_
hirdetés
_
hirdetés
A kozmetikusok számára számos karrierút állhat rendelkezésre. Specializálódhatnak például orvosesztétikai és luxus kezelésekre, saját brandjük és szalonjuk is lehet, vagy éppen sminkmesterré is válhatnak. Sipos Zita sminkmester segítségével most azt a témát jártuk körül, milyen készségek szükségesek a sminkmesteri hivatáshoz.
Minden a gyakorláson múlik
Ahhoz, hogy valaki profi sminkes legyen, kozmetikai alapképzettség szükséges, erre épül a sminkes tanfolyam. „Ez egy gyakorlatias szakma, minél többet kell gyakorolni ahhoz, hogy az ember egyre jobb legyen” – tudtuk meg Sipos Zita mesterkozmetikustól, a Magyar Fodrász-Kozmetikus-Körmös Egyesület Kozmetikus Szakbizottságának elnökétől.
Sipos Zita évtizedek óta sikeres sminkmester, számos televíziós műsorban és filmben találkozhattunk a munkáival. Mindemellett továbbra is fogadja vendégeit a kozmetikai szalonjában és oktatja hallgatóinak a kozmetikus, illetve a sminkes mesterséget.
Hitvallása oktatóként, hogy mindenki annyit tanul tőle, amennyit szeretne. Az órákon azonban nem elég csak részt venni, hétről hétre mutat új technikákat, amiket be kell gyakorolni. A sminkmester minden évben zsűritag a párizsi kozmetikai világbajnokságon is.
Mitől lesz valaki jó sminkmester?
Sipos Zita szerint a következő készségekkel kell rendelkezni a sminkmesteri szakmához:
1. Szorgalom: úgy gyakorolni a sminkelést, mint a zongorista a kottát.
2. Kreativitás: divat- és stílusérzék és egy kis rajztehetség.
_
hirdetés
_
hirdetés
3. Szakmai alázat: a forgatásokon a sminkes a háttérben dolgozik, csendes és diszkrét.
4. Figyelmesség: a szalonban gondoskodni arról, hogy a vendég jól érezze magát. A kozmetikusok sokszor olyanok, mint a pszichológusok.
5. Nyelvtudás: az angol az alap, jó, ha más nyelv is van mellette.
6. Speciális tudás: haj, bajusz, öregítés, maszkolás, sebek ábrázolása.
A sminkmester azt is tanácsolja a fiataloknak, hogy álljanak több lábon, sajátítsanak el minél több technikát. Sőt, a kozmetikus végzettség mellett akár tanulják ki a fodrász szakmát is.
A sminkmesteri hivatás szépségei és kihívásai
Sipos Zitát leginkább az motiválja, amikor tehetséges emberekkel dolgozhat együtt és közösen alkothatnak.
Zita volt az első magyar horrorfilm, az Oscar-versenyre jelölt Post Mortem vezető smink- és maszkmestere.
Munkái közül erre az egyik legbüszkébb, és egyben az egyik legnagyobb kihívást is pont ennél a filmnél élte meg, ugyanis előfordult, hogy külső helyszíneken, hajnalban, mínusz 20 fokban is forgattak – az ilyen extrém helyzetek is hozzátartoznak a szakmához.
Most éppen a korábbi évekhez hasonlóan a Sztárban sztár című produkcióban vesz részt sminkesként. Elmesélte, hogy ebben a munkában az egyik legizgalmasabb rész a főbb arcvonások eltalálása, amelyek karakteressé teszik az átváltozást.
A média világa általában nagyon pörgős, kihívást jelent az is, amikor csupán 10-20 perc áll rendelkezésre a smink elkészítésére, de közben minőségi munkát várnak el. Aki erre a szakmára adja a fejét, jó, ha tudja, hogy a szórakoztató- és szépségiparban egyaránt kőkemény profizmus zajlik.