_
hirdetés
_
hirdetés
A 21. század egyik legnagyobb társadalmi kihívása a magány. Bár soha nem volt ennyire egyszerű kapcsolatba lépni másokkal – elég csak pár kattintás egy okoseszközön –, paradox módon mégis egyre több ember érzi magát elszigeteltnek és egyedülállónak. Az emberi kapcsolatok új formái születnek, de kérdéses, hogy ezek valódi megoldást nyújtanak-e.
Az ember társas lény – ezt szinte közhelyként kezeljük. Pethesné Dávid Beáta szociológus szerint azonban napjainkban a társas izoláció korszakát éljük. A jelenség világszerte minden korosztályt érint, és a kutatások is alátámasztják, hogy ez a probléma egyre súlyosabb. Angliában már 2017 óta külön miniszteri biztos foglalkozik a magány kezelésével. A magányt nem csupán lelki, hanem komoly népegészségügyi problémaként tartják számon:
az amerikai tiszti főorvos egy 2023-as jelentésben járványként jellemezte a kapcsolatnélküliséget.
Minden ötödik magyar magányos
A magyarországi helyzet sem kevésbé aggasztó. A szociológus elmondása szerint a 2015 és 2021 közötti időszak vizsgálatai alapján a felnőtt lakosság 21,5 százaléka elmagányosodott. A kutatás hatféle kapcsolathálózati típust különböztetett meg, ezek közül 14,5 százalék bezárkózó, míg 7 százalék nyitott lenne társaságra, de magányos.
Angliában a 16–24 éves korosztály a leginkább veszélyeztetett, hazánkban is megfigyelhető a társas elszigetelődés növekedése a fiatalabb generációk körében, különösen a pandémia óta.

Getty Images
A kapcsolatokat manapság már nemcsak keresni lehet, hanem vásárolni is. Japánban például egyre elterjedtebb a „barátbérlés” szolgáltatása. A japán Shoji Morimoto 2018 óta kínálja saját társaságát pénzért – óránként száz dollárért lehet „bérelni” őt, hogy együtt kávézzanak, sétáljanak vagy akár csak csendben üljenek. A szolgáltatás nem titkoltan a Hikikomori-szindróma – az extrém társadalmi visszahúzódás – enyhítését is célozza, amely Ázsiában különösen elterjedt. A probléma azonban nem csak mentális, fizikai következményei is lehetnek:
a hosszan tartó magány például az agy zsugorodásához vezethet, ahogy azt egy 2023-as kutatás is bizonyította.
_
hirdetés
_
hirdetés
Súlyos következményekkel járhat az emberi kapcsolatok elvesztése
Pethesné Dávid Beáta szerint ugyanakkor aggasztó, hogy az emberi kapcsolatok termékké válnak. A barátság ugyanis nem csupán érzelmi töltetű, hanem létfontosságú szerepet játszik jóllétünkben. Az empátia, az alkalmazkodás és a társas szabályok megtanulása csak valódi, kölcsönös emberi kapcsolatok révén lehetséges. Ha ezek elvesznek, vagy helyettesíthetővé válnak, az hosszú távon súlyos következményekkel járhat.
A digitális világ új alternatívákat kínál a kapcsolatteremtésre. A Bumble nevű társkereső például létrehozta a BFF funkciót, amely kifejezetten barátkeresésre szolgál. A funkció működése hasonló a romantikus kapcsolatok kereséséhez: jobbra vagy balra húzhatjuk a potenciális barátok profiljait. Bár technikailag ez egy praktikus megoldás lehet, a szociológus szerint a probléma mélyebb gyökerű:
egyre kevesebb az élő, közösségi tér, ahol valódi kapcsolatokat lehetne építeni.

Getty Images
Az AI lett a legjobb barát – sajnos
A jelenség rámutat arra, hogy az emberek továbbra is vágynak a kapcsolatokra, de sokan inkább a kényelmesebb, kockázatmentesebb utat választják – alkalmazásokat, mesterséges intelligenciát. Nem véletlen, hogy a fiatalok körében egyre gyakoribb, hogy a mesterséges intelligenciára (AI) barátként tekintenek. A szociológus szerint azonban ezt a tendenciát nem szabad természetesként elfogadni.
A „társas egészség” – vagyis az élő emberi kapcsolatok – kulcsfontosságú a testi-lelki jóllétünk, sőt, a hosszú élet szempontjából is.
Ezért is lenne elengedhetetlen, hogy minél több fórumon beszéljünk ezek fontosságáról. A digitális eszközök ugyan kiegészíthetik a kapcsolatteremtés eszköztárát, de nem helyettesíthetik azokat az élményeket, amelyeket csak egy valódi emberi kapcsolat tud nyújtani.
Ahogyan egyre több feladatot vesz át az AI, és egyre többen tekintenek rá társas lényként, úgy válik egyre sürgetőbbé a kérdés: ki lesz a jövő barátja – egy másik ember, vagy egy program? És vajon milyen hatással lesz mindez ránk, emberekre?
(Forrás: Index)