_
hirdetés
_
hirdetés
Nemcsak a szakmunkáshitel jön, de jószolgálati program is indul a szakképzésben tanulók számára – mondta egy interjúban Hankó Balázs. A kulturális és innovációs miniszter emellett egyre több diákot látna a megújult szakképzési rendszerben.
A Szakmaverzum nemrég elsők között számolt be arról, hogy szakmunkáhitel-programot indít a kormány. Bár sok részlet továbbra sem áll rendelkezésre, a kulturális és innovációs miniszter nemrég csepegtetett némi információt egy interjúban. Hankó Balázs elmondta: a szakmunkáshitel részeként több millió forintot kapnak a végzett fiatalok, „akiktől azt kérjük cserébe, hogy itthon vállaljanak munkát, és a magyar gazdaságot erősítsék. Természetesen ezen támogatás esetében további kedvezmények érhetők majd el gyermekvállalás esetén”.
Emellett indul egy jószolgálati program, „mert akkor válik teljessé az ember, ha azzal a szakmával, amit tanul, a környezetét segíti. Egy fodrásztanuló segíthet például a szociális otthonban lévőknek. Fontos, hogy legyenek olyan programjaink, amelyekben a fiatal, szakmát tanulók segítenek az időseknek az ügyes-bajos dolgaik megoldásában. Jómagam a szakképzésben tanulók társaságában egy hospice ház kifestésében segédkeztem a múlt tanévben a Debreceni Egyetemen” – fejtette ki a tárcavezető.
Tízből nyolc a cél
A miniszter ezt követően a szakképzési rendszer számos olyan pozitív hozadékáról is szót ejtett, amelyről mi is sokat írtunk nektek itt a Szakmaverzumon.
Elmondta, hogy
_
hirdetés
_
hirdetés
A megújult szakképzési rendszer egyik legfontosabb pillére, hogy gyakorlatorientált.
Tízből hatan az általános iskola elvégzése után a szakképzést választják.
Minden második diák duális képzésben tanul.
Elindítottak egy olyan ösztöndíjprogramokat, amelynek részeként a képzésben résztvevők 8–59 ezer forintig terjedő havi összeget kaphatnak ösztöndíjként. Hogy mit kell tudni az ösztöndíjrendszerről és milyen összegek üthetik a markod, arról ITT irtunk számotokra egy nagyon pöpec összefoglalót.
Mi több, a duális képzésben tanulóknak 160–168 ezer forintos munkabért is adunk.
„A célunk, hogy tízből hét, majd tízből nyolc fiatal válassza a szakképzést, aztán szerezzenek szakmát, vagy, ha gondolják, menjenek egyetemre olyan szakokra, amelyek a magyar gazdaságot erősítik. Ez utóbbi célból hoztuk létre az okleveles technikusi képzést, ahol az ötéves képzésből akár egy év is beszámítható az egyetemeken, és a legjobbaknak már előzetes egyetemi hallgatói jogviszony is jár” – fogalmazott Hankó Balázs.
(Interjú forrása: Magyar Nemzet)