_
hirdetés
_
hirdetés
Az 1990 előtt épült családi házak felújítására és energetikai korszerűsítésére jelentett be új, átfogó programot a kormány. A program, melyre júniustól lehet jelentkezni, 108 milliárd forintnyi forrás felhasználásával fog megvalósulni és akár 30 ezer házat is érinthet, építőipari szakértők szerint pedig ez lehet az a lökés, amelyre az építőiparnak szüksége van.
A program célja egyáltalán nem titkolt – a legfontosabb kritérium, amit el kell érni, a 30 százalékos energiamegtakarítás, melyet energetikai tanúsítvánnyal bizonyítani is kell majd. Háztartásonként 6 millió forint lesz majd igényelhető, melyhez 1 millió forintnyi önerő is szükséges lesz majd. Hosszabb távú EU-s célkitűzések szerint 2050-re a lakossági házfogyasztás gyakorlatilag nullára kell, hogy csökkenjen, ezért a szakértők szerint érdemes minél korábban elkezdeni a korszerűsítést, és érdemes komplex megoldásokban gondolkodni.
_
hirdetés
_
hirdetés
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke hangsúlyozta, hogy a támogatási program gyors elindulása lehetőséget teremt arra, hogy már a 2024. évi őszi fűtési szezonra elkészüljenek a jelentős energiamegtakarítást eredményező lakásfelújítások. Kiemelte, hogy a program, mely előreláthatólag 30 ezer ház korszerűsítésére ad lehetőséget,
elsősorban a mikro- és kisvállalkozások számára lesz a legelőnyősebb, számukra nagyjából 200 milliárd forint értékű forgalmat fog generálni.
Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezető igazgatója szerint
ez az a lökés, amire az építőipar régóta várt. Kiemelte, hogy az új otthonfelújítási program jelentős lépés az energiahatékonyság irányába, ami számottevően hozzájárulhat az épületállomány korszerűsítéséhez.
„Az új otthonfelújítási program várhatóan pozitív hatást gyakorol az építőiparra, különösen a kis- és középvállalkozások számára lehet előnyös. A program által generált megnövekedett kereslet, várhatóan serkenti az ágazat növekedését” – jelentette ki.