_
hirdetés
_
hirdetés
A Covid járvány gyökeresen megváltoztatta azt, hogyan viszonyulunk a munka világához. A home office, mely sokaknak azelőtt csak álom volt, hirtelen valósággá vált. Azóta lecsengtek a lezárások, viszont a hatások még nem múltak el, és azóta is sokan ülnek otthon, vagy alternatívaként egy közösségi irodában. Kádár Zoltánnal, az ECO-Office közösségi iroda tulajdonosával beszélgettünk a home office-ról, a változó munkavállalói trendekről és vállalkozásáról.

Fotó: Víg Johanna
A pandémia és a home office hogyan befolyásolták a munkavállalói igényeket, elvárásokat?
Mivel pont a járvány előtt alapítottuk az Eco-office-t, ezért a pandémia nagyon nagy csapás volt ránk, és nem volt könnyű átvészelni. Sok időbe, legalább egy évbe telt, mire az emberek újra elkezdtek közösségi irodába járni. A home office viszont megmaradt, és ennek hatására kezdtek egyre többen jönni hozzánk, mert rájöttek, hogy egy közösségi iroda rugalmasabb, mint a hagyományos munkakörnyezet, és a munkáltatók is nyitottabbak lettek az ilyen hibrid megoldásokra.
A munkáltatók hogyan állnak ehhez?
A nagyobb cégek, mint például a multicégek, kihasználják a home office adta lehetőségeket a költségcsökkentés érdekében. Korábban az irodai jelenlétet azért tartották fontosnak, mert úgy gondolták, hogy az otthoni munkavégzés nem mindig hatékony, mivel nehezebb mérni a teljesítményt. Azonban ma már olyan szoftverek állnak rendelkezésre, amelyek segítenek az otthoni munkavégzés monitorozásában. Így egyre több vállalat inkább csak részlegesen tartja fenn az irodai munkahelyet, és a szabadúszók, startupok, illetve kisebb vállalkozások veszik igénybe a közösségi irodákat. Ezek az emberek nem engedhetik meg maguknak, hogy saját irodát béreljenek, és számukra vonzó, hogy itt sem rezsit, sem bérleti díjat nem kell fizetniük.
Főleg kik járnak közösségi irodákba?
A mi célközönségünk vegyes – nagyjából 25 és 55 év közötti nők és férfiak egyaránt. Érdekes, hogy arányaiban több külföldi látogat el hozzánk, mint magyar; az ügyfeleink körülbelül 60%-a külföldről jön, gyakran csak néhány napra. Ők sokszor azért választanak minket, mert kényelmesebb nekik egy közösségi iroda, mint egy hotelből dolgozni. Foglalkozás szempontjából leginkább IT-s szakemberek, programozók, marketingesek és kezdő vállalkozók jönnek. Emellett a konferenciatermünk és tárgyalónk is népszerű, különösen a vállalkozók körében. Ezenkívül podcast- és fotóstúdióval is rendelkezünk, ami szintén sokakat érdekel.
Miért választják az emberek a közösségi irodát a home office helyett?
Bár az otthon kényelmes, nem mindig ideális a munkavégzéshez, különösen ha a család, gyerekek zavarják a koncentrációt. Az Eco-office viszont nyugodt, zöld környezetet kínál, amely segít a hatékonyabb munkavégzésben. Itt az ember kizárhatja a zavaró tényezőket, mégis otthonos környezetben érzi magát. Ráadásul a környezettudatos szemlélet, ami nálunk jelen van, sokak számára vonzó – ez nemcsak a munkavégzést segíti, hanem egyfajta nyugalmat is hoz a mindennapokba. Azok számára, akik nyáron például légkondicionált helyet keresnek, az iroda kiváló megoldást nyújt.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az irodában a munkakörnyezetét valamennyire be tudja magának rendezni az ember, de nálatok nem, ami valamennyit azért levon a hely otthonosságából. Mit tesztek ez ellen?
Minden alapvető dolgot biztosítunk ahhoz, hogy a munkakörnyezet kényelmes legyen, de nyilvánvalóan nincs lehetőség arra, hogy mindenki saját magára szabja a teret. Ezt azzal próbáljuk ellensúlyozni, hogy barátságos, pozitív hangulatot teremtünk, ahol mindenki jól érzi magát.
Milyen szempontokat vettetek figyelembe, amikor kitaláltátok ezt a helyet?
Amikor megnyitottuk az Eco-office-t, még nem sok közösségi iroda volt itthon, így külföldi minták alapján alakítottuk ki.
A zöld környezet és a környezettudatosság volt a fő szempont a kezdetektől fogva – innen is ered a nevünk.
Az állatbarátság is kulcsfontosságú volt, hiszen sokan hoznak magukkal kutyát, de macska is megfordult már nálunk. Fontos szempont még, hogy az iroda 0-24 órában elérhető legyen, hiszen az átutazóknak vagy időben rugalmas dolgozók számára ez elengedhetetlen.
A környezettudatosság nálatok miben nyilvánul meg?
Például az anyaghasználatban – minden természetes anyagból, főként fából van, és LED izzókat használunk, hogy energiatakarékosak legyünk. A hulladékot szelektíven gyűjtjük és különféle workshopokat, előadásokat szervezünk, amelyek a környezettudatosságot és fenntarthatóságot népszerűsítik. Emellett hétköznapi problémákról is tartunk előadásokat, amelyek az embereket érdekelhetik.
Más generációknak más igényei vannak egy ilyen térrel kapcsolatban?
Egyelőre nem tapasztaltunk jelentős különbségeket a generációk között. Mindenki egyformán használja a teret, és eddig nem merültek fel különböző elvárások.
Mit értesz te fenntarthatóság alatt?
A fenntarthatóság és a környezettudatosság nem ugyanaz. A fenntarthatóság az, amikor valami hosszú távon működőképes, gazdaságilag is megéri, és idővel sem válik fenntarthatatlanná. Előre kell gondolkodni, tervezni, és felkészülni a jövőbeni változásokra, amelyekhez alkalmazkodni kell. Mi például arra törekszünk, hogy az Eco-office környezettudatos és fenntartható is legyen, hogy hosszú távon, akár 20-30 év múlva is működhessen.
A témával kapcsolatos jövőbeni trendekről hogy vélekedsz? Tovább fog hódítani a home office?
A home office kétségkívül fontos marad a jövőben is, mivel sok munkavállaló élvezi a rugalmasságot és az otthon nyújtotta kényelmet. Azonban ahogy az emberek egyre inkább felismerik, hogy a személyes kapcsolatok, a közösségi élmények és a professzionális környezet mennyire hozzájárulhatnak a hatékonysághoz és a kreativitáshoz, a közösségi irodák is egyre nagyobb szerepet kapnak. Sokan rájönnek arra, hogy a teljes home office nem mindig optimális, mert hiányoznak a strukturált napok, a csapatmunka dinamikája és a szakmai fejlődés lehetőségei. A közösségi irodák, mint az Eco-office köztes megoldást kínálnak: nyugodt, inspiráló környezetet, amely nem köt annyira, mint egy hagyományos iroda, viszont lehetőséget ad arra, hogy az ember másokkal együtt dolgozzon, új impulzusokat kapjon, és részt vegyen a közösségi életben.
A jövőben valószínűleg a hibrid munkavégzési modell lesz a legnépszerűbb.