_
hirdetés
_
hirdetés
A Than Károly Technikum és Szakképző Iskola képviseletében Szeghy Ferenc, a gyakorlati oktatást irányító igazgatóhelyettes, Váncsáné Debreceni Katalin igazgatóhelyettes és Troják Imre, a rendészeti munkaközösség vezetője mutatták be a rendészeti őr képzést.
Milyen hagyománya van intézményükben a rendészeti őr képzésnek?
A Than Károly Technikum és Szakképző Iskola képzési kínálatában 2017 óta érhető el a 3 éves rendészeti őr képzés. Az intézményben van 5 éves technikusi képzés is, amelynek során rendészeti és közszolgálati végzettséget is lehet szerezni. Ezen belül két szakmairány van, a rendészeti technikus és a közigazgatási ügyintéző.
A hozzánk érkező tanulók oktatására és nevelésére egyaránt nagy hangsúlyt fektetünk. Ennek érdekében szorosan együttműködnek az osztályokban tanító szakmai és közismereti oktatók. Pedagógusaink abban is ösztönzik és támogatják a diákokat, hogy a szakma megszerzését követően folytassák tanulmányaikat, és érettségi vizsgát tegyenek.
Tanulóink a második évtől kezdődően duális képzésben vesznek részt. A magánbiztonsági, személy- és vagyonvédelmi szektorban működő partnerünk biztosítja a lehetőséget számukra, hogy a mindennapos munkavégzés során a gyakorlatban is elsajátítsák a szakmai ismereteket. Tapasztalataink szerint az ilyen típusú oktatásnak pozitív hatása van, hiszen élményszerűbbé teszi a tanulást, és motiváló környezetet biztosít.
Mindent összefoglalva a képzés során figyelembe vesszük a tanulók sajátosságait, igényeit és törekszünk a számukra legmegfelelőbb tanulási utakat, módszereket megtalálni.
Mit tanácsolnának annak a fiatalnak, aki a rendészeti őr képzésre való jelentkezést fontolgatja, hogy tudja eldönteni, hogy tényleg neki való-e a képzés? Például mi legyen az 5 legfontosabb kérdés, amin érdemes elgondolkodnia, illetve átbeszélni a szülőkkel és a tanárokkal?
Általánosságban a 3+2 éves rendszer azoknak ajánlott, akik előbb egy szakmát szeretnének szerezni, illetve úgy gondolják, hogy az érettségi „nagy kihívást jelentene számukra”. A szakmai vizsgát követően (3. év vége) a diákok már komolyabban, érettebben, és kiforrottabb tervekkel tudnak dönteni a továbbtanulást illetően: hogy maradnak-e még 2 évet az iskolapadban és leérettségiznek vagy rögtön elhelyezkednek szakmában, esetleg új szakmát tanulnak.
Neked való-e a rendészeti őr képzés? A következő kérdéseket érdemes átgondolnod:
1. Mennyire tudnál beilleszkedni egy rendszabályok által meghatározott munkakörbe?
Úgy is felteheted magadnak a kérdést, hogy képes vagy-e beállni a sorba vagy inkább egyéni utakon járnál? Erre a szakmára is jellemző – ha nem is olyan mértékben, mint a hivatásos állomány tagjai esetében – egyfajta „katonai” rend és fegyelem. A munkavégzés szigorú előírások és jogszabályok szerint történik. Szabályok vonatkoznak rád, és a szabályokat másokkal is be kell tartatnod.
2. Mennyire szívesen foglalkozol emberekkel?
A rendészeti őrök alapvető feladata az emberek segítése, és a biztonságuk garantálása. Így a mindennapi munkavégzés során szinte elkerülhetetlen, hogy kapcsolatba lépj emberekkel. Például egy objektumba való be- és kiléptetés, felvilágosítás, tájékoztatás, szabályszegőkkel szembeni intézkedés, vagy a segítségnyújtás során. Egy portaszolgálaton például az őrrel találkoznak először az emberek. A rendészeti őrnek a társadalom minden tagjával szemben egyformán kell eljárnia és intézkednie.
3. Milyen kommunikációs képességekkel rendelkezel?
Fontos szempont a jó kommunikációs készség. Sok esetben azok a helyzetek, amikor intézkedni kell, megfelelő kommunikációval megoldhatók. Egy jó őr pár jó szóval képes kezelni a szituációt és megakadályozni a probléma eszkalálódását. Hogy milyen szavakat használ, az a helyzet kimenetelét nagy mértékben befolyásolhatja. Természetesen ehhez hozzátartozik a kommunikáció nem verbális formája is. Útbaigazítás és segítségnyújtás esetén például fontos, hogy az őr udvarias legyen, pontos és egyértelmű információkat adjon.
