_
hirdetés
_
hirdetés
Mindjárt itt a középiskolai felvételi. Igen, tudjuk, a papírokat már beadtátok, megvan az álomhely, ahova mennétek, de ezt még olvassátok el! Idén ismét a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit ötvöző technikumi képzés lehet a legnépszerűbb, amely egyszerre csábít fix havi ösztöndíjjal és érettségi bizonyítvánnyal, sőt, bizonyos esetekben még egyetemi kreditekkel is.
Úgy túnik, leáldozóban a hagyományos gimnáziumi képzés csillaga, legalábbis az utóbbi évek felvételi adatai szerint.
Legutóbb a jelentkezők 42 százaléka a technikumot választotta, és csak 35 százalék jelentkezett sima gimnáziumba.
A mostani felvételin ennél is nagyobb előnyt halmozhat fel a szakképzés, miután szeptemberben egy sor változást léptettek életbe az ágazatban.
Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára lapunknak rámutatott: az új rendszerben először csak egy érdeklődésnek megfelelő irányt, ágazatot kell választani, és majd később, egy alapozó képzés után kell dönteni a konkrét szakmáról.
_
hirdetés
_
hirdetés
Aki nem vágyik a felsőoktatásba és nem is érettségizne feltétlenül, inkább mielőbb munkába állna, annak a szakképző iskola a legjobb választás. Itt havi 15 ezer forint a hallgatók ösztöndíja.
A technikumok havi nyolcezer forintos juttatással indítanak, ami egy normálisabb tanulmányi átlaggal már bőven 30,000 felett lesz havonta. Ez a képzés szakmát és érettségi bizonyítványt is ad, sőt szakirányú egyetemi felvételin pluszpontokat garantál.
Mindkét iskolatípusra igaz, hogy a vállalati gyakorlatozás időszakában munkabért kapnak a diákok. Újdonság továbbá a sikeres szakmai vizsgát követő, 150-300 ezer forintos pályakezdési támogatás is – mesélte a helyettes államtitkár, aki levélben is tájékoztatta a felvételiző családokat a lehetőségekről.
Bár a technikum önmagában is a mérnökképzés előszobája,
van egy magasabb szintű, mondhatni „elit” változata is:
az okleveles technikusképzésben a középiskola a partneregyetemmel közösen kidolgozott, emelt szintű tananyagot oktatja, így a diákok automatikusan bejutnak a felsőoktatásba, ahol ráadásul társaiknál hamarabb végezhetnek.