Egy rendkívül szomorú és sajnos tragédiával végződő eseten keresztül mutatjuk be, miért fontos, hogy bizonyos munkákat – valójában a legtöbbet – szakképesítés birtokában végezzenek el.
Rendkívül szomorú hír látott napvilágot nem is olyan rég. Történt, hogy egy 48 éves férfi szakirányú végzettség nélkül elvállalta egy családi ház villanyszerelési munkálatait. Eddig nem ismeretlen a történet, hiszen biztosan mindenki ismer olyat – rokont, havert, szomszédot, vagy épp saját magát –, aki rokonnal, haverral, szomszéddal, na meg saját magával összefogva kezd hozzá egy teljes körű építkezéshez. Eddig ezzel nincs is baj.
Vannak viszont olyan munkálatok, amelyeknél egyszerűen nem spórolható meg a szakirányú képzettség, és nem elég az, hogy „hagyd csak, sógoroméknál is a Dodi kötötte be a villanyt, igaz burkoló, de ezt is meg tudja csinálni”.
És lehet, hogy Dodi 100-ből 99-szer valóban jól elvégzi a villanyszerelési munkálatokat, de sajnos egy alkalom is elég ahhoz, hogy a szakszerűtlenség tragédiába torkolljon.
Gondatlan veszélyeztetés
Ez történt az ominózus férfivel, aki ellen a Balassagyarmati Járási Ügyészség vádat emelt, halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségével.
A 48 éves férfit még 2022 januárjában egy ismerőse megkérte, hogy szerelje meg az otthonában a villamos hálózatot. A vádlottnak nem volt villanyszerelői végzettsége, mégis elvállalta a munkát. A szerelés során a férfi szabálytalan javításokat és bővítéseket végzett a fürdőszobában található villanybojleren, majd amikor a sértett szólt neki, hogy „csíp a víz”, kiiktatta a bojler földelését. A szakismeret hiányában elvégzett munkálatok után az elektromos hálózat ellenőrzését sem végezte el.
Pár nappal később az elektromos rendszerben fennálló feszültség megjelent a fémhálózatban – így a fürdőszobában lévő szanitereken is –, ennek következtében a 44 éves nő tisztálkodás közben halálos áramütést szenvedett.
Számít a papír?
Az olvasók, illetve legfőképp a „Dodik” részéről talán jogos érv lehet, hogy „nem a papír számít”. Valóban nem egy oklevél, vagy bármilyen szakképesítés megszerzését igazoló dokumentum tesz valakit az adott szakma szakértőjévé, hanem az évek során szerzett tapasztalat. Ahhoz azonban nem férhet kétség, hogy vannak olyan szakmák, ahol nem spórolható meg az alapok megszerzése. A villanyszerelés pont ilyen, hiszen képesítés nélkül babrálni a 220, vagy 380 Voltos feszültséggel minimum bátorság, vagy inkább botorság, főleg ha egy másik „Dodi” avatott be a rejtelmekbe.
Ahogy vényköteles gyógyszereket is kizárólag gyógyszertárban árulnak. És ott sem a hentes ad hozzá tanácsokat, hanem gyógyszerész és szakasszisztens útmutatása alapján szedjük piruláinkat, akik évekig tanulták szakmájukat.
A sort pedig folytathatnák.
E sorok fő üzenete egyértelmű: bár nem a „papír” teszi a mestert, de az alapok elsajátítása nem hiányozhat egy jó szaki repertoárjából, na meg a biztonságos munkavégzéshez is elengedhetetlen.
Szóval mindenkit arra biztatunk: tanuljon szakmát, és tanulja meg jól!
A Szakmaverzum teljes csapata őszinte részvétét fejezi ki a család felé!
A téma érzékenységére való tekintettel ebben a cikkben mellőzük a reklámhirdetéseket!