_
hirdetés
_
hirdetés
Egy győri szakképzős diák a világ egyik legnagyobb autóipari konszernjének legjobbjai közé került. Története bizonyítja, hogy a duális képzés ma már nemcsak biztos szakmát, hanem nemzetközi karrierlehetőséget is jelenthet.
Sokan még mindig úgy gondolják, hogy a szakmatanulás egy szűkebb karrierutat jelent, miközben a modern ipar egészen mást mutat. Erre szolgáltat látványos példát Jankó Péter István története, aki az Audi Hungaria duális képzéséből indulva a Volkswagen Konszern legjobb tanulói közé került. A fiatal szakember a nemzetközi szinten is elismert Best Apprentice Award díjazottjai között szerepel, amelyet a Volkswagen-csoport minden évben a duális képzés legeredményesebb tanulóinak ítél oda. A rangos elismerés nem csupán egy versenyeredmény vagy egy jól sikerült vizsga jutalma, hanem annak bizonyítéka, hogy a gyakorlati tudás és a kitartó munka nemzetközi szinten is versenyképes lehet.

Jankó Péter István
Fotó: Audi Hungaria
Péter alternatív járműhajtási technikusként végzett, jelenleg pedig az Audi Hungaria járműgyárában dolgozik elektronikai diagnosztikai területen. Szakmai eredményei már korábban is kiemelkedőek voltak, több alkalommal a vállalat legjobb tanulói közé választották, tudását pedig országos megmérettetéseken is bizonyította. Sikere azért is figyelemre méltó, mert egy olyan nemzetközi környezetben kellett helytállnia, ahol a Volkswagen Konszern számos országának legjobb fiatal szakemberei versenyeznek egymással.
Az eset jól mutatja, hogy a modern autóiparban ma már nem csupán a diplomások előtt nyílnak komoly lehetőségek. Az elektromobilitás, a digitalizáció és az intelligens gyártási rendszerek korszakában egy jól képzett technikus vagy szakember tudása legalább annyira értékes lehet, mint egy egyetemi végzettség.
Mitől különleges a duális képzés?
A duális képzés egyik legnagyobb előnye, hogy a diákok nem kizárólag az iskolapadban találkoznak a szakmájukkal. A tanulás jelentős része valós ipari környezetben zajlik, ahol a fiatalok a mindennapi munkafolyamatokba kapcsolódhatnak be. Ez nemcsak a szakmai ismeretek megszerzését gyorsítja fel, hanem segít abban is, hogy a tanulók már pályakezdőként értékes gyakorlati tapasztalattal rendelkezzenek.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az Audi Hungaria 25 éve működteti duális képzési rendszerét, és Magyarországon az elsők között vezette be a német mintára épülő modellt. Az elmúlt negyed évszázad alatt a program országosan is meghatározó példává vált. A vállalat szerint a képzés egyik legfontosabb erőssége, hogy a tanulók korszerű technológiákkal dolgozhatnak, miközben olyan készségeket sajátítanak el, amelyekre a munkaerőpiacon hosszú távon is szükség lesz.
Ez különösen fontos egy olyan időszakban, amikor az autóipar történetének egyik legnagyobb átalakulását éli. Az elektromos hajtások, a szoftvervezérelt járművek és a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kapnak, ezért a vállalatok olyan szakembereket keresnek, akik nemcsak a hagyományos technológiákat ismerik, hanem képesek alkalmazkodni az új kihívásokhoz is.
Több mint iskola: belépő a munka világába
A pályaválasztás előtt álló fiatalok számára gyakran az egyik legnagyobb kérdés az, hogy a tanulmányaik után mennyire könnyen tudnak elhelyezkedni. A duális képzés egyik legerősebb érve éppen az, hogy szoros kapcsolatot épít ki az iskola és a munka világa között.
Az Audi Hungaria programjában az elmúlt 25 év során több mint 2600 fiatal vett részt. A résztvevők többsége sikeresen helyezkedett el a munkaerőpiacon, sokan közülük pedig magánál a vállalatnál kezdték meg szakmai pályafutásukat. Ez azt jelenti, hogy a tanulók nem ismeretlen terepre érkeznek a végzés után, hanem már rendelkeznek kapcsolatokkal, tapasztalatokkal és gyakorlati tudással.
A munkaadók számára is komoly előnyt jelent egy ilyen rendszer. Olyan fiatal szakembereket kapnak, akik pontosan ismerik a vállalat működését, a gyártási folyamatokat és a modern technológiákat. Ez jelentősen lerövidíti a betanulási időt, miközben növeli a szakmai hatékonyságot.

Jankó Péter István
Fotó: Audi Hungaria
Nemzetközi siker, amely üzen a mai diákoknak
Jankó Péter István sikere jóval többről szól egy személyes díjnál. A történet azt bizonyítja, hogy a szakképzés ma már nem egy második lehetőség, hanem sok esetben egy tudatos és versenyképes karrierút. Az ipar fejlődésével párhuzamosan egyre nagyobb szükség van olyan szakemberekre, akik képesek magas technológiai színvonalú környezetben dolgozni, problémákat megoldani és folyamatosan fejlődni.
A Volkswagen Konszern elismerése azt mutatja, hogy egy magyarországi duális képzésből induló fiatal akár a világ egyik legnagyobb autóipari csoportjának élvonalába is bekerülhet. Ez fontos üzenet lehet minden pályaválasztás előtt álló középiskolás számára: a sikerhez vezető út nem feltétlenül ugyanaz mindenkinek, de a tudás, a szorgalom és a gyakorlati tapasztalat ma is a legértékesebb befektetések közé tartoznak.














