_
hirdetés
_
hirdetés
Ez a Ti kérdeztétek hosszabb lesz, mint szokott. De maradjatok velünk, érdemes!
Olvasónk egy igen átgondolt, komplex kérdéssel fordult hozzánk:
Az alábbi szakterületek közül melyik a leginkább piacképes és időtálló, ÉS lehet benne érvényesülni enyhe autizmussal?
Íme az olvasói kérdés többi része:
Bölcsész abszolutóriumom van (nyelvszak), fél év álláskeresés alatt sehol nem jött szembe még csak hasonló sem, tehát, ha elvégezném sem mennék vele sokra, ezért új képzési területben gondolkodom. Több területre is nyitott vagyok, a legfontosabb talán, hogy ne legyen vele nehéz elhelyezkedni belátható időn belül és ne fogjon ki rajta a mesterséges intelligencia. Külföldi munkavégzésre is nyitott vagyok, amennyiben belföldön max. pár hónap alatt nem sikerülne elhelyezkedni.
A mérnöki területek közül egyedül a környezetmérnök meg az élelmiszermérnök az, ahol el tudnám magam képzelni, ugyanakkor nem vagyok műszaki beállítottságú, világéletemben a matekból és a fizikából voltam a leggyengébb, a kémiára és főleg a biológiára egy fokkal jobban ráállt az agyam.
Nem szeretek vadidegen emberekhez hozzáérni, így az ápoló, körmös, kozmetikus fodrász kilőve. Műszaki beállítottság híján az építőipar, gyártóipar szintén kizárva, pláne nőként. Animációt például tanultam korábban, szerettem is, de azt az elsők között fogja kisöpörni az AI, így meghagynám hobbinak.
Főleg humán-művészeti beállítottságom van, de ez a munkaerőpiacon inkább hátrány, így nem okvetlenül ezen a területen keresnék. Az egyetlen szakterület, ahol jól jöhetne a humán beállítottság, az pedagógia, viszont enyhe autizmussal nem tartom jó ötletnek.
Rövid válasz nincs.
Kicsit hosszabb viszont van: Ez egy nagyon átgondolt kérdés, és az alapvető dilemmáidat jól megfogalmaztad. Összefoglalva: olyan területet keresel, amely piacképes, időtálló, és nem túl erősen érinti az AI-hullám, miközben figyelembe veszed a képességeidet, érdeklődési körödet és az enyhe autizmust is.
Kicsit körülnéztünk neked a képzési piacon és az alábbi területeket javasoljuk átgondolásra:
Adatkezelés, adatvizualizáció
Miért lehet jó választás?
Az adatkezelés és elemzés humán-centrikus területei – például adatvizualizáció – kevésbé technikai beállítottságot igényelnek, viszont jó rendszerező és nyelvi készségekre építenek.
Az AI segíthet az adatok feldolgozásában, de az emberi kreativitás és a narratíva kialakítása egyelőre nehezen automatizálható. Piacképes mind belföldön, mind külföldön.
Hogyan indulhatsz el?
Online tanfolyamok, például Excel, Power BI vagy Tableau alapjai.
Digitális tartalomkészítés és online marketing
Miért lehet jó választás?
_
hirdetés
_
hirdetés
Nyelvszakos háttérrel erőssé teheted magad szövegírásban, blogolásban, SEO-ban (keresőoptimalizálás), vagy közösségi média menedzsmentben.
Az AI eszközökkel való együttműködés (pl. szöveg- vagy képalkotás) lehetőséget teremt a hatékony munkavégzésre, de nem helyettesíti a stratégiát és az emberi kreativitást.
Hogyan indulhatsz el?
Ingyenes marketing tanfolyamok (Google Digital Garage, HubSpot Academy), vagy szakirányú felnőttképzés, majd kisebb projekteken szerzett gyakorlati tapasztalat.
Nyelvi technológiák és lokalizáció
Miért lehet jó választás?
A nyelvszakos tudásodat jól kamatoztathatod, ha lokalizációval, fordítással vagy akár gépi tanulási modellek nyelvi tesztelésével foglalkozol. Az AI fejlődésével egyre nagyobb az igény a minőségi emberi ellenőrzésre.
Hogyan indulhatsz el?
Speciális szoftverek megismerése, mint a Trados, memoQ vagy lokalizációs platformok (Crowdin, Lokalise).
Környezet- és fenntarthatósági tanácsadás
Miért lehet jó választás?
A környezetvédelem és fenntarthatóság területe nem feltétlenül mérnöki tudást igényel; a kommunikációs, tanácsadási oldal is nagyon fontos.
Az autizmusból fakadó precizitás és rendszerszemlélet előnyt jelenthet.
Hogyan indulhatsz el?
Környezettechnikusi képzések, rövid képzések a fenntarthatóságról, fenntarthatósági kurzusok vagy online tananyagok.
Archiválás, digitális múzeumok, könyvtári informatika
Miért lehet jó választás?
Humán érdeklődésedhez passzol, miközben az enyhe autizmusból eredő rendszerező készség kifejezetten hasznos. Ez a terület digitális irányba mozdul el, de az emberi ellenőrzés továbbra is kulcsfontosságú.
Hogyan indulhatsz el?
Könyvtárinformatikai vagy archiváló rendszerek tanulmányozása, akár posztgraduális képzések vagy szakirányú felnőttképzés, tanfolyamok.
Speciális pedagógia (pl. digitális oktatás)
Miért lehet jó választás?
Pedagógia iránti érdeklődésedet kihasználhatod olyan területen, ahol kevésbé van szükség közvetlen személyes kontaktusra (pl. távoktatás, tananyagfejlesztés, inkluzív tanácsadás).
Nagy igény van az oktatás digitális eszközökkel való fejlesztésére.
Hogyan indulhatsz el?
Távoktatási platformok ismerete, pl. Moodle, vagy digitális tananyagfejlesztési kurzusok.
Még egy tanács a végére!
Fontos, hogy ne csak a piacképességet, hanem az érdeklődési körödet, az egyéni erősségeidet és a munkavégzés során előnyként alkalmazható sajátosságaidat is figyelembe vedd. Érdemes lehet elgondolkodni egy szakmai tanácsadónál, pályaorientációs szakembernél való személyes konzultáción, ahol a helyi munkaerőpiaci helyzetet és a képességeidet részletesebben is átbeszélhetitek.