_
hirdetés
_
hirdetés
Biztos megélhetés, vonzó karrierlehetőség, modernizáció, folyamatos fejlesztés – Pálmai Gergely, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára részletesen beszélt a szakképzés jelenlegi helyzetéről és jövőbeli terveiről.
Ahogy arról a Szakmaverzum több, az oktatási irányítás kulcsszereplőivel készített interjún keresztül bemutatta: a magyar szakképzés jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, amelynek köszönhetően stratégiai jelentőségű ágazattá vált. Az oktatás modernizálásával és az ösztönző támogatások bevezetésével egyre több fiatal számára kínál biztos megélhetést és vonzó karrierlehetőséget.
Dübörög a modernizáció
A szakképzési stratégia 4.0 keretében komoly modernizációs program indult el, amelynek részeként 18 szakképzési centrum 31 intézményének 34 helyszínén zajlanak fejlesztések. A 96 milliárd forintos beruházás infrastruktúra- és digitális korszerűsítéseket foglal magában. Az oktatók helyzete is javul, hiszen az idei 21,2 százalékos béremeléssel a fizetések a 2020-as szinthez képest átlagosan a két és félszeresére nőttek – mutatott rá Pálmai Gergely, szakképzésért felelős helyettes államtitkár.

geralt / Pixabay
Előretörnek a technikumok
A kormány célja, hogy a szakképzésben tanulók aránya a jelenlegi 60 százalékról legalább 70 százalékra emelkedjen. A technikumok egyre népszerűbbek, köszönhetően többek között annak, hogy a tanulók érettségit és szakmát is szereznek, ráadásul előnnyel indulhatnak a felsőoktatásban – erről ITT írtunk részletesebben. Az okleveles technikusok akár 30-60 kredittel kezdhetik meg egyetemi tanulmányaikat, ezzel lerövidítve a képzési időt.
Pénz is van a benne
_
hirdetés
_
hirdetés
Ahogy arról a Szakmaverzum korábban részletesen beszámolt: a szakképzésben többféle ösztönzőrendszer működik, hogy a fiatalokat támogassák a tanulmányaik során. Az ágazati alapoktatásban 8-16 ezer forintos havi ösztöndíj jár, amely a szakirányú képzés idején akár 59 ezer forintra is nőhet.
A duális képzésben részt vevő diákok munkabérhez is jutnak, amely elérheti a havi 168 ezer forintot.
Továbbá a sikeres szakmai vizsga után a tanulók 150-300 ezer forintos pályakezdési juttatásban részesülhetnek, míg a nemrég bevezetett munkáshitel lehetőséget nyújt komolyabb célok megvalósítására.
Javuló eredmények, csökkenő lemorzsolódás
A szakképzés népszerűségének növekedése mellett az eredmények is javulnak. Jelenleg több mint 300 ezren tanulnak a rendszerben, míg 2020-2021-ben ez a szám 250 ezer körül alakult. A bemeneti mérések és statisztikák azt mutatják, hogy az évismétlők száma 20 százalékkal csökkent, az éves lemorzsolódási arány pedig 8,68 százalékról 7,67 százalékra mérséklődött.
A technológiai újítások sem maradnak el
Az informatika és a digitalizáció terén is jelentős előrelépések történtek. Több mint 672 digitális tananyagot fejlesztettek ki, amelyek interaktív elemekkel segítik a tanulást. Emellett 63 Digitális Közösségi Alkotóműhely jött létre, ahol a diákok modern technológiákkal – például 3D-nyomtatással, robotikával és lézervágással – ismerkedhetnek meg. A duális képzés során a mesterséges intelligencia is egyre nagyobb szerepet kap, amely segíti a diákokat a legkorszerűbb technológiák elsajátításában.
Összegezve tehát, a magyar szakképzés az elmúlt években olyan átalakuláson ment keresztül, amely lehetővé teszi, hogy
a tanulók piacképes tudással és biztos megélhetést nyújtó szakmákkal lépjenek ki az oktatási rendszerből.
A folyamatos fejlesztések és támogatások révén a szakképzés ma már nem egy második lehetőség, hanem egy modern, versenyképes alternatíva a fiatalok számára.
(Forrás: vg.hu)