_
hirdetés
_
hirdetés
Ahogy itt a Szakmaverzumon is beszámoltunk nektek róla, a diákhitelhez hasonló, ám annál jóval kedvezőbb kondíciókkal rendelkező munkáshitelt indít a kormány. A konstrukció január elsejétől már elérhető, ám az egyik hitel- és egyéb pénzügyi termékeket összehasonlító portál felméréséből kiderül, a munkáshitel iránt érdeklődők több mint 40 százaléka nem felel meg a feltételeknek, és ennek legfőbb oka nem az életkor, hanem más kizáró tényezők. Az egyetemisták és nem egyetemisták komoly különbséget érezhetnek, ugyanis a felsőoktatási jogviszonnyal rendelkezők számára elérhető Diákhitel1 kamata jócskán megemelkedett.
„Magyarország eljutott oda, hogy nemcsak a tanuló, hanem a dolgozó fiatalokat is meg tudja támasztani” – mondta Orbán Viktor még tavaly novemberben. Januárban pedig arról beszélt, hogy a kormány régóta készült a munkáshitel bevezetésére, mert mindig volt hiányérzete, hogy ugyan a diákhitellel támogatják az egyetemistákat, de „mi van a többiekkel”, mi van „a melós fiatal csávókkal”. Most az ő idejük jött el.
Az év elején indult a munkáshitel egy kifejezetten a fiataloknak szánt lehetőség. Célja, hogy komoly anyagi segítséget nyújtson életük elindításához azon 17 és 25 év közötti fiatalok számára, akik nem vesznek részt felsőoktatásban és nem rendelkeznek diplomával. Ez a támogatás egy kamatmentes hitel, melynek maximális összege 4 millió forint.
A kamatmentesség kétségtelenül vonzó lehetőség, ami érthetően sok fiatal érdeklődését kelti fel. Nem véletlen, hiszen egy ilyen kölcsön azt jelenti, hogy csak a felvett összeget kell visszafizetni – fél százalék kezességvállalási díjjal növelten –, kamatok nélkül, ami jelentős előnyt jelent más, a hitelpiacon elérhető hiteltermékekhez képest.
Komoly buktatók lehetnek az igénylésnél
A Bankmonitor friss adatai szerint a munkáshitelhez való hozzáférés komoly akadályokba ütközhet. A 2024 novemberében indult, jogosultságot is ellenőrző Munkáshitel kalkulátor több mint 2000 kitöltésének elemzése azt mutatja, hogy
az érdeklődők több mint 40 százaléka nem jogosult a hitelre.
De mi áll a magas elutasítási arány hátterében? A Bankmonitor adatai alapján leggyakrabban az alacsony jövedelem vagy a munkaviszony hiánya áll a háttérben, mint kizáró tényező.
Az érdeklődők az alábbi feltételeken buktak el a Munkáshitel kalkulátort használva (átfedés lehetséges):
_
hirdetés
_
hirdetés
11,34 százaléknak a munkaviszony vagy vállalkozói lét megléte jelentette a sikertelenséget
10,12 százaléknak a munkajövedelme nem érte el a 150 ezer forintos minimumot, így még a legkisebb elvárásokat támasztó banknál sem tudnának Munkáshitelt igényelni
6,79 százaléknak 5 ezer forintnál nagyobb közteher-tartozása van
6,61 százalék jelenleg egy felsőoktatási intézmény hallgatója ezért nem jogosult
6,37 százalék már rendelkezik diplomával ezáltal végleg kiesett a Munkáshitelre jogosultak köréből
4,64 százalék szerepel KHR listán
3,66 százaléka az érdeklődőknek nem felel meg az életkori kritériumoknak
3,19 százaléknak nincsen 3 hónapnál hosszabb TB jogviszonya
0,61 százaléka pedig nem rendelkezik magyar lakcímmel.
Kilőtt a Diákhitel1 kamata
Ugyanakkor különösen nagy különbséget érezhetnek mostantól a felsőoktatási jogviszonnyal rendelkezők. Míg ugyanis a munkáshitel kamatmentes, addig a felsőoktatási jogviszonnyal rendelkezők számára elérhető Diákhitel1-nek januártól már 9,65 százalék az induló kamata.
A kormány az elmúlt években a változó kamatozású jelzálogkölcsönökhöz hasonlóan a szabad felhasználású Diákhitel1-re is kamatstopot alkalmazott. Ez alapján 2023 januárjától előbb 4,99, majd júliustól 7,99 százalék volt a kamat. Ezt az értékét hosszabbították meg egészen 2024 végéig. A tavaly december 23-án megjelent kormányrendelet azonban már csak részlegesen engedi tovább a kamatstopot 2025. június 30-ig. A jogszabály alapján ugyanis a 7,99 százalékos kamat csak azokra a diákhitelekre érvényes erre a hat hónapra, amelyeket 2024. december 31-ig megkötöttek.
Egy másik hitelkalkulátor portál, a Bank360.hu számítása szerint ha a munkáshitelnek is 9,65 százalék lenne a kamata, akkor a 10 éves futamidejű, 4 milliós kölcsönt után havi 52 ezer forintot fizethetnének az adósok, míg most a 0,5 százalékos kezességvállalási díjat is figyelembe véve csupán 35 ezer forint a törlesztőrészlet. Arról már nem is beszélve, hogy a 4 millió forintot ők rögtön a szerződéskötés után megkapják teljes összegben, szemben a diákhitelesekkel, akik félévente maximum 750 ezer forinthoz juthatnak.
A munkáshitelt igénylőknek meg kell felelniük a bankok hitelbírálatán, amihez meghatározott rendszeres havi jövedelemre van szükségük. Ilyen a diákoknak még érthetően nincs, ezért nem is várják el tőlük, ahogyan törleszteniük is csak később kell, szemben a munkáshitelesekkel, akik rögtön elkezdhetik fizetni a részleteket.
A két konstrukció abban hasonló, hogy gyermekvállalás esetén kedvezményeket ad a nőknek.