4. Hogyan kezeled a konfliktus helyzeteket?
Az őrnek meghatározott esetekben intézkedési kötelessége van, hiszen be kell tartatnia a szabályokat, engedményeket tehát nem tehet. Ebből eredően konfliktusba fog keveredni a nem megfelelő magatartást tanúsító vagy jogszabályt sértő személyekkel. Lehet például olyan élethelyzet is, hogy az őrnek egy bolti lopást kell megakadályoznia. Az intézkedések során szükség van kellően határozott, magabiztos fellépésre. A konfliktuskezelés során az őrnek higgadtnak kell maradnia, és tisztában kell lennie a vonatkozó jogszabályokkal, illetve a hatáskörébe tartozó lehetőségekkel. A rendészeti őrnek minden helyzetet úgy kell kezelnie, hogy közben a megbízó és a közösség érdeke ne sérüljön.
5. Megfelelő pszichikai és fizikai állóképességed van-e?
Ez a szakma lelkileg és fizikailag is igénybe veszi az embert. Először is, a munkavégzés során sokféle helyzettel, emberi történettel találkozik az őr, ami lelkileg megviselheti. Például egy baleset vagy bűncselekmény körülményei kapcsán. Fel kell készülni, hogy ebben a szakmában ilyen esetek nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő. Másodszor, a napi munkavégzés fokozott figyelmet, állandó készenlétet, éberséget, helyzetértékelést követel meg. 12 és 24 órás műszakok is lehetnek, és a 20. óra végén is ugyanúgy kell teljesíteni. Az őr részéről belső fegyelmet, tudatosságot kíván meg a rá háruló felelősség és a tevékenységének jelentősége. Ez mentálisan fárasztó és megterhelő tud lenni.
A fizikai állóképességre is szükség van. Adja magát, hogy az olyan intézkedések során kell a kondi, amikor az őr vészhelyzet esetén testi erővel lép fel vagy éppen támadáselhárító eszközt alkalmaz, esetleg az elkövető után kell futni. Ugyanakkor előfordulhatnak más intézkedési, beavatkozási helyzetek is, ahol a fizikai erőre szükség van, például balesetnél mentés, épület kiürítésénél, vagy annak ellenőrzése során.
Amire nem is gondolnánk elsőre, hogy az általános tevékenység végrehajtása is megkíván egy jó fizikai kondíciót. Az őr a szolgálata alatt nem mindig csak egy irodában ül, hanem van, hogy járőrözik, vagy éppen egy kijelölt helyen állva lát el feladatot. Ehhez vegyük hozzá, hogy szolgálatban az őr meghatározott formaruhát és egyéni felszereléseket visel. A nap végére az őr vélhetően elfárad, ha jól végezte a munkáját.
+1 Hogyan reagálsz a rendkívüli, nem várt helyzetekre?
Az emberek az őrtől várják, hogy segítséget nyújtson, beavatkozzon, intézkedjen, és tegyen valamit. A rendészeti őr képzésen ezekre a helyzetekre mind felkészítik a tanulókat.

pexels.com
A rendészeti őr képzés rendkívül szerteágazó. Jogi, pszichológiai és kommunikációs ismeretek is szükségesek, és természetesen az önvédelem és a fizikai gyakorlatok is a képzés fontos részét képezik. Hogyan épül fel a képzés?
Az új szakképzési modell bevezetésével a szakmai oktatást két szakaszra bontották. Az első az ágazati alapképzés, amely ágazati alapvizsgával zárul. Ebben a szakaszban egy évig közismereti, például magyar, matematika és szakmai alapozó tantárgyakat tanulnak a rendészeti őr diákok. A közszolgálati alapismeretek keretében jogi alapismereteket sajátítanak el, továbbá a magyar államszervezetről és a közszolgálat rendszeréről, a rendvédelmi szervekről, és az általános szolgálatról szereznek ismereteket.
