_
hirdetés
_
hirdetés
Pályaválasztás előtt állsz? Nem tudod, mi a fenét csinálj? Izzad a tenyered, mert fogalmad sincs, mi akarsz lenni, majd, ha nagy leszel? Talán tudunk segíteni, vagyis pontosabban megpróbálunk segíteni abban, hogy hogyan segíts önmagadon.
1. Mik az alternatívák?
Legyen ez az első kérdés, amit felteszel magadnak! Milyen lehetőségek vannak még? Térképezd fel, készíts listát és mérlegeld őket, alább jó pár szempontot találhatsz hozzá!
2. Van ilyen képzés a közelben?
Bár elsőre furcsának tűnhet ez a kérdés, de nagyon is lényeges lehet. Például, ha Győrben laksz, ne feltétlenül akarj erdésznek menni, hisz a legközelebbi erdészeti képzés Sopronban van – az ilyen távolságbéli különbségek alaposan túlkomplikálhatják a helyzetedet.
3. Lesz lehetőségem duális képzésre?
Nem elég megtanulni egy adott szakmát, de gyakorolni is kell. Mi alkalmasabb erre, mint egy cégnél dolgozva megszerezni azt a kincset érő tapasztalatot? Éppen ezért nagyon fontos, hogy utána nézz, milyen duális képzési lehetőségek vannak az adott területen.
4. Mások szerint is ezt kéne választanom?
A szüleid (vagy akár az egész rokonság is) már biztos elláttak bőséges mennyiségű jótanáccsal, de azért nem árthat profikkal is véleményt cserélned a dologról. A karrier- vagy életpálya-tanácsadók, pályaorientációs szakemberek pont ezért vannak, és hasznos (és főleg elfogulatlan) tanácsokkal láthatnak el. De ha van rá lehetőséged, egy szakmabelivel, úgymond leendő kollégával is érdemes elbeszélgetned erről.
_
hirdetés
_
hirdetés
5. Tovább tudok majd tanulni?
Ez bizony nem egy utolsó szempont. Bár a szakképzésben rejlő lehetőségek ma már elég jók, azért nem árt, ha azon is elgondolkozol, nem akarsz-e továbbtanulni majd a technikum elvégzése után. Bizonyos szakmák – főleg az IT-val, gépészettel kapcsolatosak – ma már nagyjából a mérnökképzés előszobájának számítanak, szóval jó tisztában lenni a lehetőségeiddel ezen a téren is.
6. Megvannak ehhez a szakmához a képességeim?
Sosem árt egy kis önvizsgálatot tartani, és feltenni magadnak ezt a kérdést. Ha például tízből két kalapácsütéssel a saját ujjaidat találod el, nem feltétlenül kéne az ácsmesterséget választanod, ha pedig félsz a vértől, ne nagyon menj ápolónak. Természetesen a képzés és a gyakorlat során az ember belenőhet a választott szakmájába, de azért nem árt, ha olyan ágazatot választasz, melyhez passzolnak a képességeid. Olyan pályaorientációs rendezvényeken, mint a SzakMÁzz! vagy az Educatio, több szakmába is belekóstolhatsz – ezeket a lehetőségeket feltétlenül ragadd meg, közelebb fog hozni a döntéshez.
7. El tudok majd helyezkedni ebben a szakmában?
A gazdaság és a munkaerőpiac nem egy statikus valami, hanem folyamatosan változnak, a „hiányszakma” pedig egy nem véletlenül létező fogalom. Bizonyos szakmák egész egyszerűen jobban keresettek, mint mások, és ez nem utolsó szempont, mikor szakmát választasz.
8. Meg tudok majd élni ebből a szakmából?
Kapcsolódva az előző kérdéshez, az sem árthat, ha utánanézel, milyenek választott szakmád terén a fizetések. Természetesen az elhivatottság sok mindenért kompenzálhatja az embert, azért jó dolog az, ha az ember fizetése elég ahhoz, hogy megvalósíthassa belőle az álmait.
9. Érdekel ez valójában engem?
Végső soron ez az egyik legfontosabb kérdés, amelyet feltehetsz magadnak. Ezzel kapcsolatban nincs nagyon mit mondani: csak te magad adhatod meg rá a választ. De feltétlenül érdemes nem olyan szakmát választani, amit mondjuk valaki „rád erőltet”.
10. Tényleg szeretném, hogy ez legyen a karrierem?
Szorosan kapcsolódik az előző kérdéshez, csak más (hosszabb távú) perspektívából. Tényleg szeretnéd ezt csinálni? És holnap is? És öt, tíz, harminc év múlva is? Ha tudod, nyugodtan spórold meg magadnak azt az élményt, hogy 30 éves korodra kiégsz az egykor szeretett szakmádból! Garantálni persze nem lehet semmit, de a fenti szempontok talán segíthetnek benne. Sok sikert!