_
hirdetés
_
hirdetés
A világ legnagyobb mezőgazdasági kiállításán minden évben megrendeznek két, nemzetközi szakmai versenyt az agrárszakképzésben tanuló diákok számára. Itt ért el dobogós helyezést a Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum diákja, Hlugyik Viktória.
A február 28. és március 2. között tartották Párizsban a neves SIA Paris mezőgazdasági kiállítást, melynek keretében a szakmai versenyt megszervezték. A Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum két iskolájából, a Táncsics Mihály Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, valamint a Soós István Borászati Technikum és Szakképző Iskola képviseletében 4 diák vett részt a megmérettetésen. A Táncsicsból nem először vettek részt ezen a versenyen, 2020-ban is szép eredményeket értek el.
A két verseny, a fiatal borászok versenye és a szarvasmarha küllemi bírálat két versenynapon zajlott.
A fiatal borászok versenyén elméleti tudást vizsgáltak, öt borról kellett meg állapítani, hogy milyen fajta, milyen évjárat, milyen árfekvésű, milyen éghajlatról származik és milyen eredetmegjelöléssel rendelkezik. Majd ezt követt 4 bor érzékszervi bírálata. A 22 fős mezőnyből Marsi Márton, a Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum Soós István Borászati Technikum és Szakképző Iskola tanulója 11. helyezett, míg Kaiser Anna 12. helyezett lett.
_
hirdetés
_
hirdetés
A szarvasmarha küllem bírálatában egy hús- és egy tejelő hasznosítású fajta 2-2 példányát kellett megítélni küllem alapján, a versenyzőknek egy-egy óra állt rendelkezésre a bírálat elvégzésére. A verseny 35 résztvevője közül Hlugyik Viktória, a Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum Táncsics Mihály Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tanulója második, míg Pálocska Csenge 10. helyezést ért el.
A tanulóknak a versenyen kívül kulturális és gasztronómiai programokban is részt vehettek, valamint szakmai szempontból is fejlődhettek, hiszen rengeteg hasznos információt kaphattak a francia mezőgazdaságról is.
A versenyzők és a felkészítők kiutazását a a Közép-magyarországi ASzC Erasmus+ akkreditációs pályázata tette lehetővé, a versenyen való részvételt a francia Mezőgazdasági Minisztérium támogatta.