_
hirdetés
_
hirdetés
Nemrég írtunk egy cikket, melynek „Skills forecast”, avagy „készségelőrejelzés” lett a címe. Sajnos nem a legkönnyebben emészthető cikk lett, mert tele van egy rakás adattal, meg számmal. Ezért úgy döntöttünk, nem várjuk meg, míg kibogarásszátok és a végére értek, inkább elhoztuk nektek ezeket a számokat.
De miről is van szó? Röviden is tömören, a digitalizációról. Ez ugyanis korunk egyik legnagyobb kihívása, és nem kevés embert foglalkoztat, hogyan fog alakulni a jövő. Vegyük például a munkaerőpiacot: a tavalyi előrejelzés szerint 2035-ig 7 millió munkavállalóval fog nőni európai szinten. Az idei viszont teljesen más képet alkot a dologról: nem, hogy nőni, de csökkenni fog! Ráadásul nagyjából 5 százalékkal, ami 10,5 millió állást jelent!
De mégis hova tűnik ez a sok állás? A válasz pedig a digitalizációban keresendő: részben a mesterséges intelligenciában, részben az automatázációban. Általánosságban elmondható, hogy a magasabb képzést vagy technikai készségeket igénylő munkákat, mint a mérnök, orvos vagy pénzügyi szakember, jobban fenyegeti az AI, mint az automatizáció.
Az olyan szektorokban viszont, mint a gyártás vagy a mezőgazdaság, az automatizáció fenyeget nagyobb veszéllyel. A legnagyobb veszélyben a kereskedelemben dolgozók és a mezőgazdaság vannak:
2035-ig CSAK ebben a két szektorban előreláthatólag több, mint 3.5 millió állás fog megszűnni.
_
hirdetés
_
hirdetés
Másik oldala is van a dolognak:
az AI miatt majdnem egy millió új állás fog létrejönni, főleg az IT és a kutatás és fejlesztési szektorokban.
De más szektorokban is fognak létrejönni új állások, viszont van itt egy bökkenő: ezek sokkal magasabb képzési szintet fognak követelni.
Vagyis, például egy mai autószerelő lehet, hogy elég, ha csak a mechanikához ért: a jövőbeli autószerelőnek viszont a mai és a jövőbeli autókba épített, kifinomult elektronikához, sőt, az autószerelőműhelyekben egyre gyakrabban feltűnő robotokhoz is értenie kell majd!
Magyarul: minél gyengébbek a digitális készségeid, annál inkább valószínű, hogy a munkád meg fog szűnni az elkövetkezendő nagyjából 10 évben. A digitalizáció NEM fog megállni. Mi a megoldás erre? Tanulni, tanulni, TANULNI! És fejleszteni a digitális kézségeinket. A mesterséges intelligencia nem ördög, és a kutatások szerint, ha megtanuljuk megfelelően használni, kifejezetten hasznos lesz. Kevesebbet is kell majd dolgoznunk, kevesebb unalmas kulimunkánt lesz, és még a termelékenység is nőhet mindezek mellett.
Azt pedig ne felejtsétek el: a gépek nem fogják tudni elvenni a munkádat, ha te kezeled a gépeket!