_
hirdetés
_
hirdetés
A kormány teljesen átírta a felsőoktatásba való felvételizés szabályait, több szakon is eltörölték a ponthatárokat. Szabad az út, de azért van rossz hír is.
Csak kapkodjuk a fejünket, annyi minden változik mostanában. És most itt a ráadás! 2023-tól megváltoznak a felsőoktatási felvételi szabályai. Megszűnik a minimumponthatár: a maximum 500 pontos felvételi rendszerben az alapképzésre és osztatlan képzésre eddig nem lehetett bejutni 280 pont alatt, a felsőoktatási szakképzésre pedig 240 pontnál kevesebbel.
A népszerű képzések esetében azonban eddig egy központilag meghatározott ponthatárt is el kellett érnie annak, aki be akart kerülni az adott szakra. Ebbe a körbe tartozott többek között
- az általános orvosi,
- a tanári,
- a turizmus-vendéglátás,
- a kommunikáció- és médiatudomány,
- az állatorvosi,
- a fogorvosi,
- a jogász,
- a pszichológia,
- a történelem,
- a szabad bölcsészet képzés.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a minimumponthatárok megszűnnek, „de a felsőoktatási intézmények saját hatáskörben határozhatnak meg minimumpontokat.” Azt, hogy hány hallgató nyerhet felvételt, az egyes intézmények fogják meghatározni, a fenntartóval való egyeztetés után.
A legtöbb felsőoktatási intézmény valamelyest lazított a szabályokon. A népszerűségi lista élén álló gazdálkodási és menedzsment szakon korábban csak azok szerezhettek állami ösztöndíjas helyet, akik a maximális 500-ból legalább 400 pontot gyűjtöttek. Idén az ELTE, valamint a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetemek nem húztak minimumponthatárt, a Debreceni Egyetemen és a Pannon Egyetemen a korábbi legalacsonyabb 280 pontnál határozták meg a limitet, míg a győri egyetemen 350-nél. Egyedül a Corvinuson és az Óbudai Egyetemen tartották meg a korábbi 400-as ponthatárt.
Hasonló a helyzet a kereskedelem és marketinggel, pénzügy és számvitellel is, de nem húztak előzetes, „központi” ponthatárt az államilag támogatott orvosképzésen sem – írja a lap. Mindez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy minimális pontszámmal is be lehet jutni ezekre a képzésekre: a végleges ponthatár a jelentkezők teljesítményétől és az adott szakra felvehető hallgatók maximális számától függ majd.
A minimumponthatár eltörlésének köszönhetően többen juthatnak majd be az egyetemre, ám szinte biztos, hogy több népszerű szakon 40-50 ezer forinttal emelkedik majd az önköltség összege.