_
hirdetés
_
hirdetés
Társadalmi összefogás alakult ki Bátonyterenyén, szakképzős diákok tették szebbé egy idősotthon lakóinak mindennapjait. Szó szerint még szebbé.
A Nógrád Vármegyei Szakképzési Centrum Borbély Lajos Technikum szépészeti ágazatos tanulói különleges küldetést teljesítettek a közelmúltban: az Ezüstfenyő Idősek Otthonának lakóit varázsolták még szebbé egy új együttműködési program keretében. A kezdeményezés nem csupán a gyakorlati képzést szolgálja, hanem a generációk közötti párbeszédet is elősegíti.
Az idősotthon két terme ideiglenesen átalakult: az egyik fodrászati szalonként, a másik kozmetikai kezelőként működött.
A diákok szakmai gyakorlatuk részeként végezték a szépészeti szolgáltatásokat, oktatóik felügyelete mellett. A program a 2024/2025-ös tanévben folyamatosan működik majd, folytatva a Covid-19 járvány előtt már sikeresen működő együttműködést.
„Ez egy remek együttműködés, amit a jövőben szeretnénk mindenképp tovább vinni, esetleg bővíteni” – hangsúlyozta a valós környezetben történő gyakorlat jelentőségét Pribisán Gábor, a Szakképzési Centrum főigazgató-helyettese. A centrum diákjai már több hasonló társadalmi felelősségvállalási projektben is részt vettek, például a Baglyaskő Időskorúak Otthonában végzett szépészeti szolgáltatásokkal és különböző karbantartási munkálatokkal más intézményekben.

Hüvösi Csaba/nool.hu
_
hirdetés
_
hirdetés
„Az idősek számára kevés lehetőség adatik az intézmény falain belül a társadalmi érintkezésre. Ez a program nem csak a külső megjelenésüket szépíti meg, de lehetőséget teremt a generációk közötti párbeszédre is” – emelte ki a program kettős hasznát Fekete Zsolt, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Nógrád Vármegyei Kirendeltségének igazgatója.
A program során közel harminc idős lakó szépülhetett meg: tízen fodrászati szolgáltatást, míg húszan kozmetikai kezelést kaptak. A végzős diákok lelkesedése és szakmai elhivatottsága is megmutatkozott a munka során. „Imádom ezt a szakmát, csodálatos érzés, amikor a vendég arcán, legyen fiatal vagy idős, látom az örömöt, amit a munkám okoz neki” – foglalta össze tapasztalatait Sirkó Angelika, végzős fodrász tanuló.
A kezdeményezés sikerét jelzi, hogy a diákok a nyári vizsgájukig rendszeresen visszatérnek majd az otthonba.
Az együttműködés példaértékű modellt mutat arra, hogyan lehet összekapcsolni a szakmai képzést a társadalmi felelősségvállalással, miközben mindkét fél számára értékes tapasztalatokat és élményeket nyújt.
Az idősek ápoltsága és jó közérzete mellett a program hozzájárul a generációk közötti párbeszéd erősítéséhez és a fiatal szakemberek gyakorlati tapasztalatszerzéséhez is.
A kezdeményezés azt bizonyítja, hogy a szakképzési rendszer és a szociális ellátórendszer együttműködése olyan szinergiákat hozhat létre, amelyek túlmutatnak az eredeti célkitűzéseken, és valódi társadalmi értéket teremtenek.