_
hirdetés
_
hirdetés
Helyben maradás, megfelelő utánpótlásképzés, szakmai fejlődés, innováció. Többek között ezekkel a címszavakkal lehetne összefoglalni a kecskeméti Neumann János Egyetem és a Kecskeméti Szakképzési Centrum intézményei között létrejövő, okleveles technikus képzésekre irányuló együttműködési megállapodás jelentőségét. A közös gondolkodás a jövőben közel kétszáz diák megfelelő karrierútját biztosíthatja.
Együttműködési megállapodást kötött egymással a kecskeméti Neumann János Egyetem és a Kecskeméti Szakképzési Centrum négy intézménye: a Kandó Kálmán Technikum, a Gróf Károlyi Sándor Technikum, a Széchenyi István Technikum, és a Gáspár András Technikum.
A megállapodás aláírása előtt dr. habil Fülöp Tamás, a kecskeméti Neumann János Egyetem rektora köszöntő beszédében kiemelte, országosan is egyedülálló az a kapcsolódás, amely a helyi szakképzés és a felsőoktatás között kialakult.
„Elsősorban a hallgatói utánpótlás és pályaorientáció miatt kerestük meg a Szakképzési Centrumot, de az évek során olyan együttműködés jött létre, amely széles alapot biztosít a közös gondolkodásnak”, mondta a rektor.
Az együttműködésnek köszönhetően olyan okleveles technikus képzéseket indítanak az említett iskolákban, amelyek a Neumann János Egyetem profiljába is vágnak, és
a diákok az egyetemre való felvételt követően 30 kreditet – amely nagyon jelentős mennyiség – beszámíttathatnak tanulmányi előremenetelükbe.
A többek között a járműgyártást, a turizmust és a kereskedelmi ágazatokat fókuszba helyező okleveles technikus képzések összesen 189 diáknak biztosítanak lehetőséget, hogy a középiskola után egyenes útjuk legyen a felsőoktatásba, majd a munkaerőpiacra.
A szakképzés és a felsőoktatás közös munkája leginkább a diákok helyben tartását célozza meg.
_
hirdetés
_
hirdetés
„Hatalmas célunk, hogy Kecskeméten tartsuk a szakképzett munkaerőt, ezzel hozzájárulva a térség fejlődéséhez. Átmenetet képezünk a szakképzés és a munkaerőpiac között, és ez megkönnyíti a fiatalok útját”,
emelte ki a rektor, majd hozzátette, a megállapodás egyik fontos szerepe a kollégák együttműködése, ami a szakmai továbbképzéseket, módszertani újításokat és az új technológia elsajátítását illeti.
A Kecskeméti Szakképzési Centrum főigazgatója, Ignácz Bence elmondta, az okleveles technikus képzés nagyon népszerű. „Elértük, hogy a szakképzésben a technikumi okleveles képzés prémium márkát képvisel, hiszen ehhez minőség is párosul, köszönhetően oktatóinknak, illetve az egyetemmel és a duális partnerekkel való együttműködésünknek,” fejtette ki Ignácz Bence.
Egyre inkább jellemző, hogy a szülők és a diákok nyolcadikos korukban már konkrét elképzelésekkel választanak szakmát, és a fiatalok úgy lépnek be a középiskolába, hogy látják az életpályát maguk előtt. „A diákok tizenegyedikes korban már csatlakozhatnak a duális partnerekhez, majd egyenes út vezethet számukra az egyetemre, ahol a duális partnerekkel együtt mentorálják a tanulmányaikat, és kapkodni fognak értük a munkaerőpiacon”, ismertette az egyedülálló együttműködés előnyeit a főigazgató.
Az együttműködési megállapodás aláírásakor dr. Nagy Zoltán, a Neumann János Egyetem elnök-vezérigazgatója közölte,
olyan ökoszisztémát alakítanak ki, amely egyvelege az oktatásnak, az ipari innovációnak és a kutatásoknak, publikációknak.
„Folyamatosan fejlődünk, és az iparral való szoros kapcsolat, innovatív megoldások olyan információkat biztosítanak az egyetemünk számára, amelyből a hallgatók is profitálnak. Ennek köszönhetően komplex tudással fognak rendelkezni a hallgatóink, akik megállják a helyüket a munkaerőpiacon is”, mondta Dr. Nagy Zoltán.
Az eseményen elárulták, hogy az egyetem hallgatói száma folyamatosan bővül, a felsőoktatásban egyre népszerűbb a Neumann, és a legfontosabb cél tekintetében is kiváló úton járnak, miszerint a kecskeméti középiskolások előszeretettel választják a kecskeméti egyetemet.
Ezt az is alátámasztja, hogy például a nagyon népszerűnek számító logisztikai mérnökképzés versenyét Kecskemét vezeti. Immáron ugyanis országosan a legtöbb logisztikai mérnöknek tanuló egyetemista a Neumann János Egyetemre jár, ezzel olyan nagy múltú városokat megelőzve, mint Miskolc, Győr, vagy a BME.
Dr. Kovács Lóránt, az egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Kar dékánja még hozzátette, céljuk, hogy 2026-tól villamosmérnöki képzést is indítsanak, és itt számítanak arra, hogy a Kandó iskolában végzett mechatronikai technikusok nem Budapestet és más műszaki egyetemeket, hanem a Neumannt fogják választani.