_
hirdetés
_
hirdetés
Ahogy arról több alkalommal is beszámoltunk nektek, a magyarországi szakképzési rendszer megújult, további finomhangolása pedig svájci mintára (is) folytatódik. Magyar szakemberek ennek érdekében tanulmányúton jártak Yverdon-les-Bains-ben.
A magyar szakképzés átalakításának és fejlesztésének támogatására indult szakmai tanulmányút 2025. március 3–7. között Svájcban, a Svájci-Magyar Együttműködési Program II. időszakának keretében. Az első ilyen út során a programban résztvevő magyarországi szakképzési centrumok szakemberei a neves CPNV (Centre professionnel du Nord Vaudois) vendégeként ismerkedtek meg a svájci szakképzési rendszer működésével Yverdon-les-Bains városában.
A svájci modell sokak szerint Európa egyik legsikeresebb szakképzési rendszere. Kiemelkedő eredményeket mutat a tanulók felkészültségében, a duális képzés hatékonyságában, a gazdasági szereplőkkel való együttműködésben, valamint a személyre szabott szakmai és mentális támogatás terén is.
A magyar delegáció kiemelt figyelmet fordított a projektalapú oktatás egységes módszertanára, valamint az oktatás és vizsgáztatás fejlesztési lehetőségeire a vállalati partnerek aktív bevonásával. Ezek a tapasztalatok jelentős hatással lehetnek a hazai szakképzési rendszer tartalmi megújítására.
_
hirdetés
_
hirdetés
A program első napján a résztvevők átfogó képet kaptak a svájci szakképzés felépítéséről és működéséről. A CPNV igazgatója az intézmény szemszögéből mutatta be a rendszert, míg a Svájci Szakképzési Egyetem képviselője országos, oktatáspolitikai és munkaerőpiaci aspektusokat osztott meg. Vaud kanton szakképzésért felelős vezetője pedig a kanton saját tapasztalatait és a duális képzés támogatását ismertette.
A következő napokban a magyar szakértők terepen ismerkedhettek meg a svájci gyakorlattal, különös tekintettel a mechatronikai és automatizálási területekre. A résztvevők látogatást tettek egy nagyvállalati képzőközpontban, egy kisvállalkozásnál mint duális partnernél, valamint megfigyelhették a CPNV-ben zajló elméleti és gyakorlati oktatást és vizsgáztatást is. A tanulmányút különlegessége volt a vállalatközi képzőközpontok működésének megismerése is, amelyek célja, hogy a diákok hiányzó készségeit rövid, célzott képzéseken pótolják, ha az adott duális partner erre nem képes.

Szakmai vizsga a CPNV-ben.
A program záró napján a magyar szakemberek olyan prezentációkon vettek részt, amelyek a tanulók karrierépítésének támogatására, valamint szociális és pszichés segítésükre fókuszáltak – ezek szintén fontos elemei a sikeres szakképzésnek.
A tanulmányút sorozat áprilisban folytatódik: 2025. április 7–11. között a magyar szakképzési centrumok pályaorientációval és karriertanácsadással foglalkozó szakemberei térképezik fel a két ország közötti jógyakorlatokat, közösen keresve a lehetőségeket a magyar pályaorientációs rendszer továbbfejlesztésére.
A program mindkét fejlesztési komponensében összesen 16 magyar szakképzési centrum vesz részt, ezzel is biztosítva, hogy a svájci tapasztalatok széles körben hasznosuljanak hazánk szakképzési rendszerének megújításában.