_
hirdetés
_
hirdetés
Az építőiparról azt gondolnánk, hogy termékeny táptalajt nyújthat a robotok terjeszkedésének. De valóban így van ez? És ha nem, akkor miért nem? Eheti cikkünk erre próbál választ keresni.
Az építőipar hatalmas, gyorsan nő, rendkívül munkaerőigényes és ezzel párhuzamosan rettentően szenved a munkaerőhiánytól, legyen szó akár szakmunkásokról, akár mérnökökről. Mindennek ellenére a robotok itt valamiért lassabban terjednek, mint más szektorokban. Ennek az okait elsősorban az iparág igényeiben, egyedi tulajdonságaiban és a technológia jelenlegi fejlettségében érdemes keresni. De mit is jelent ez?
▶ Az igények: bár van, aki úgy gondolhatja, hogy nem valami nehéz feladat a téglák egymásra pakolása, a valóság ellenben az, hogy az építőipar egy komplex és bonyolult iparág, ahol a siker csakis számtalan féle és fajta szakember közös munkájának eredménye lehet. A robotok ezzel ellentétben jelenleg főleg specifikus munkák vagy részfeladatok elvégzésére specializálódnak, mely módszer egy gyártósoron beválhat, egy építkezésen viszont már nem annyira.
▶ Az egyedi tulajdonságok: egy építkezés egy rendkívül dinamikusan változó, minden esetben egyedi és sok esetben bizonytalan környezet, ráadásul ritka, hogy két ugyanolyan épületet kell építeni, mely esetben máris mehetünk átprogramozni a robotjainkat, ami viszont nem kevés időbe és pénzbe kerül. Példaképpen itt van egy olyan robot, mely képes – egyébként rendkívül gyorsan és precízen – a már fent is említett téglákat egymásra pakolni.
Viszont több bökkenő is akad. Az első az, hogy bár ez a robot valóban képes ezt a munkát rendkívül jól elvégezni, de az emberi munkát nem teljesen váltja ki, ugyanis a téglákat és a maltert valakinek adagolnia kell. Szakemberek szerint más gondok is akadhatnak: a robot mozgatása és újraprogramozása rengeteg időt emészthet fel, mely előnybe helyezi az emberi munkaerőt. A fent említett okok miatt olcsóbb lehet egyszerűen csak szakembereket alkalmazni, ami a bizniszben egyáltalán nem számít mellékes oknak.
▶ A technológia: a fent említett okok rendkívül nehézzé teszik az építőipar robotizációját. A technológia jelenleg azon a fejlettségi szinten áll, mely képes a részfeladatok elvégzésére szakosodott robotok biztosítását. Ha nem akarunk külön ács-, tetőfedő és villanyszerelő robotot fejleszteni és vásárolni, akkor a logikus válasz az, hogy olyan gépre van szükség, mely potenciálisan az összes, építkezéssel kapcsolatos feladatot képes elvégezni: magyarul, egy humanoid robotra.
Persze egy gazdaságos, akármilyen feladatra alkalmas robot létezése a jövőben tényleg lehetségessé válhat, jelenleg azonban nem több, mint vágyálom. Attól pedig még hosszú évek választanak el minket, hogy teljesen robotok által épített épületekben éljünk és dolgozzunk.
Építő jellegű gépek
A robotok potenciális szerepe jelenleg az építőiparban nem más, mint bármely más iparágban: megkönnyíteni és hatékonyabbá tenni az emberek munkáját. Ezt a feladatot végezheti úgy, ahogy azt elképzeljük, de sok más, indirekt módon is segíthet. Ezt a robotot például arra tervezték, hogy a burkolatba belevésse az épület alaprajzát, mellyel nem kevés időt takarít meg:
_
hirdetés
_
hirdetés
Feltételezhetően a legkevésbé sem sokkoló módon a robotok a bontásban azért már inkább jeleskednek, mint az alkotásban:
De már egy olyan egyszerű szerkezet is sokat segíthet, mint egy robotkar:
Viszont egyelőre a robotok nem képesek szó szerint minden feladat ellátására: sok olyan részfeladathoz, mint mondjuk a csővezetékek vagy az elektromos kábelek lefektetése vagy a nyílászárók felszerelése, egyszerűen hozzá sem tudnak szagolni.
Van viszont egy technológia, melyben hihetetlen potenciál rejlik az építőipar számára, ez pedig nem más, mint a 3D nyomtatás. Hihetetlen, de egy megfelelő méretű 3D nyomtató akár egy egész épület vázát ki tudja nyomtatni, ráadásul betonból, a mérettől eltekintve pedig ugyanazon az elven működik, mint bármely másik 3D nyomtató:
Nem vicc, lakni is lehet benne! És bár a technológia még gyerekcipőben jár, ki tudja, lehet, hogy a jövőben a panelházak reneszánszát éljük majd, a betonból készült lakóházak minden előnyével és hátrányával:
Mesterséges mérnökök?
Bár az AI-nak a robotok agyában betöltött szerepétől eltekintve nagy szerepe egyelőre nincs az építkezéseken, a tervezésben már annál inkább. Arról természetesen szó sincs, hogy a mesterséges intelligencia képes lenne bármilyen szinten is önállóan megtervezni egy épületet, más feladatok elvégzésében viszont nagyon is hasznos lehet.
▶ Vizualizáció: ha egy házat már megterveztek, elég egy jó koncepció, és a mesterséges intelligencia pár sornyi parancs bevitele után már élethű környezetben ábrázolhatja az adott épületet – hasznos, ha például a megrendelőnek kell prezentációt készíteni.
▶ Várostervezés: ha megfelelő mennyiségű adattal rendelkezik például a közlekedésről, az infrastruktúráról és a népsűrűségről, az AI segíthet egy olyan modellt készíteni, mely nagyban megkönnyítheti a várostervezők munkáját.
▶ Fenntarthatóság: a mesterséges intelligencia hatalmas szerepet játszhat az épületek fenntartható és környezettudatos tervezésében, főleg az energetikai hatékonyság terén. Ezenfelül az úgynevezett okosépületekben is kulcsfontosságú szerepet tölthet be a például a fűtés vagy a világítás hatékony és zöld kezelésében.
Nem túl nagy a veszély
Természetesen, mint mindig, most is feltesszük a kötelező kérdést:
veszélyeztetik a gépek az építőiparban dolgozókat?
A válasz ezesetben egy egyértelmű és magabiztos nem. Sem a szakmunkások, sem a mérnökök, tervezők esetében nem áll fent ilyen veszély a közeljövőben. Bár bizonyos, egyszerű, monoton feladatokat képesek a robotok elvégezni, az emberi munkát egyelőre és a belátható jövőben sem fogják kiváltani. A robotok jelenlegi fejlettsége, főleg a humanoid robotok hiánya azt jelenti, hogy a gépek képtelenek alkalmazkodni az építőipar egyedi körülményeihez. Még az olyan, az építőiparba jól illeszkedő módszerek, mint a 3D nyomtatás sem állnak azon a szinten, hogy képes legyenek komoly, forradalmi áttörést elérni. Legyen ennek bármi is az oka, a technológiai kiforratlanság vagy az építőipar természetes ellenállása, az biztos, hogy ez a szektor még jó ideig biztonságban lesz a gépektől.