_
hirdetés
_
hirdetés
Idén tizenötödszörre rendezték meg az Országos Szakképzési Tanévnyitót, amely neve mostantól Nemzeti Tanévnyitó. Ezúttal a Dunakeszi Diáknegyed adott otthont a rendezvénynek. A 2024-2025-ös tanév hivatalosan is elindult!
A Diáknegyed épületkomplexuma, mely nemrég készült el, a legnagyobbb középiskolai beruházás volt hazánkban, és nem egy, hanem egyszerre két iskolának is otthont ad – a IV. Béla Király Gimnáziumnak és a Váci Szakképzési Centrum Lányi Ferenc Technikum és Szakképző iskolának.
A rendezvényt Tuzson Bence igazságügyi miniszter nyitotta meg, aki elmondta, hogy Dunakeszi az elmúlt időben rengeteget fejlődött, kiemelve, hogy a Diáknegyed épületei bár újak, de a tanárokra és a diákokra vár, hogy megtöltsék élettel. Hozzátette azt is, hogy nem lesz egyszerű dolguk, viszont biztos benne, hogy sikerül majd az iskola jó hírét megalapozni.
A felszólalók sorában Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter volt a következő, beszédében pedig rámutatott a megújult szakképzés legfontosabb sikereire, ezek közül is kiemelve a duális képzés és a gyakorlati alapú, digitalizált oktatás fontosságát. Elmondta, hogy a szakma nem csak tudást, hanem identitást és hivatást is ad, a gazdasági szereplők pedig mára már felismerték a szakképzésben rendelkező potenciált, erős szövetségesek lettek és az innovációban is részt vesznek. „Aki a szakképzésben végez, az meg is fogja állni a helyét a munka világában” – összegezte.
„Nem állunk meg és nem állhatunk meg”
– jelentette ki a kulturális és innovációs miniszter, hozzátéve, hogy mindez még nem elég: világbajnok szakképzést akarunk, valamint büszkék vagyunk arra, hogy még mindig nem végeztünk – a szakképzést tovább lehet és kell is fejleszteni, valamint kiterjeszteni, hogy Magyarország helyett szolgálja az egész Kárpát-medence magyarságát.
„Diákok, azt kívánom nektek, hogy érjétek el céljaitokat és valósítsátok meg álmaitokat”,
zárta sorait, rámutatva, hogy a kormány és az állam minden lehetőséget megad a fiataloknak, csak kérni kell, és élni velük.
_
hirdetés
_
hirdetés
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint bár az oktatás szintjeit külön lehet választani, valójában ezeknek az együttműködése az, amely rendkívül fontos a gazdaság számára.
„Sikeres gazdaság nem létezhet sikeres oktatás nélkül”
– mutatott rá. Kifejtette, hogy az oktatás adja a gazdaság alapját, és nem is tud anélkül működni. Bár a szakképzés nagyon fontos, a felsőoktatás is az; ezért bontották le a kettő között a határokat – mondta – hozzátéve, hogy a felnőttképzés terén is sok sikerre van még lehetőség. Célként jelölte meg, hogy minél több fiatal szakember maradjon és dolgozzon itthon, ennek megoldásaként pedig a vállalkozói létre való felkészítést és a minőségi és használható tudás átadását jelölte meg, megjelölve, hogy bár mára már Európa egyik legjobb szakképzési rendszerét sikerült létrehozni, a munkaerőpiaci integráció következő lépésként még hátravan.
Rétvári Bence államtitkár ecsetelte a magyar diákok által elért sikereket a különféle tudományos diákolimpiákon, ugyanis 32 érmet sikerült hazahozni a közelmúltban, legyen szó matematikai, kémiai, vagy mesterséges intelligencia versenyről.
Legfontosabbként emelte ki az oktatási rendszer versenyképességét, a következő 20 évben ugyanis minden szinten nagyon erős lesz a verseny.
Említést tett a tanárok béremeléséről is, mely töretlenül folytatódik, valamint az iskolai mobilhasználaról is, jellemezve annak káros voltát és kiemelve, hogy ezzel nem a digitalizáció ellen vannak, hiszen idén is lesz ingyenes laptoposztás.
Egy rövid, de élvezetes néptáncbemutató után pedig Hankó Balázs, Tuzson Bence és Parragh László visszaszámoltak és egy nagy gomb megnyomásával hivatalosan is megnyitották a 2024-2025-ös tanévet. Ezúttal pedig a szakmaverzum.hu szerkesztősége is megragadja a lehetőséget, hogy
sikeres tanévet kívánjon nektek és minden diáknak!