Emellett zajlik a fizikai felkészítés, az önvédelmi fogások és alaki gyakorlatok elsajátítása. Pszichológiai, szociológiai és kriminológiai alapismereteket is kapnak a tanulók. Valamint nagy hangsúlyt fektetünk a kommunikáció elméleti és gyakorlati részére is. Az ágazati alapvizsga sikeres teljesítése feltétele a továbblépésnek, ekkor mérjük fel, hogy a tanuló birtokában van-e azoknak a készségeknek, amelyek szükségesek a folytatáshoz. A vizsga elméleti és gyakorlati részből áll. A gyakorlat része az alakiság, a fizikai állapotfelmérés és a kommunikációs szituációk megoldása.
A második fázis az alapképzésre épülő szakirányú képzési szakasz, ahol már az óraszámok kétharmadát csak a szakmai ismeretek teszik ki, majd ez a szakmai vizsga letételével zárul. Ebbe a második szakaszba kapcsolódhatnak be duális partnerként az adott ágazat szereplői, a jövőbeni lehetséges munkaadók. A rendészeti őr szakképző iskolai szintű oktatás esetében ez a személy- és vagyonvédelmi vállalkozások és más hasonló őrző-védő tevékenységet végző gazdasági társaságok bevonását jelenti. Ekkor duális partner és a képző intézmény közösen felelős a képzésben résztvevő diák szakmai vizsgára való felkészítéséért.
A képző intézménnyel fenntartott tanulói jogviszony mellett a duális partnerrel szakképzési munkaszerződést köt a fiatal, amely alapján szakképzési ösztöndíj helyett munkabért kap.
Milyen lehetőségek vannak a szakmai gyakorlatra?
_
hirdetés
_
hirdetés
A 10. osztály végén elvárt egy összefüggő 140 órás szakmai gyakorlat teljesítése is, 4 hétig, heti 35 órában. Iskolánk kiváló partneri együttműködéssel rendelkezik több személy- és vagyonvédelmi vállalkozással is, melyek közül egy elsődlegesen a rendészeti őr tanulóinkat foglalkoztatja.
Ez azt jelenti, hogy a tanulók a 2. és 3. évben heti 2 napot vannak az iskolában, a maradék 3 napot a cégnél töltik gyakorlaton. Az iskolában néhány közismereti és egy-két szakmai tanórájuk van csak. A szakmai oktatás nagy része a duális partnernél történik. Ahol a diákok a tantermi és elméleti foglalkozások mellett már gyakorlati – felügyelet mellett –, valós szakmai feladatokat és szolgálatot látnak el. Tehát meghatározott keretek között, de már a leendő szakmájukban dolgoznak, és gyakorolják a különféle szakmai tevékenységek végrehajtását valós, mindennapos környezetben. A szakmai gyakorlatot így a partnernél tudják teljesíteni a tanulóink.
A rendészeti technikusi képzés esetében pedig még több gyakorlati lehetőség van (a 18. életév betöltése miatt is). Partnereink között szerepel a Belügyminisztérium, a rendőrfőkapitányságok, a katasztrófavédelem, a büntetés-végrehajtás, illetve a közterületfenntartó szervek is. A közigazgatási ügyintézők számára pedig kiemelt partnereink a kormányhivatalok és az önkormányzatok. Igyekszünk minden társterülettel együttműködni.
Az önvédelmi órákon milyen típusú gyakorlatokat sajátítanak el a fiatalok?
A testnevelés órákon kiemelt hangsúlyt kap az erőnlét és az állóképesség fejlesztése. A tanulók futnak, fekvőtámaszokat csinálnak, súlyokat emelnek. Van például olyan gyakorlat is, amikor medicin labdákat kell dobni a falhoz, meghatározott tempóban és mennyiségben. Emellett vannak kifejezetten önvédelmi órák is. Nálunk olyan oktatók vannak, akik egy vagy többféle harcművészeti ágban is elismert szakemberek. A tantervben a judo szerepel, de többek között kung-fu, jiu-jitsu és karate technikákat is oktatunk. Vannak még lövészeti órák is, illetve megtanítjuk a különböző eszközök, például a gumibot használatát.
Az, aki elvégezte a képzést, milyen rendészeti feladatokat tud majd ellátni, illetve milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak?
A képzési és kimeneti követelmények alapján a rendészeti őr személy- és vagyonőr, portás, telepőr, és egyéb őr munkaköröket tölthet be. Nagy szükség van a jól képzett szakemberekre. Az elhelyezkedés kapcsán jó tapasztalataink vannak, nagyon keresett a szakma, akár néhány napon vagy héten belül is lehet munkát találni.

A lányok előtt is nyitva áll az ajtó a rendészeti szakmához.
