_
hirdetés
_
hirdetés
Az államtitkárból miniszterré avanzsált Hankó Balázs eggyel fentebb ülve sem tétlenkedik. Megújítják az ágazati készségtanácsokat, aminek célja, hogy mind a szakképzés, mind a felsőoktatás még inkább a magyar gazdaság igényei szerint működjön. Emellett jön egy ágazati tudásközpont, ami „egy kis felsőoktatás, egy kis szakképzés, egy kis magyar gazdaság, egy nagy adag innovációval leöntve”.
Megújulnak az ágazati készségtanácsok, amelyekben a szakképzés és a gazdaság mellett mostantól a felsőoktatás szereplői is helyet kapnak – mondta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) minisztere.
Az újítás célja, hogy a szakképzés mellett a felsőoktatás is sokkal intenzívebben, a gazdaság igényeinek megfelelően működjön. Mindez azért fontos, mert a versenyképes magyar modell lényege az együttműködés a megújult szakképzés, a megújult felsőoktatás és a magyar gazdaság között azért, hogy a magyar fiatalok sikeresekké váljanak.
A miniszer elmondta, a magyar szakképzés a tradicionális szakmák mellett az új, a technológia-intenzív és a gyártási csúcstechnológiát elősegítő szakmákban is jól teljesít. Emellett vonzó is, hiszen az általános iskola 8. osztálya után 10-ből hatan választják a szakképzést.
Kitért a felsőoktatásra is, amelynek szerinte jól sikerült a megújítása: 12 magyar egyetem van a világ legjobb 5 százalékában.
Beszámolt az okleveles technikus képzésről is, amiben az egyetem és a szakképző technikum között képzési, oktatási együttműködés jön létre. Rámutatott, hogy
_
hirdetés
_
hirdetés
a technikumok a magyar gazdaság számára fontos – műszaki, mérnöki, informatikai – képzési területeken a felsőoktatás előszobái.
Hankó Balázs szólt arról is, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) közösen akarják létrehozni az ágazati tudásközpontokat, olyan gazdaságilag intenzív és lényeges területeken egyebek mellett, mint az építőipar és az informatika. A tudásközpontok működéséről megjegyezte:
egy kis felsőoktatás, egy kis szakképzés, egy kis magyar gazdaság, egy nagy adag innovációval leöntve.

Budapest, 2024. június 11.
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára (középen, b10) az ágazati készségtanácsok elnöki megbízásainak átadásán, a felsőoktatási terület által delegált új tagok bemutatásán az Óbudai Egyetemen. Megújulnak az ágazati készségtanácsok, amelyekben a szakképzés és a gazdaság mellett a felsőoktatás szereplői is helyet kapnak.
MTI/Szigetváry Zsolt
A miniszter átadta a 19 ágazati készségtanács (köztük a bányászat és kohászat, élelmiszeripar, építőipar, közlekedés és szállítmányozás) képviselőjének a megbízatásukról szóló oklevelet. Ők lesznek az ágazati készségtanácsok elnökei, a feladatuk, hogy a következő időszakban az általuk képviselt ágazati készségtanácsban végezzék el az adott terület – szakképzést és felsőoktatást érintő – képzéseinek megújítását, gyakorlati fókusszal a magyar gazdaság érdekében. A megbízatásuk 2 évre szól és egy alkalommal további 2 évre meghosszabbítható.