_
hirdetés
_
hirdetés
A becsüs szakma sokak számára egy titokzatos világnak tűnik. A filmekben is nagytudású szakértőket láthatunk, akik pompás galériákban és ékszerboltokban dolgoznak, vagy éppen izgalmas árveréseket készítenek elő. A műtárgypiac dinamikusan fejlődik, és egyre nagyobb az igény hazánkban is a szakszerű értékbecslésre. A becsüs képzés és szakma rejtelmeibe Fertőszögi Péter, a BÁV ART művészeti igazgatója által nyerhettünk betekintést.
Kik és milyen célokkal jelentkeznek általában a becsüs képzésre?
A BÁV Becsüs Akadémiára azok jelentkeznek, akik szeretik a művészeteket és szeretnének még többet megtudni a festészet, a műtárgyak, az ékszerek és az órák világáról. A képzés résztvevőit főként a tudásvágy, az élmény és a művészet iránti szenvedély motiválja. Vannak köztük magasan kvalifikált, vezető beosztású személyek is, akik azért vágtak bele a képzésbe, mert mindig is érdekelte őket a becsüsök misztikusnak vélt világa, és most végre meg tudják valósítani az álmukat. Hallgatóinknak nagyjából a 10 százaléka jelentkezik azért a képzésre, mert ezt a szakmát szeretné választani hivatásaként, vagy már egy társterületen dolgozik és szeretné fejleszteni magát.
A becsüs képzésre való jelentkezéshez érettségi bizonyítvány szükséges, tehát nem elvárás a felsőfokú végzettség. Bárki jelentkezhet, akit érdekelnek a művészetek. A képzésen továbbá ékszerészek, galériák és antikváriumok munkatársai; befektetők és műgyűjtők; restaurátorok és múzeumi szakemberek egyaránt megfordulhatnak, valamint azok, akik új karrierlehetőségeket keresnek a műtárgykereskedelem területén.
Mit lehet tudni azokról a végzett hallgatókról, akik tényleg becsüsök akartak lenni? Megtalálták a hivatásukat a pályán? Hogyan lehet elhelyezkedni?
Az ékszerbecsüsök ékszergalériákban, ékszerüzletekben és zálogfiókokban helyezkednek el.
Náluk egyébként az átlagnál magasabb, 30 százalékos az aránya azoknak, akik hivatásszerűen szeretnének foglalkozni ezzel a szakmával. A becsüs képzés hozzáadott értéke az esetükben az, hogy nemcsak eladni, de megvizsgálni is tudják az ékszereket.
A műtárgy- és festménybecsüsök valamivel szűkebb piacon mozognak, de számukra is van lehetőség aukciósházakban, klasszikus és kortárs galériákban elhelyezkedni.
A legtehetségesebb és a szakmával magas szinten foglalkozni kívánó hallgatóinknak állást is tudunk ajánlani a nyitott pozíciókra. A BÁV Becsüs Akadémiának a belső utánpótlás biztosításában is fontos szerepe van. Sokan a képzés után is járnak az árveréseinkre és kiállításokra, részt akarnak venni a szakma életében.
A BÁV Becsüs Akadémián háromféle szakirány közül lehet választani.
Festménybecsüs képzés: A festmények értékének, eredetiségének és piaci helyzetének elemzésére készíti fel a hallgatókat.
Ékszerbecsüs képzés: Az ékszerek és drágakövek világának mélyreható ismeretét biztosítja, beleértve az anyagismeretet, a piaci trendeket és az értékbecslést.
Műtárgybecsüs képzés: Az ezüsttárgyak, kerámiák, porcelánok, üvegek, fegyverek és egyéb műtárgyak szakértői értékelését tanítja.
A kurzusok ára: 480 ezer forint.
Milyen tantárgyakat tanít az akadémián? Hogyan éli meg az oktatást?
_
hirdetés
_
hirdetés
A festmény és műtárgy kurzusokon oktatok. A legtöbbet a festészeti órákon találkozhatnak velem a hallgatók. Egyetemes festészettörténetet tanítok és gyakorlati foglalkozásokat is tartok. A műtárgy órákon pedig stílustörténettel foglalkozunk. Oktatóként hatalmas élmény látni a hallgatók érdeklődését. Mivel jellemzően egy alkalmat sem szeretnének elmulasztani, így hiányzás is alig van az órákról. Mindenki szellemileg fáradtan, mégis ismeretekkel feltöltődve szokott hazamenni.
