_
hirdetés
_
hirdetés
Szeretsz utazni és olyan szakmát keresel, ahol ez lehet a munkád? Mindig is foglalkoztatott, hogy milyen lehet idegenvezetőnek lenni? A hivatás szépségeiről és kihívásairól Czakó Zsolttal, a Magyar Idegenvezetők Egyesületének elnökével beszélgettünk. A szakember érdekes sztorikat is mesélt arról, hogy miket tapasztalt a közel 30 éves pályafutása során.
Kinek való ez az izgalmas, de felelősségteljes szakma?
Elsősorban annak, aki nagyon nyitott az emberek felé, és jól tud kapcsolatot teremteni az utasokkal. Törődik velük és türelmes. Az extrovertált személyiség is kifejezetten jól jön ehhez a szakmához. Ma már nem elég a lexikális tudást átadni, szórakoztatónak is kell lenni. Az idegenvezető szerepe meghatározó, ő tölti meg élettel az utazást.

Czakó Zsolt, a Magyar Idegenvezetők Egyesületének elnöke
A munkánk nagyon izgalmas, hiszen az utasokkal mi is bejárhatjuk a világot, sok érdekes embert, illetve kultúrát ismerhetünk meg, de valóban, ott van a felelősség is. A szakmához jó problémamegoldó képesség is szükséges, ugyanis az út során kihívások és váratlan helyzetek is előfordulhatnak, amikor az idegenvezetőnek kell intézkedni. Tehát a talpraesettség is fontos.
Az idegenvezető gyakran akkor is dolgozik, amikor az utasok pihennek, de ha jelen tud lenni és meg tudja élni a pillanatot, akkor közben ő is jól érezheti magát. Nincs is jobb mint például Velencében kiülni egy teraszra, kapucsínót kortyolgatni, nézni a napfelkeltét, és közben tervezni a napi programot. Ha valaki szívvel-lélekkel űzi ezt a szakmát, akkor lenyűgöző élményekben lehet része.
Milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak itthon a szakmában? Melyek azok a főbb területek, ahol az idegenvezető dolgozhat?
A hazai idegenvezetés igazán sokszínű: történelmi, kulturális, gasztronómiai és különféle élménytúrákat is vezethetünk. Nagyon sok mindenre lehet specializálódni, és saját magunk is találhatunk ki túrákat. A pályakezdőknek azt szoktam javasolni, hogy először legyen egy biztos hátterük, például helyezkedjenek el egy beutaztató irodánál, ahol állandó megbízást kaphatnak.
Az utazási irodáknál bátran lehet kopogtatni, mert fellendülőben van a turizmus. Egyre több idegenvezetőre van igény és szükség van az utánpótlásra is.
Kell-e külön képesítés ahhoz, hogy valaki külföldre is vihessen csoportokat?
A külföldi munkavégzésnek alapvetően két típusa van: a telepített idegenvezetők már a külföldi helyszínen várják az érkező csoportokat, a kiutaztató idegenvezetők pedig az egész út során végigkísérik az utasokat. Az idegenvezetői képzés erre is felkészít, külön képesítés nem szükséges, de a gyakorlat során sok minden eldől. Az első pár kiküldetés alkalmával hamar kiderül, hogy valaki később lehet-e jó idegenvezető vagy sem.

