_
hirdetés
_
hirdetés
Egy együttműködés révén hozunk nektek újabb példát arra, miért jól kitalált rendszer a szakképzés 4.0. Érettségi + szakmai végzettség + egyetem, és már tanulás közben munka fizetésért. Főszerepben ezúttal a keleti régió Miskolc, Eger, illetve Mezőkövesd, na meg az okleveles technikusi képzés.
Együttműködési megállapodást kötött az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a Miskolci Szakképzési Centrummal, valamint a Mezőkövesdi Szent László Gimnázium és Közgazdasági Technikumban 2024–2025-ös tanévtől indítandó óvodai nevelő okleveles technikus képzésről.
„Fontos, hogy reagáljunk a piaci igényekre a képzésekben. A 2020-ban elfogadott szakképzési törvény új lehetőségeket biztosított a középfokú oktatásban az okleveles technikusok képzésében, míg az egyetemek újabb feladatot kaptak ebben, s lehetőséget is, hiszen a középiskolások ezután szakirányukat folytatva egyetemeken tanulhatnak tovább” – mondta Pajtókné Tari Ilona rektor.
A felek egyeztetik a tananyagot és a képzési programot is.
A végzett technikusok 30 kreditet kaphatnak a tanulmányaik beszámításaként, amennyiben szakmai vizsgájuk eléri a 4-es szintet, pontjaikat megötszörözhetik, így a felvételin 500 pontot is kaphatnak.
Ha érdeklődtök a választott szakmátok iránt, célirányosan választotok pályát, akkor az okleveles technikus képzés egyenes utat jelenthet az egyetemre.
Az egri egyetem több intézménnyel is együttműködik informatika és gazdálkodás, valamint az oktatási ágazatban. A pedagógiai képzés is az egyik fő profilja ebben születik meg a kapcsolat a Mezőkövesdi Szent László Gimnázium és Közgazdasági Technikummal, amelyben új terület lesz az óvodai nevelő képzés.
„Ki kell szolgálni a munkaerőpiac igényeit, a duális képzésben és az együttműködésben is új lehetőségek nyílnak előttük. Aki szakmájában tovább akar fejlődni, azoknak kiváló lehetőség az okleveles technikusi képzés” – fogalmazott Molnár Péter, a Miskolci Szakképzési Centrum főigazgatója.
_
hirdetés
_
hirdetés
A 11. évfolyamon, az ágazati alapvizsga letétele után emelt szinten tanuljátok a szakmai tárgyakat, ha pedig megfeleltek a feltételeknek, tanulmányaitokat az egyetem elfogadja, ezáltal 30 kreditnyi előnnyel indulhattok a felsőoktatásban. Ezt az időt pedig felhasználhatjátok arra, hogy nyelvet tanuljatok, vagy dolgozzatok. Vagy, ha más ágazatban tanulnátok tovább, azt is megtehetitek.
„Az eddigi tapasztalataik szerint az okleveles technikus képzésben részt vett diákok tanulmányi átlaga magasabb, motiváltabbak a továbbtanulásra. A gyerekeknek az egyetemen előnyt jelenthet a gyakorlatorientáltabb korábbi tanulmány” – tette hozzá Molnár Róbert.
A mezőkövesdi intézményben tanulók eddig az oktatási asszisztens szakot választhatták, az együttműködés – amelyet törvény írt elő feltételként – azonban óvodai nevelő képzést is tanulhatják.
„A miskolci centrum iskoláiban hétezer diák tanul és háromezren felnőttképzésben vesznek részt, akiket nyolcszáz oktató tanít. Fontos, hogy tanáraik jól képzettek legyenek, a régióban pedig jelentős a szerepe ebben az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemnek” – mondta Kiss Gábor, a Miskolci Szakképzési Centrum kancellárja, aki kiemelte a piacképes végzettségek jelentőségét, azt, hogy az okleveles technikus papír megszerzése rangot ad, emellett továbbtanulási lehetőséget is. „A választott területen egyenes útjuk lesz a diákoknak az egyetemre, ahol előnyben lesznek megszerzett gyakorlatuk miatt is, de bárhová bekerülhetnek, ha máshogyan döntenek.”
Korábban többször beszámoltunk nektek a Szakmaverzumon, minek köszönhető, hogy 10-ből 6-an már a technikumot választjátok a gimnáziummal szemben. Miért jó nektek, ha a szakképzésben tanultuk, mitől lesz win–win–win szituáció. Ahogy arra is rávilágítottunk, miért jó a duális képzés, azon felül persze, hogy már tanulóéveid alatt munkabérben részesülsz. Ezeket ITT, illetve ITT tudok megnézni.