_
hirdetés
_
hirdetés
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) társadalmi egyeztetésre indította a 2024/2025. szakképzési tanév rendjéről szóló jogszabálytervezetet – közölte a tárca.
A KIM emlékeztetett rá, hogy az idei már a második tanév lesz, hogy önálló jogszabály határozza meg a tanév rendjét a szakképzésben. Ennek az az oka, hogy közneveléstől eltérően a szakképzésben tanulók duális képzése és a nyári szakmai gyakorlatuk indokolja az eltérő szakképzési naptár kialakítását – tették hozzá.
A fontosabb dátumok:
▶ A szakképzésben az első tanítási nap 2024. szeptember 2.,
▶ az utolsó pedig 2025. június 13. lenne.
Az évközi szünetek és az érettségi vizsgák időpontjai azonosak a köznevelési tanév rendjével:
▶ az őszi szünet 2024. október 28-tól október 31-ig,
▶ a téli szünet 2024. december 23-tól 2025. január 3-ig,
▶ a tavaszi szünet pedig 2025. április 17-től 2024. április 25-ig tart.
▶ A tanítási év első féléve 2024. január 17-éig tart.
A tanítási év a szünetek figyelembevételével 176 tanítási napot jelent majd,
_
hirdetés
_
hirdetés
amelyen felül az oktatói testület négy munkanapot tanítás nélküli munkanapként használhat fel, amelyből egy tanítás nélküli munkanap programjáról a diákönkormányzat jogosult dönteni, egy tanítás nélküli munkanap pedig kizárólag pályaorientációs célra használható fel – közölte a minisztérium.
Tájékoztatásuk szerint az előrehozott érettségi vizsgát tevő 12. évfolyamos technikumi szakmai oktatásban részt vevő tanulók közismereti oktatása május 2-án lezárul.
Az új szakképzési rendszerben keresletorientált, korszerű oktatást kapnak a tanulók, folyamatosan emelkednek az oktatói bérek és nő a szakképzésbe jelentkezők száma – emelték ki, megjegyezve hogy 2024-ben is a legtöbben a technikumokat választották az általános iskola nyolcadik osztályát követően.
Az a tény, hogy manapság tízből hat fiatal választja a szakképzést, annak is köszönhető, hogy a 2020-ban megújult szakképzési rendszer jobban felkészít a munkaerőpiaci igényekre, ösztöndíjakkal támogatja a fiatalokat – hangsúlyozták. A szakképzési tanév rendje ezen gyakorlatorientált szakképzési igényekhez is megfelelő kereteket biztosít – tették hozzá.