_
hirdetés
_
hirdetés
Az EFOTT sajtótájékoztatóján találkoztunk Gelencsér Andrással, a Pannon Egyetem rektorával, akit a szakképzés és az egyetemek együttműködéséről kérdeztünk; leginkább arról, a közhelyről, mely szerint egyetemre csak gimnáziumból érdemes menni.
A szakképzésből érkező hallgatók hogyan tudnak integrálódni az egyetemi közösségekben, milyenek a tapasztalataik a szakképzésből érkező diákokkal kapcsolatban?
Vidéki egyetemként a belépő hallgatóinknak jelentős része érkezik a szakképzésből, ez már hagyományosan évtizedek óta így van, és az a tapasztalatunk, hogy a
gyakorlatorientált alapképzésben a szakképzésből érkezők bizonyos előnyt élveznek a gimnáziumokból érkezőkkel szemben, hiszen már megtapasztalták azokat a szakmai ismereteket, amelyeket a gimnazisták még nem tudtak.
Kapcsolatban voltak már cégekkel, szakmai gyakorlatot töltöttek, tehát nem idegen tőlük az a szakterület, amit választottak.
A gimnazisták sokszor nem tudják igazán, hogy mit választanak, valami alapján hoztak egy döntést, de sokszor csak utána szembesülnek azzal, hogy nem a megfelelő szakot választották.
_
hirdetés
_
hirdetés
Ilyen értelemben a szakképzésből érkezők ritkábban „tévednek”.
Hogyan látja az egyetemek és a szakképző intézmények közti megállapodások fejlődését, a Pannon Egyetemnek van-e ilyen jellegű megállapodása képzési intézményekkel, szakképzési centrumokkal?
Abszolút üdvözöljük ezt a lehetőséget. Két éve veszünk részt ebben a programban, és egyre bővítjük azon intézményeknek a körét, amelyekkel ilyen tartalmú szerződést szeretnénk kötni. Ezeket természetesen követi a tantervek illesztése, illetve az esetleges oktatói támogatás egyeztetése.
Az első tapasztalatok még váratnak magukra, hiszen ez a rendszer felmenő rendszerben indult, de nagyon komoly várakozásokat fűzünk ahhoz, hogy a szakképzésből érkezőknek még egyenesebb lesz a pálya, még könnyebb lesz az átmenet a középfokú képzésből a felsőoktatás felé, és még kisebb lesz a lemorzsolódás, azaz még többen fognak diplomát szerezni.