_
hirdetés
_
hirdetés
Az OECD napokban megjelent jelentése szerint kiemelkedően jók a szakképzett fiatalok elhelyezkedési esélyei, az országokat összehasonlító rangsorban Magyarország a harmadik helyén végzett. A tanulmány arra is kitér, hogy a szakképzettséggel rendelkezők jelentős bérelőnyre tehetnek szert a munkaerőpiacon.
2023. szeptember 12-én jelent meg az OECD Oktatási Pillanatkép 2023 (Education at a Glance) jelentése, amely elismeri a magyar szakképzési rendszer eredményeit. Az évente megjelenő anyag célja, hogy friss, megbízható és összehasonlítható adatokkal és azok magyarázatával mutassa be világviszonylatban az oktatási rendszerek teljesítményét.
Az idei anyag egyik legfontosabb megállapítása, hogy
Magyarországon a 25-34 éves korú, szakképesítéssel rendelkező fiatalok kiemelkedően magas arányban foglalkoztatottak: hazánk a 3. helyen szerepel a rangsorban Norvégia és Izland után. Az adat mind az Európai Uniós, mind pedig az OECD-átlagnál jelentősen magasabb.
_
hirdetés
_
hirdetés
Az OECD Magyarországra vonatkozóan azt is megállapítja, hogy a szakképzési rendszerben megszerzett végzettséggel rendelkezők – ami a 24-34 évesek 38 százalékát jelenti – kevésbé kitettek a munkanélküliség veszélyének, mint az általános középfokú végzettségűek, illetve 31 százalékkal magasabb bérezésre is számíthatnak.
Mint ismert, egy héttel ezelőtt az eddigi legjobb eredményét érte el a magyar csapat a szakmák Európa-bajnokságán a lengyelországi Gdanskban, ahol az „Európa Legjobbjai” cím mellett, öt arany-, egy ezüst-, négy bronzérmet és hét kiválósági érmet hoztak haza a fiatalok. A 32 ország között Magyarország a második helyen végzett az összesített éremtáblázaton.
A 2020-ban megújított szakképzési rendszer eredményei egyértelműek: a magyar fiatalok egyre jobb helyen végeznek nemzetközi versenyeken, javulnak a tanulmányi eredményeik és elhelyezkedési esélyeik. A tapasztalatok is azt mutatják, hogy az oktatók, a tanulók és szüleik nyitottá váltak az új rendszerrel bevezetett változásokra. Évek óta nő a szakképzésbe jelentkezők száma. Az általános iskola befejezése után a legnépszerűbb iskolatípus a technikum.