_
hirdetés
_
hirdetés
Egyre többet és gyakrabban hallunk az élethosszig tartó tanulásról és a mai munkaerőpiacon való érvényesülésben betöltött kulcsfontosságú pozíciójáról. A mikrotanúsítványok ennek egyik legfontosabb építőeleme – egy nemrég kiadott kormányrendelet alapján mostantól a hazai felnőttképzésben is jelen vannak. Bár a részleteket még nem ismerjük, jöjjön minden, amit a mikrotanúsítványokról idáig tudni lehet.
Mik azok a mikrotanúsítványok?
Ha van nyelvvizsgád vagy jogosítványod, akkor tulajdonképpen már neked is van mikrotanúsítványod. Röviden és tömören: olyan, önálló végzettséget vagy szakképesítést nem igazoló dokumentumok, melyeket a tanulók kisebb tanulási egységek elvégzéséért kapnak. Azoknak a felnőtteknek találták ki, akiknek nincs idejük vagy szükségük egy egész képzés elvégzésére, viszont szeretnék továbbképezni magukat. Ez lehetőséget ad arra, hogy a munkavállalók gyorsan tudjanak reagálni a munkaerőpiac változó igényeire, vagy akár arra hogy idejétmúlt tudásukat felfrissítsék.
A tanúsítványok munkaerőpiaci értékét nem a konkrét intézmény fogja meghatározni, hanem az adott képzés tananyaga és az elsajátítandó tanulási eredményeinek szabályozása. Ezen felül angol és magyar nyelven kerülnek kibocsátásra, mely a versenyképességüket és a magyar képzési rendszer nemzetközi elismertségét hivatott növelni. Ami pedig még fontosabb:
mikrotanúsítványok megszerzésére a szakképzésben és a felsőoktatásban is lesz lehetőség.
_
hirdetés
_
hirdetés
Mikrotanúsítványok a szakképzésben
A digitalizáció és az automatizáció rendesen bekavartak a szakképzett munkaerő világába, és hirtelen sok olyan új képességre és készségre lett igény, amire idáig nem volt. Ez lehetőséget ad az idősebb szakemberek részére, hogy felfrissítsék a szakmai tudásukat, például egy autószerelőnek arra, hogy megismerje az elektromos autókat. Aki a szakképzésben akar majd mikrotanúsítványt szerezni, az a szakképző intézmény egyik szakmai tantárgyát fogja elvégezni, melyek alapját pedig a szakképzési tankönyvek fogják adni.
Mikrotanúsítványok a felsőoktatásban
A jelenlegi szabályozás szerint egy felsőoktatási intézmény részismereti képzés céljából, hallgatói jogviszony keretében, bárkit külön felvételi eljárás nélkül felvehet az intézmény bármely kurzusára vagy moduljára, önköltséges képzésre. Ez azt jelenti, hogy ha a felsőoktatásban akarunk mikrotanúsítványt szerezni, akkor tulajdonképpen az adott egyetem egy adott karának egy adott kurzusát fogjuk elvégezni. Mivel ez egy egyetemi kurzus, aminek kreditértéke is van, úgyhogy a kreditátvitel szabályai szerint a mikrotanúsítványok útján szerzett kreditek potenciálisan beszámíthatók lesznek az illető felsőfokú tanulmányaiba. A szabályok szerint pedig egy egyetem egy másik egyetem hallgatójával vendéghallgatói jogviszonyt létesíthet, úgyhogy elviekben egyetemi hallgatóként más egyetemekről is szerezhetünk mikrotanúsítványokat.