_
hirdetés
_
hirdetés
Megvan mennyivel emelkedik a minimálbér, illetve a számotokra fontosabb, szakképesítést igénylő garantált bérminimum. Néhány éven belül azonban nagy változás jön, mutatjuk is, micsoda.
Minden év vége felé kardinális kérdés, hogy vajon mennyivel keresünk többet a szilveszteri pezsgő eldurrantása után. A válasz meg is érkezett a héten,
a minimálbér 15, a garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedik.
Sőt, január helyett már decemberben életbe lép az emelés, vagyis már egy hónappal előbb érkezhet az emelt fizu.
De nézzük, hogy lebontva mit is jelent az pontosan. A minimálbérnél
– havi bér alkalmazása esetén bruttó 266 800 forintot,
– heti bér alkalmazása esetén 61 340 forintot,
– napi bér alkalmazása esetén 12 270 forintot,
– órabér alkalmazása esetén 1534 forintot kell fizetni.
Ugyanakkor most jön a lényeg a szakemberek számára: a legalább középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatottak részére alapbérként megállapított garantált bérminimum összegei az alábbiak szerint módosulnak 2023. december 1-től:
_
hirdetés
_
hirdetés
– havi bér alkalmazása esetén bruttó 326 000 forintot,
– heti bér alkalmazása esetén 74 950 forintot,
– napi bér alkalmazása esetén 14 990 forintot,
– órabér alkalmazása esetén 1874 forintot kell fizetni.
Jó hír azonban, hogy a legtöbb szakmában – tekintve, hogy Magyarországon számos ágazat küzd szakemberhiánnyal – a minimálbérnél, de még a garantált bérminimumnál is többet kereshetsz. Ehhez csak egy hozzád illő szakmát kell választanod, amihez segítséget nyújt az alapszakmákat bemutató kiadvány, „vagyis a szakképzési biblia”.
Jön a 410 ezres minimálbér
Itt azonban még nincs vége.
A kormány 2027-re egységes 410 ezer forintos minimálbért tűzött ki célként.
Miért egységes, mert a következő években a minimálbért fokozatosan emelnék fel a garantált bérminimummal azonos szintre, majd utóbbit 2027-ben meg is szüntetnék.
A két minimálbér közti különbség a következő években úgy szűnne meg, hogy a minimálbér jóval nagyobb mértékben emelkedne, mint a garantált bérminimum.
Ezt követően pedig a jelenleg központilag megállapított, középfokú végzettséghez kötött garantált bérminimumot az úgynevezett bértarifarendszer váltja fel, ez azt jelenti, hogy az érdekképviseletek ágazatonként állapodnak meg a kormánnyal az adott ágazatra, szakmára vonatkozó bérminimumról.