_
hirdetés
_
hirdetés
Nemrég egészen fantasztikus cikket közölt a Szakmaverzum – egy interjút Magyar Zitával, aki nem kisebb személyiség, mint a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal elnöke. A téma nem más volt, mint az, miért is lett átalakítva a szakképzés úgy, ahogy, és ez miért jó nektek. Mi pedig úgy döntöttünk, beszámolunk nektek a dolgok lényegéről!
Az új rendszer sikerét elég jól tükrözi az, hogy már tíz diákból hat a technikumokat választja. Szóval elég jól látszik, hogy a szakképzés megújításába fektetett munka gyümölcsöző volt. Sőt, még olyan technikum is van, ahol akkora a túljelentkezés, hogy csak az épületek bővítésével lehetne több diákot felvenni. Sokaknak ugyanis nagyon vonzó, hogy nem csak piacképes szakmát kapnak, de az egyetemekre is egyenesen vezet az út.
De miért is volt szükség az újításokra? Elsősorban a minden területen jelen lévő szakemberhiány miatt. Ez a probléma, melyet meg kellett oldani. Az új stratégiát ennek a problémának a léte határozza meg, és ennek megfelelően is lett kialakítva. Három pillére van tehát: karrierlehetőség – jó tudni, hogy már egyből az érettségi után lesz egy piacképes szakmád – vonzó környezet – hé, a kor igényeivel haladni kell – és naprakész oktatói tudás – látod, még a tanároknak is lépést kell tartaniuk a korral! Röviden és tömören, ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy modern környezetben felkészült oktatók adnak át olyan tudást, mely piacképes tudást biztosít, az pedig a jó munkalehetőségek és a felsőoktatás előszobája.
_
hirdetés
_
hirdetés
Aztán persze ott van még a duális képzés – mert mi ad jobb gyakorlati tudást, mint gyakorolni a szakmádat? Ráadásul éles helyzetben, valódi munkakörülmények közt? A vállalatok szeretnek ilyen lehetőségeket ajánlani, hiszen ez az egész az ő érdekük is… röviden, a kereslet találkozott a kínálattal.
A duális képzés és a gyakorlati tudás oroszlánrésze az 5. évben jön be… hé, várjunk csak, 5. tanév? Az nagyon soknak tűnik… legalábbis ezt gondolhatná valaki, aki nem tudja, hogy a technikumosok a 4. évben leérettségiznek, és az 5. évüket szinte teljesen kitölti a gyakorlat, a duális képzés és a szakmai vizsgára koncentrálnak. Ezért a plusz egy évért cserébe nem egy, hanem egyből két bizonyítványt kapnak, természetesen az érettségit és egy technikusi oklevelet, mely a szakmát jelenti.
Egyébként a pénztárcádnak és megéri a dolog. Ha a duális képzés részeként dolgozol, a munkádat természetesen kifizetik, akár kábé 168 ezer forintot is zsebre lehet tenni. Ami azért nem is olyan rossz. És akkor még nem is beszéltünk az ösztöndíjakról, melyek a legtöbb diáknak alapból járnak. A slusszpoén pedig az, hogy ha sikeres szakmai vizsgát teszel, eredménytől függően akár 300 ezer forint ütheti a markodat!
Ami még jó hír, az az, hogy a szakképzés nem csak a középiskolások birodalma. Természetes jelleggel a felnőttképzésről van itt szó. Csomó oka lehet annak, ha valaki részt vesz a felnőttképzésben, de ma már szinte közhelynek számít az élethosszig tartó tanulás alapvetése. Persze egy felnőttnek teljesen más igényei vannak, mint egy gyereknek, de ez nemigen jelent problémát.
Szóval akárhogy nézzük, ez a szakképzés dolog mindenhogy megéri. Ha az anyagi lehetőségek és egy piacképes szakma neked nem elég, akkor még mindig mehetsz egyetemre, ahol jó eséllyel jelentős előnnyen indulsz minden gyakorlati tárgyban. Ha tétovázol, ne tedd, inkább tájékozódj az előnyeiről és fontold meg, hogy a szakképzést választod – hisz látod, jól jársz.