_
hirdetés
_
hirdetés
A környezettudatosság és az egészséges életmód elterjedésével és előtérbe kerülésével a mezőgazdasági fejlődések is elkerülhetetlenek. „Aki életpályaként a magyar mezőgazdaságot, vagy az élelmiszeripart választja, biztosan nem jár rosszul” – jelentette ki Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum (AMC) ügyvezető igazgatója a november 21-én tartott Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének (FIVOSZ) pódiumbeszélgetésén, amelyet a Fiatal Vállalkozók Hetének jegyében szerveztek.
A mezőgazdaságban és az agráriumban nagyobb a szükség fiatal munkavállalókra és vállalkozókra, mint valaha – fejtette ki. Az egészséges életmód növekvő népszerűségével egyre nagyobb igény van az alternatív, jellemzően kisvállalkozásokra, melyek képesek kielégíteni a keresletet a bio, kézműves, GMO-mentes, nagy hozzáadott értékkel rendelkező mezőgazdasági termékekre. Valamint hozzátette, hogy az agrárium kénytelen lesz együttműködni a szintén radikális fejlődésen keresztülmenő IT-szektorral is, ugyanis a technikai újítások nem csak elkerülhetetlenek, de egyben kívánatosak is.
A jelek szerint a jövő mezőgazdasági fejlődését három fő tényező fogja meghatározni:
a technológiai innovációk, melyekkel hatékonyabbá és termékenyebbé tudjuk tenni a mezőgazdaságot, a logisztika és az elosztási rendszerek fejlesztése,
valamint az élelmiszer pazarlásának csökkentése és végül a közösségi kommunikációs kampányok, melyek elősegítik a tudatos táplálkozás kialakulását és fejlődését és nem mellesleg a fenntartható élelmiszer-ellátást is.
_
hirdetés
_
hirdetés
Ondré Péter szerint a környezettudatosság, a digitalizáció és a zöld gondolat térnyerése azt fogja eredményezni, hogy a mezőgazdasági- és agrárszakmák egyre trendibbek lesznek. A megnövekedett terméshozam és a mezőgazdaságban dolgozók számának növekedése pedig egyaránt eredményezhet jelentős, tízmilliárdos növekményt a szektor számára és sok magyar család megélhetését biztosíthatja majd. A kormányzat erre irányuló támogatásai és kezdeményezései, a fiatal vállalkozók támogatásától kezdve az öntözési rendszerek fejlesztésén át egészen a a jogi módosításokig mind a mezőgazdaság fellendülését tűzik ki célul.
Ha úgy gondolod, te is szívesen dolgoznál a mezőgazdaságban a jövőben, a 2020-tól esedékes reformok után a szakképzési jegyzék a következő, agráriummal kapcsolatos képzéseket tartalmazza:
Gazda (sorszám: 553462101), szakirányai: állattenyésztő, növénytermesztő, lovász
Kertész (sorszám: 923462202)
Kertésztechnikus (sorszám: 935462201), szakirányai: dísznövénytermesztő, virágkötő, zöldségtermesztő, gyümölcstermesztő, gyógynövénytermesztő, parképítő és fenntartó
Mezőgazdasági gépész (sorszám: 1173452108)
Mezőgazdasági gépésztechnikus (sorszám: 1185451205)
Mezőgazdasági technikus (sorszám: 1195462103), szakirányai: állattenyésztő, növénytermesztő