_
hirdetés
_
hirdetés
Lezajlottak a középiskolai felvételik, a beiratkozás pedig most kezdődik. Milyen ma egy technikumba felvételizni? Mire kell odafigyelni, mik a buktatók, és miért választják ilyen sokan a technikumot? Treplán Diánával, beszélgettünk a felvételiről, akinek fia, Viktor, idén szeptembertől lesz technikumi diák.
Miért döntöttetek végül a technikum mellett?
Ennek több oka is van. Én technikumba szerettem volna küldeni, mert úgy éreztem, a gimnáziumokba nagyon nehéz bekerülni: nagyon jó jegyek kellenek hozzá.
A fiam pedig szakmát és érettségit is szeretne szerezni, így a technikum nagyon jó választásnak tűnt.
Azt szerettem volna, hogy a Schulek Frigyes Technikumba menjen építőipari szakmát tanulni, de oda nem volt elég pontja, ezért végül oda ment, ahova eredetileg is akart: a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Fáy András Technikumba gépjármű-mechatronikai technikus szakra.
Nagy a verseny a helyekért bizonyos technikumokban?
Én úgy láttam, nagyon nagy a túljelentkezés.
Sajnos, vagy nem sajnos, de azon tanulók, akik nem színötösek, szinte mind a technikumot célozzák meg. Persze a technikumok között is van különbség, de úgy látom, a gyerekek többsége a szakképzést fogja választani.
Pontosan hogyan működik a felvételi?
_
hirdetés
_
hirdetés
Egyszerre több helyet is meg lehet jelölni, akármennyit igazából. Persze célravezető nem túl sokat megjelölni, mert ahova írásbeli alapján bejutsz, ott szóbelizni is kell. Aztán ezeket preferenciák szerint rangsorolni kell.
És akit nem vesznek fel, annak milyen lehetőségei vannak?
Aki elég iskolát bejelöl, az biztos bekerül valahova és persze 16 éves korig tankötelesek is a gyermekek! De esetleg ha csak olyan helyre kerül be, ahová nem igazán szeretne menni, akkor van rendkívüli felvételi eljárás. Ezt a felvételi után fennmaradó szabad helyekre hirdetik meg az iskolák, és azokat meg lehet pályázni.
Milyen volt maga a felvételi?
Nekem az az érzésem, hogy felvételi eljárás elég bonyolult. Részben tükrözi a gyerekek tudását, részben nem. Nem is annyira a gyerek bizonyítványán múlik a dolog, hanem hogy hogyan teljesít a központi felvételin. Az, hogy például az írásbelin hogyan teljesít a gyerek sokkal többet számít, mint hogy milyen jegyeket hoz az általános iskola 7. vagy 8. osztályából.
Melyik volt nehezebb: az írásbeli, vagy a szóbeli?
Szóbelit nem is minden intézmény tart, de szerintem nem is az az igazán döntő, hanem a írásbeli. A szóbelin meg sokat számít a személyes szimpátia például.
Az írásbelire viszont mindeki azt mondja, hogy nagyon nehéz.
Sok diák már egy évvel előtte elkezd tanulni rá, különórákat vesznek – ők azért könnyebben veszik ezt az akadályt, szóval megéri már időben felkészülni.