_
hirdetés
_
hirdetés
A mesterséges intelligencia térhódításáról sokat lehet hallani, a SZAKMAVERZUM.HU oldalain is többször foglalkoztunk a kérdéssel. A filmipar is hemzseg a különböző minőségű science fiction filmektől, amelyekben a gonosz mesterséges intelligencia átveszi az irányítást az emberek / a bolygó / egy város vagy a galaxis felett.
Egy Stephen Hawkingnak tulajdonított mondás szerint a mesterséges intelligencia lesz az emberiség legnagyszerűbb találmánya, csak sajnos egyben az utolsó is. Lehet, hogy a borús jövendölés egy nap valóra válik, de úgy tűnik ez a nap még egy hangyányit várat magára. Persze, ezt mindenki tudja, aki legalább egyszer beszélt a távközlési vállalat Vandájával, aki évek óta ugyanolyan hülye, mint amikor bekacsolták.
Történt ugyanis, hogy jelen sorok írója, a barkácsolók múzsája által homlokon csókolva egy polc készítésére adta fejét. Az adott méretű polc keretének fedését deszkákkal kívánta megvalósítani. Szép is, tartós is. Azonban mint az köztudott, a lustaság már fél egészség, így miután sem vágni sem számolni nem akartam, a deszkák elrendezésének kiszámolását a mesterséges intelligenciára bíztam… volna. Azonban a három köznép által is elérhető MI igencsak érdekes válaszokat adott. Lássuk tehát a (nem olyan nagy) mesterséges intelligencia tesztet.
A kérdés a következőképpen hangzott:
„Szia! Adott három deszka szélesség: 95mm, 115mm, 145mm. Hogy tudok belőlük kirakni egy 1110mm széles sík felületet, hogy egész deszkákat használok fel?”
Elsőként a ChatGPT-nek tettem fel a kérdést. Készséges volt, de nagyjából úgy fogott hozzá mint egyszeri irodalomtanár a matekérettségi megoldásához.
_
hirdetés
_
hirdetés
A megoldás nyilvánvalóan nem jó, de legalább lelkes volt. A második versenyző a Microsoft üdvöskéje, a CoPilot volt. A kérdés ugyanaz volt, nézzük, mire jutott vele:
A kétségtelen matematikai tények tisztázását követően úgy tűnt, fekete öves matekossal van dolgom, azonban ez a képzet gyorsan szertefoszlott. A kérdés feltevését követően nagy elánnal megkezdett munka rövid idő után kétségbeesésbe csapott át, majd – ahogy mondani szokták – „Paks ledobta az ékszíjjat”.
Amikor kissé elnehezült a gondolatmenet, ügyesen bevetette a minden nem megfelelően felkészült diák atomfegyverét, mely szerint helytelen összefüggéseket teljesen nyilvánvalónak tüntet fel, hátha vizsgáztatója figyelmét elkerülni a „kis” csúsztatás. Nos a
145 mm = 410 mm
csúsztatása bár nem tekintethető kicsinek, mégis rögtön megoldja a deszkák problémáját, így már meg is válaszolta a kérdést. Mondjuk a gyakorlatban nehezen kivitelezhetően…
A harmadik világuralomra törő mesterséges intelligencia a Google Geminije (leánykori nevén Bard) volt.
„Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna” – tartja a mondás. Nos, mint minden közhely, ez is igaz.