáczai mellett a rendvédelmi ágazatban tanulók számára nyílnak még ösztöndíj-lehetőségek, továbbá árvasági alapon is elérhető támogatás. Az első szakmájukat megszerző tanulók számára sikeres szakmai vizsgát követően elérhető az egyszeri pályakezdési juttatás, amelynek mértékét a szakmai vizsga eredménye határozza meg az alábbiak szerint: ► 2,00–2,99 közötti eredménnyel 133 000 forint ► 3,00–3,99 közötti eredménnyel 184 000 forint ► 4,00–4,49 közötti eredménnyel 243 000 forint ► 4,49 és a feletti eredménnyel pedig 302 000 forint.
A munkaszerződéses időszakot megelőző első két évben (9., 10. évfolyamban) kombinálhatók az ösztöndíjak, vagyis az alap-ösztöndíj mellett az Apáczai, valamint a honvéd–kadét támogatás párhuzamosan is elérhető.
Eltűnik a különbség, de ismét kibrusztolható
Többen is sérelmeztétek, hogy a duális képzésbe lépéssel eltűnik az ösztöndíjaknál még fellelhető különbség a jól és a kevésbé jól tanulók között. Hiszen míg 2,00–2,99 átlagnál havi 8 ezer forint ösztöndíjra számíthatsz, addig 4,50 vagy a feletti átlag esetében 59 ezer forintra. A munkaszerződés világába átlépve ez a különbség megszűnik, és tanulmányi eredménytől függetlenül mindenki azonos fizetésben részesül. A 100 ezer forintos munkabér azonban a minimum. A vállalat dönthet úgy, hogy a jobban teljesítő tanulókat ennél magasabb javadalmazásban részesíti. Érdemes tehát a duális képzésnél is odatenni magad, hiszen igyekezeted a cég fizetésemeléssel honorálhatja.
Már átmegy az üzenet, de még erősíteni kell
Ahogy arról korábban többször is beszámoltunk nektek: a számok azt mutatják, hogy egyre népszerűbb a szakképzés – amihez minden bizonnyal hozzájárul az említett ösztöndíjrendszer és munkaszerződés, valamint az, hogy a technikumban lehetőség van érettségi és technikusi oklevél megszerzésére, valamint ezt követően egyenes út vezethet egyetemre.