_
hirdetés
_
hirdetés
2023-ban emelkedik a minimálbér, ami a diákok, hallgatók és a pályakezdők egy részének jó hír, az egy vagy több tárgyból újra érettségizni tervezőknek viszont drágább mulatság lesz az, ami egyébként sem valami nagy móka. A felvételi díja marad a régi, az egyetemek és főiskolák egy része azonban emelt az önköltséges képzések árain.
Szóval az van, hogy rengeteg szabály módosult, de egy csomó csak közvetetten érint titeket. Összeszedtük, melyek azok, amelyek hatásait azonnal érezni fogjátok. Itt van például a fiatalok SZJA mentessége. 2022 januárja óta a 25 évnél fiatalabbaknak egy meghatározott összeghatárig nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. Ez a plafon tavaly 433 700 forint volt, idén viszont már 499 952 forint. Ezzel a havi maximális adómegtakarítás 74 993 forint lehet.
Az érettségi viszont drágul. Bár az érettségi a tanulói jogviszonnyal rendelkezőknek az első alkalommal tett javító- és pótló vizsga ingyenes, mindenki másnak mélyen a zsebébe kell nyúlni, ha egy vagy több tantárgyból szeretne érettségizni.
Mivel ennek összege is a minimálbértől függ,
_
hirdetés
_
hirdetés
a középszintű érettségi díja a következő, tavaszi vizsgaidőszakban 15 százalékkal emelkedik, így vizsgánként 35 000 forintra nő, az emelt szintű érettségi ára pedig 25 százalékkal lesz magasabb, vagyis vizsgánként 58 ezer forintot kell majd fizetni.
De legalább nem változik a felsőoktatási felvételi eljárási díja: három jelentkezési helyet továbbra is ingyen jelölhettek meg, a további helyekért 2000-2000 forintot kell fizetni.
Nyilván nem meglepő, hogy a rezsiköltségek drasztikus emelkedése miatt az egyetemek és főiskolák is emelni fognak a tandíjakon. Ahogy böngésztük a felvételi tájékoztatót és az egyetemek honlapjait, nagyjából 25 százalékos áremelkedést láttunk. Mondjuk amikor egy népszerű szaknak 800.000 forint félévje, ott a 15 százalékos emelés is durva.
Az viszont jó hír, hogy a diákhitelekre is kiterjesztik a kamatstopot, mivel annak kamatai az infláció miatt a duplájára emelkednének. Ez azt jelenti, hogy a Diákhitel 1 kamatszintje 4,99 százalék marad. (Azon a szinten, ahol tavaly nyár óta áll.) A kormány módosította a hallgatói hitelrendszerről szóló kormányrendeletet is: elengedik a diákhitel-tartozását azoknak a 30 év alatti anyáknak, akiknek a felsőoktatási tanulmányaik alatt, vagy az oklevelük megszerzését követő két évben saját gyerekük születik, vagy örökbe fogadnak.