Mekkora csoportokban történik az oktatás? Milyen az elmélet és a gyakorlat aránya?
Az akadémián maximum 20 fős csoportokban folyik az oktatás. A létszámot úgy határoztuk meg, hogy az a gyakorlati órák megtartásához is ideális legyen. A képzéseknek több mint a fele gyakorlatból áll, amikor kifejezetten a különböző tárgyakkal foglalkozunk. Az elméleti órák is fontosak a jó alapokhoz, például a festménybecsüs képzésen először átvesszük, hogy melyik korban, mivel és milyen stílusban festettek, majd csak utána vizsgáljuk meg a festményeket. A műtárgy szakirányon az egyes műtárgytípusoknál az elméletet szeretjük rögtön a vonatkozó gyakorlattal folytatni, a témába vágó előadás után például megnézzük közösen, hogyan kell az adott tárgyat megvizsgálni, megbecsülni az árát vagy meghatározni az állapotát.

Fotó: Fertőszögi Péter Facebook-oldala
Mennyi energiabefektetés szükséges a képzés elvégzéséhez?
A képzés ideje 9 hónap, szeptembertől májusig tart.
Ez idő alatt hetente kétszer 17 órától 20 óra 15 percig vannak velünk a hallgatók, ez összesen 250 órát jelent. A vizsga pedig júniusban van. A hagyományos képzés mellett januárban szoktunk indítani egy intenzív ékszerbecsüs kurzust is, amit hétvégenként tartunk, szombaton és vasárnap 8-8 órában. A vizsgát komolyan vesszük, nem osztogatunk ingyen papírt. Az a célunk, hogy a lehető legtöbb tudással felvértezve engedjük útjukra a hallgatókat, akiket a képzés elvégzése után már a kollégáink között köszönthetünk. A hallgatóknak fel is hívjuk rá a figyelmét, hogy otthon is folyamatosan készüljenek, mert a becsüs szakma nagy lexikális tudást igényel, amit nem lehet egyik napról a másikra megszerezni.
A képzés során vannak házi dolgozatok, valamint egy belső záróvizsgával készítjük fel a hallgatókat a vizsgára. A vizsgaközpontba csak azok mehetnek, akik ezt sikeresen teljesítették. A vizsga lemodellezése a hallgatók számára is előnyös, mert így tudják, hogy mire számíthatnak majd élesben. Aki rendesen készül, annak azonban nincs félnivalója, nagyon ritka, hogy valakinek ne sikerülne a vizsga.
Mit lehet tudni az oktatói gárdáról?
Folyamatosan igyekszünk a legjobb oktatókat felvonultatni mindhárom szakterületen. A képzéseken elismert szakemberek, művészettörténészek, restaurátorok, ékszer- és műtárgyszakértők, ötvösök és a BÁV aukciósházának vezető becsüsei adják át tudásukat.
Akadnak különleges szakterületek is, mint például a keretek, a restaurálás vagy a műalkotásokra vonatkozó szerzői jogok bemutatása, mostanra ezekre is találtunk kiemelkedő tudású szakértőket.
Mindig nyitottak vagyunk az újdonságokra, a tanítás egy örök kísérletezés és fejlődés, ami arról szól, hogy mindig naprakész tudást adjunk a hallgatóinknak, illetve az elméleti és gyakorlati ismereteket oktató tanári gárda is évről évre jobb legyen.
Mitől lesz majd valaki jó becsüs és kiemelkedő szakember?
Fontos a jó fellépés, a megfelelő kommunikáció és az üzleti korrektség az eladóval és az ügyféllel szemben egyaránt. A becsüsnek naprakész piaci ismeretekkel kell rendelkeznie, valamint jó, ha van kvalitás érzéke is, hogy ne csak azt tudja megállapítani, hogy az értéktárgy eredeti-e, hanem azt is, hogy mitől különleges.