_
hirdetés
_
hirdetés
Sokáig a gyakorlati képzésről is lehetett úgy beszélni, hogy mindenki elégedetten bólogatott, miközben a diák legfeljebb körbenézett, jegyzetelt, aztán hazament. Hasznosnak hasznos, csak éppen nem ugyanaz, mint amikor valaki tényleg belekerül egy működő cég mindennapjaiba. A Tesco és a Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium (BIT) együttműködésének most éppen ez a lényegi új szintje:
a tanulók már nemcsak látogatásokat tehetnek a vállalat telephelyein, hanem a szakképzés részeként valós gyakorlati tapasztalatot is szerezhetnek.

A programot a Tesco Akadémia szervezi, és az a célja, hogy
az iskolában megszerzett elméleti tudás ne maradjon szépen lefűzött tananyag, hanem valódi vállalati környezetben is használhatóvá váljon.
Ez az a pont, ahol az oktatás és a munka világa nem csak ünnepi beszédekben „ér össze”, hanem tényleg találkozik. A diák nemcsak hall arról, hogyan működik egy nagyvállalat, hanem bele is nézhet abba, milyen döntések, folyamatok, tempó és felelősség van mögötte.
A Tesco immár negyedik éve támogatja a BIT szakmai munkáját, és
2023 óta évente 10 millió forinttal járul hozzá az innovatív oktatás fejlesztéséhez.
_
hirdetés
_
hirdetés
Ez már önmagában sem egy udvariassági együttműködés, de az idei bővítés különösen érdekes, mert most először a partnerség a gyakorlati képzésre is kiterjed. Március végén a kilencedikes diákok a Tesco szigetszentmiklósi raktárába is ellátogattak, ahol közelebbről is megismerhették a logisztikai ágazat működését. Ez eddig is értékes tapasztalat volt, most viszont a modell továbbmegy: nemcsak megmutat valamit a világból, hanem be is enged oda.
A cég oldaláról nézve ez nem elszigetelt kezdeményezés. A Tesco 2025-ben több mint 3000 tanulóval kötött szakképzési munkaszerződést, és országosan 120 áruházban biztosít gyakorlati helyet. Vagyis itt nem valami szépen kommunikálható, de kicsiben futó pilotról van szó, hanem egy olyan rendszerről, amelynek már van súlya, mérete és gyakorlata. A BIT-tel bővített együttműködés ezért azért is érdekes, mert megmutatja, hogyan lehet egy iskolai partnerséget valóban a szakmai felkészítés szolgálatába állítani.
Gáncs Kristóf, az Ökumenikus Segélyszervezet ügyvezető-igazgatója arról beszélt, hogy a fiatalok piacképes tudással való felkészítése ma elengedhetetlen, és ebben az ilyen vállalati együttműködéseknek kulcsszerepük van. Ebben nehéz lenne vitatkozni vele. Az iskola ugyanis önmagában nem tud minden helyzetet modellezni, a munkahely pedig önmagában nem tud oktatási rendszert helyettesíteni. A kettő együtt viszont már tud valami olyat, amiből
a diák nemcsak jobb tanuló, hanem később használhatóbb pályakezdő is lehet.
A Tesco és a Biatorbágyi Innovatív Technikum együttműködésének mostani bővítése ezért nem egyszerűen egy újabb partnerségi hír. Sokkal inkább annak a jele, hogy a gyakorlati képzés akkor működik igazán, ha a diák nem a pálya széléről figyeli a szakmát, hanem időben beléphet a valódi működésébe. És ez az a pont, ahol a „felkészítés a munka világára” végre nem hangzatos mondat, hanem tényleges lehetőség.