Zsolt idegenvezetés közben, Velencében
A legkomplexebb feladatkör a kiutaztató idegenvezetőé: ő koordinálja a buszt, szervezi a programokat, és tartja a kapcsolatot a helyi idegenvezetőkkel, valamint kézben tartja az egész csoport adminisztrációs ügyeit. Egy csoportkísérő idegenvezetőnek, aki külföldre visz csoportot, annak 100 százalékosan együtt kell lélegeznie a csapattal, és minden ügyes-bajos dolgával kell foglalkoznia.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az idegenvezetőnek helyismerettel is kell rendelkeznie, és mindig alaposan fel kell készülnie az útra. Előfordulhat, hogy személyesen még ő sem járt a helyszínen, ez esetben pedig különösen. Ezt a saját példámmal tudnám szemléltetni, 20 évvel ezzel felkértek egy Benelux-körút vezetésére. Három hónapig készültem rá, úgy, hogy szinte utcáról utcára végigjártam a térséget virtuálisan számítógép segítségével. Rengeteget olvastam, tanultam, hogy mire odaérünk, felismerjem az épületeket, és tudjak beszélni róluk. Ez annyira jól sikerült, hogy a végén megkérdezték tőlem, hogy hány évet éltem Amszterdamban.
A szakmához jó nyelvtudásra is szükség van. Már az idegenvezetői vizsga letételéhez is egy világnyelvet középszinten kell beszélni. A turizmusban manapság az angollal szinte bárhol lehet boldogulni, de jól jöhet a helyi nyelvek ismerete is. Az idegenvezető sok esetben tolmács szerepet is ellát.

Mennyire kínál vonzó karriert az idegenvezetői hivatás a pályakezdő fiatalok, vagy akár a karrierváltók számára?
Jó hírem van a frissen végzett idegenvezetőknek: az utazási irodák felismerték, hogy a fiatal szakembereket be kell vezetni a piacra és vadásszák a tehetségeket.
És a mai világban az is fontos, hogy az idegenvezetés egy olyan szakma, amit nem tud kiváltani a mesterséges intelligencia. Persze, használjuk mi is az AI-t eszközként, de kritikusan, hiszen az algoritmus nem azonos az emberi gondolkodással.
Nagyon hasznos, hogy a diákok jellemzően már a képzés során is egy tapasztalt idegenvezető mellett tanulhatnak, végigkísérhetik a programot, és kisebb feladatokban be is tudnak segíteni.
Az idegenvezetés a karrierváltók számára is népszerű hivatás. Van olyan ismerősöm, aki most 52 évesen tanulja a szakmát. Én megkaptam életem fő nyereményét, hogy azt csinálhatom, amit szeretek.
Közel 30 éve idegenvezető. Megosztana velünk néhány érdekes sztorit a pályafutásából?
Nagyon sok kedves emlékem van, és tanulságos sztorik is akadnak bőven. Az idegenvezetőnek nagyon jól kell tudnia bánnia az emberekkel. Sok esetben kell a kezüket fogni, mert bizonytalanok egy új közegben, vagy alapvető információkat elmagyarázni. Időnként villámhárítók, pedagógusok és pszichológusok is vagyunk.
A tapasztalataim közül egy igazán szép történetet emelnék ki, ami az idegenvezetők közti szolidaritásról szól. Az eset Krakkóban történt. Az egyik utas gluténmentes menüt rendelt az étteremben, azt is kapott, viszont az étel glutén maradvánnyal érintkezett a konyhában, és az utas egyből rosszul is lett. Az éjszaka közepén bekómált. Rohantunk az ügyeletre, de az orvosok nem beszéltek angolul. Hajnali kettőkor felhívtam egy kollégámat, aki tud lengyelül, és megkértem, hogy fordítson, hogy el tudjuk mondani, mi történt. Két és fél órán át tartotta a frontot telefonon keresztül, Magyarországról hajnalban. Végül sikerült megmenteni az utas életét! Ez számomra a kollegialitás fantasztikus példája, amikor az emberi hozzáállás és a szakmaiság ötvöződik.

Zsolt közel 30 éve idegenvezető
Milyen tervei vannak a Magyar Idegenvezetők Egyesülete elnökeként? Hogyan védik a szakma presztízsét?
A legfontosabb feladatunk most, hogy egyesítsük a két nagy szakmai szervezetet az érdekképviselet hatékonysága érdekében. Többek között azon dolgozunk, hogy az idegenvezetőknek legyen ajánlott napidíja. Szeretnénk visszaszerezni a szakma presztízsét is. Nem fenntartható, hogy sokan végzettség nélkül vállalnak idegenvezetői munkát, és úgy tekintenek rá, mintha csak egy szabadidős tevékenység lenne, pedig nem az. Ez olyan, mint a jogosítvány: hiába tudsz vezetni, a forgalomban csak hivatalos papírral vehetsz részt.














