_
hirdetés
_
hirdetés
Minden augusztusban és szeptemberben felkapott téma, hogy mennyibe kerül a gyerek beiskolázása. Bár születtek már erről kutatások és felmérések, mi azért úgy gondoltuk, megkérdezünk pár szülőt arról, hogy a valóságban ez mennyit jelent. Három anyuka és négy gyerek – utánajártunk, mennyibe kerül ma egy gyereket iskolába küldeni.
Diána és Viktor
Diána fiát, Viktort, aki 15 éves, idén vették fel a Fáy András Technikumba. Ha ismerősnek tűnik a nevük, az ne legyen meglepő, mert egyszer már szerepeltek a szakmaverzum.hu-n. Diánától megtudtuk, hogy ha mindent most kéne egybe megvennie, legalább 60.000 forinttal könnyebb lenne a zsebe. Nekik annyiban szerencséjük van, hogy 8 év alatt már összegyűlt pár cucc, így táskára, körzőre és tollakra nem kell költeni, de tudományos számológépre például igen.
„A fiúkkal kicsit könnyebb, őket talán nem érdekli annyira, hogy néz ki egy füzet”,
mondta azzal kapcsolatban, hogy ha az ember az olyan kellékekből, mint a tolltartó, füzet, toll, stb. az úgymond egyszerűbbet veszi meg.
Megkérdeztük azt is, hogy jelent-e az többletkiadást, hogy Viktor technikumba megy, és érdekes választ kaptunk: igen is és nem is. Ugyan magába az iskolába legfeljebb egy plusz munkaruha, ha kell majd, a felvételi viszont más tészta volt: a rajzgyakorlatokhoz nem egy dolgot meg kellett venni, az ecseteken és a festékektől kezdve az egyéb rajzeszközökig.
_
hirdetés
_
hirdetés
Szuzi és Dilen
Dilen jelenleg hat és fél éves és most kezdi az első osztályt, így Szuzitól megtudtuk, mennyibe kerülnek a dolgok valójában, ha mindent egyben kell beszerezni. Csak az iskolatáska 25.000 forint volt és az iskola által kért tanszerek még ugyanennyibe kerültek. „Nem mindegy hol veszed!”, hangzik el a figyelmezetés, és nem ok nélkül – attól függően, hol vásárolunk, ugyanezek a tanszerek akár 45.000 forintba is kerülhettek volna.
„Pedig amikor ránéztem a tanszerlistára, azt hittem, ott hagyunk vagy 50.000 forintot majd. És nem!”
A kiadásokat bővíti az, hogy Dilen sporttagozatos lesz, szóval a többi költségre jön még három havonta 40.000 forint, ebben többek közt úszás, falmászás és jégkorong van benne – viszont ebben még nincsenek benne azok a sportszerek, amiket majd szintén meg kell venni. Végül pedig lesz még havonta 20.000 forint étkeztetésre és 5000 forint tisztasági csomagra.
Kitti, Olivér és Levente
Kittinek egyből nem is egy, hanem két fia jár iskolába, a 11 éves Olivér, aki most kezdi a hatodik osztályt, és a 6 éves Levente, aki pedig az iskolát kezdi. A tanszerlista fejenként 30-30 ezer forint volt úgy, hogy nem a legdrágább cuccokat vették, és ebben a ruházkodás még nincs is benne. Kittitől ugyanis megtudjuk, hogy a gyerekek iskolába járátasának egyik legköltségesebb oldala, kezdve a cipőktől – tornacipőt is kell venni, ugyanis – a pólókig, ha az iskolának van egyenpólója, azt is külön meg kell venni – ez évente fejenként minimum még plusz 3500 forint.
„Az öltözködésre rengeteg elmegy, az kerül a legtöbbe”
– summázza Kitti, majd hozzáteszi, hogy ha az őszi ruházkodás így fejenként legalább 50-50 ezer forintba fog kerülni. A három anyuka közül ő az, akinek a legjobb perspektívája van erre, és ki is jelenti: a tavalyihoz képest jelentősen drágultak a tanszerek ára. Két gyereke közül az ifjabbik beiskolázása kerül többe viszont: az iskolatáska sem olcsó dolog.
Összegezve: az iskola idén sem lett olcsóbb. Az jó hír, hogy a tankönyvek továbbra is mindenkinek ingyenesek, úgyhogy legalább ez nem terheli még tovább a szülők pénztárcáját. Sajnos nincs túl sok friss adat ebben a témában, viszont a fent látható számok nincsenek messze az economx.hu tavalyi kutatásában megjelentektől. A trendek hasonlók – úgy tűnik továbbá, a ruházkodás maradt továbbra is a szülők pénztárcájának legnagyobb ellensége.