_
hirdetés
_
hirdetés
A mai nap mérföldkő – hangzott el Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az ok pedig egy új program elindítása, mégpedig a Szakképzési ágazati tudásközpontok létrehozása.

Hankó Balázs
MTI/Lakatos Péter
„Magyarország szakképzési nagyhatalom” – kezdte beszédét Hankó Balázs, hozzátéve, hogy azért még sok feladat van és sokat kell fejleszteni a rendszert. „Ahhoz, hogy a magyar gazdaság, a vállalatok és a fiatalok érdekében ez így is maradjon, folyamatosan fejleszteni kell az infrastruktúrát és az oktatási anyagokat” – hangsúlyozta.
Hozzátette: Európában a második, a világon pedig a tizedik legjobb a magyar szakképzés, és „különösen fontos, hogy ezt a tudást a magyar fiataloknak, a magyar gazdaságnak őrizzük meg, óvakodjunk attól, ami az olcsó munkaerő beáramlását jelentené” – fogalmazott.
Szerinte a magyar szakképzésnek ma három fő pillére van:
▶ a motivált diákok, kiknek kiváló ösztöndíjrendszer áll rendelkezésükre, valamint a duális képzés segítségével praktikus, gyakorlatias tapasztalatot szerezhetnek,
▶ a motivált oktatók, kik történelmi béremelésben részesültek,
▶ az inspiráló környezet, hiszen több, mint 34 centrum és intézmény újul meg.
_
hirdetés
_
hirdetés
A miniszter által az eseményen bejelentett Szakképzési ágazati tudásközpontok is ezt a vonalat hivatottak erősíteni. Ezek keretében a centrumok, a felsőoktatási intézmények és a gazdasági szereplők fognak együttműködni annak érdekében, hogy a magyar fiatalok minél korszerűbb és versenyképesebb tudásban részesüljenek. Öt ágazatban fog ilyen központ létesülni:
▶ elektronika,
▶ élelmiszeripar,
▶ járműipar,
▶ gépészeti,
▶ és informatikai, melynek a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum ad otthont majd.
„Miért van ezekre szükség?” – tette fel a kérdést Hankó Balázs, majd egyből válaszolt is rá:
„mert a fiatalok sikere egyben a gazdaság, egyben az ország sikere is”.
A rendezvényen felszólalt Viszkok Mihály, a BMSZC kancellárja is, hangsúlyozva hogy bár a centrum intézményei ma a magyar informatikai szakképzés élén állnak, a munkaerőpiac és a gazdaság igényei folyamatosan változnak, és ehhez az oktatásnak is alkalmazkodnia kell. Ezért a BMSZC két új, kiberbiztonsággal foglalkozó képzést fog hamarosan elindítani, melyben a centrum felsőoktatási partnerei is jelentős szerepet fognak játszani.
Maga a projekt 21,4 milliárd forint uniós forrásból fog megvalósulni, egyből 4,3 milliárd forintot az informatikai tudásközpont létrehozására fognak fordítani. Az intézmény 3000 négyzetméteren, a legkorszerűbb berendezésekkel várja majd a diákokat.
Hankó Balázs felidézte: a megújult szakképzés 8 és 60 ezer forint közötti ösztöndíjat biztosít a diákoknak. Minden második diák duális képzésben vesz részt, ahol a munkabér 168 ezer forint is lehet és a szakmai vizsga után 300 ezer forintos induló ösztöndíj is rendelkezésre áll. A 4 millió forintos munkáshitelt már több mint 20 ezer fiatal vette fel.