_
hirdetés
_
hirdetés
A vizsgaidőszak a szakképzéseken is lehet húzós, de tudsz azért tenni, hogy stresszmentesebb legyen. Hoztunk 5 tippet a felkészüléshez, hogy magabiztosan indulhass el a vizsgára.
1. Készíts felkészülési tervet és időbeosztást
Az első és legfontosabb lépés, hogy legyen egy jó stratégiád. Érdemes rendszerezni, hogy mik a vizsgakövetelmények, és hogyan tudod beszerezni ehhez a tananyagokat. Jó, ha már minden előre kéznél van.
Ha felmérted a tanulnivaló mennyiségét, akkor célszerű egy időbeosztást is készíteni. Például ha tudod, hogy 1000 oldalt kell elolvasnod 3 hónap alatt, akkor érdemes arányosan elosztani a tanulnivaló mennyiségét. Ha minden nap csak 12 oldallal haladsz, akkor időben végezni fogsz, és még majdnem egy heted marad az ismétlésre.
Fontos, hogy erre is szánj időt.
Amennyiben egyszerre több vizsgára is készülsz, úgy érdemes egy saját órarendet is készítened, és megtervezni, hogy melyik nap, mit fogsz tanulni. Mindezek mellett célszerű a váratlan eseményekre is felkészülnöd. Számolj plusz időt az olyan helyzetekre is, mint például ha lebetegednél, vagy bármi más miatt nem tudnál készülni, akkor az ne okozzon fennakadást.
2. A vizsga típusához megfelelően tudatosan készülj
Az elméleti vizsgáknak számos típusa lehet. Tarthatnak szóbeli vizsgát, ahol általában tételeket kell húzni. És lehetnek írásbeli vizsgák is, ahol szintén egy tételt kell kidolgozni, vagy pedig különböző kérdésekre kell válaszolni. A kérdések lehetnek kifejtősek és teszt jellegűek is.
Már a felkészülésnél is érdemes olyan módszert választani, amivel a leghatékonyabban tudod teljesíteni a feltételeket. A vizsgán nem lesz elég, hogy csak elolvastad az anyagot, annak be is kell épülnie és át is kell tudnod adni a tudásodat. A szóbeli vizsgák előtt például érdemes gyakorolni, hogy felmondod a tételeket. A teszt kérdéseknél pedig előre felkészülni a beugratós kérdésekre.
3. Fogjatok össze a tanulótársakkal
_
hirdetés
_
hirdetés
Érdemes összebeszélni a többiekkel, ők hogyan készülnek fel, és megosztani egymással a praktikákat. Ha nagyon sok tétel van, akár a tételek kidolgozásában is érdemes lehet összefogni, ehhez persze fontos, hogy ezt mindenki komolyan vegye a csapatban.
Az előző évfolyamok tanulóitól és a sikeresen végzettektől is célszerű érdeklődni, hogy nekik milyen tananyagaik vannak meg, mit tudnak a vizsgáról, hogyan kell elképzelni. Ha az motivál, akár együtt is tanulhattok. Már akkor is ragad rád valami, ha csak beszélgettek a témáról. Az pedig kifejezetten hasznos, ha másoknak is el tudod magyarázni, amit tanultál.
4. Találd meg a szépséget a vizsgaidőszakban is
Bár egy vizsgára való felkészülés olykor fárasztó és szellemileg megterhelő lehet, a mentalitásodon is sok múlhat, hogyan állsz neki a feladathoz. Fontos, hogy
határozd el, te mindenképp át fogsz menni a vizsgán – sőt, jól fog sikerülni –, és ne is hagyd, hogy a kudarccal kapcsolatos gondolatok beférkőzzenek az elmédbe.
Ha épp nem vagy tanulós kedvedben, de haladnod kell, próbáld meg apróságokkal feldobni a tanulókörnyezetedet, például tedd egy kicsit szebbé az íróasztalodat, vagy rendezz be magadnak egy tanulós kuckót. Készítsd be a kedvenc kávédat vagy teádat. És van amikor egy kis környezetváltozás segíthet, hogy másképp lásd a világot. Például kiülhetsz egy parkba vagy beülhetsz egy hangulatos kávézóba is pár órát tanulni.
5. Vértezd fel magadat a vizsgára
A vizsgahelyzet hasonlít a sporthoz, amikor nagyon fókuszáltan kell teljesíteni, ehhez testileg és lelkileg is fontos a jó közérzet. A vizsga előtti este már nem tanácsos gőzerővel készülni, és fáradtan megérkezni. Többet érsz vele, ha kipihent vagy, akkor az agyad is jobban fog majd és a fellépésed is magabiztosabb lesz.
Egy kis időre érdemes a híreket és a közösségi médiát is mellőzni, hogy ezek a plusz infók ne terheljék az agyadat és ne zökkentsenek ki a koncentrációból. Ne feledkezz meg az egészséges étkezésről és a megfelelő folyadékfogyasztásról sem (és itt nem csak a kávéra, meg a nagyon káros energiaitalra gondolunk), mert ezek is mind befolyásolhatják a teljesítményedet.
Ha izgulós típus vagy, jó ha tudod, hogy a humor oldja a feszültséget. Amíg várakoztok a vizsgára, néhány poén a társaiddal jobb kedvre deríthet és elűzi a stresszt.