Fotó: Facebook/Than Károly
A rendészeti őr általában következő feladatokat láthatja el (a teljesség igénye nélkül):
személy- és vagyonvédelmi tevékenységeket (természetes személyek életének és testi épségének védelme, ingatlan, illetve ingóság őrzése, szállítmány kísérése, pénz és érték szállítása, rendezvény biztosítása);
védett objektumba való be- és kiléptetési feladatok ellátása;
járőr feladatok végrehajtása;
biztonságtechnikai rendszerek felhasználói szintű kezelése;
intézkedés rendkívüli események, jogszabályszegések, a házirend megsértése esetén;
tájékoztatás, felvilágosítás adása;
bolti őr.
Ezzel a szakmával alapvetően beosztott őri feladatokat lehet ellátni. Egyes speciális esetekben további kiegészítő képzésekre is szükség lehet, például fegyveres munkavégzés, meghatározott ellenőrző- átvizsgáló eszközök kezelése.
Aki előre szeretne lépni, annak mindenképpen javasolt, hogy érettségi vizsgát szerezzen, ezáltal számos lehetőség megnyílik előtte.
Több „rokon”, illetve a védelmi, biztonsági területet érintő szakma van, aminek a megszerzése növeli a szakember felkészültségét, munkaerőpiaci értékét.
Milyen továbbtanulási lehetőségek vannak?
A 3 éves rendészeti őr képzés után a tanulónak lehetősége van közvetlenül bekerülni a 2 éves, érettségire felkészítő képzésre.
Néhány lehetőség a továbbtanulásra:
közszolgálati technikus (rendészeti szakmairány);
fegyveres biztonsági őr (nem azonos a fegyveresen szolgálatot adó személy- és vagyonőrrel);
biztonságszervező;
közterületfelügyelő / önkormányzati rendész;
munka- és tűzvédelmi technikus/előadó;
rendvédelmi szervek szakmai képzései (például tűzoltó, rendőr tiszthelyettes, 10 hónapos rendőrjárőr, szerződéses határvadász, iskolaőr, büntetés-végrehajtási felügyelő);
a rendőr tiszthelyettes iskolába való jelentkezéskor rendészeti őr végzettség esetén beszámítással a 2 tanéves rendőr tiszthelyettes képzés ideje 1,5 vagy 1 évre rövidülhet;
Egyetemi képzés: érettségi vagy technikusi képzés után Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Rendészettudományi Kar (RTK) magánbiztonsági alapképzési szak (a civil biztonsági szférában szakmai feladatokat ellátók részére szóló képzés). Emellett természetesen az NKE számos hivatásos rendvédelmi pályára felkészítő képzése is elérhető. A technikusi képzés során megszerzett szakmai ismereteket több képzés esetében is beszámítják kreditnek. Vagy éppen opció lehet az Óbudai Egyetem (ÓE) Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar (BGK) biztonságtechnikai mérnök alapképzési szak is.
Milyen kompetenciák szükségesek ahhoz, hogy valaki jó rendészeti szakember legyen?
A rendészeti őrök lényegében a személy- és vagyonőrhöz hasonló végzettséget szereznek. A munkába álláshoz a következő kompetenciákra lesz szükségük.
problémamegoldó képesség;
kommunikációs- és kapcsolatteremtő készség;
határozottság;
feddhetetlen életvitel (ha nem is a hivatásos rendvédelmi szervek állományától elvárt szinten) + erkölcsi bizonyítvány;
önálló és csapatban való munkavégzésre való alkalmasság;
fegyelmezettség;
szabálykövetés;
jó megfigyelőképesség;
monotóniatűrés;
stressz, konfliktus és indulatkezelési képesség;
lényeglátás;
felelősségtudat.
Van-e olyan siker, amire kifejezetten büszkék?
Nagy öröm volt számunkra például, hogy az egyik vagyonvédelmi partnerünknél a rendészeti őr tanulóink akadályoztak meg egy 150 ezer forint értékű bolti lopást. Büszkeség az is számunkra, hogy a partnereink elismerően nyilatkoznak a diákok felkészültségéről és hozzáállásáról. Azt a visszajelzést kaptuk, hogy jól és hatékonyan lehet velük dolgozni. Vannak olyan partnereink is, akik a saját munkavállalóikat iskoláztatják be hozzánk a rendészeti őr képzésre. És már azt is eredménynek tartjuk, hogy a képzést elvégző fiatalok szabálykövető, jogkövető magatartással rendelkeznek.