Ebbe most nagyon belekérdeztetek. Nem is mertünk mi magunk váalszolni, hanem kerestünk olyanokat, akik szintén küzdenek.
Először nézzük, egészen pontosan hogy érkezett a kérdés:
Hogyan vegyem rá magamat a tanulásra depressziósan? Nincs semmi motivációm, se kedvem. Mentálisan ki vagyok merülve.
Rövid válasz: Nem mondhatunk semmit, mert nem vagyunk szakemberek.
Kicsit hosszabb válasz: Természetesen vannak javaslataink, de tényleg az van, hogy nem vagyunk szakértők. Viszont a téma nagyon fontos, ezért körbekérdeztünk kicsit és kaptunk pár egész jó tippet olyanoktól, akik egy cipőben járnak veled.
Egy 17 éves technikumi tanuló ezt üzeni neked:
„Felosztod kis részekre, aztán minden kis szakasz után jutalmazod magad. Pl. egy fejezet egy Youtube videó, vagy zene meghallgatása. Találj egy ötletes tanulási módszert, ami nem abból áll, hogy görnyedsz a könyv felett, én pl. imádtam kiírni, majd színezni és díszíteni a tananyagot, annyira jó volt utána abból ismételni.
A tanulást kitörési lehetőségnek tekinted. Határozd meg, hogy milyen irányban és hova szeretnél továbbtanulni és miközben tanulsz, képzeld el azt a helyzetet. Nekem ezek váltak be.”
Zsófi, aki maga is depresszióval küzdött, így szerzett diplomát, ma boldog édesanyának mondja magát:
Fontos, hogy a tanulás mellett találj olyan tevékenységeket, amelyek igazán örömet okoznak, amiket minden nap csinálhatsz, amit örömmel várhatsz. Nekem ez a kutyasétáltatás. Szerencsére közel lakom a Velencei-hegységhez, így hetente párszor min. 2 órás sétát tehetek ott.
És nagyon fontos a gondolataid más mederbe való helyezése. Nagyok az elvárások az iskolákban és mindenki túl van terhelve, pedig azt, amit az iskolában tanulsz, abból szinte semmit nem tudsz felhasználni az életben később (hacsak nem biológusnak, kémikusnak, bölcsésznek stb. tanulsz) Ezzel csak azt próbálom elmagyarázni, hogy, amikor hazaérsz a suliból és kötelességtudatból nem tudod magadnak megengedni a kikapcsolódást, akkor is a kikapcsolódást válaszd elsőnek.
Tudom, hogy most nehéznek tűnik, de meg kell találnod az örömöt, mert sokkal egyszerűbb lesz a tanulás, és nem baj, ha van olyan időszak, amikor nem csupa jó jegyet viszel haza, hanem csak ketteseket, hármasokat. Nem ezeken a jegyeken fog múlni az életed. Kezdj el pozitív gondolatokkal feltölteni az agyad. Elalvás előtt nagyon jó hatással van 10-15 perc, ilyen jellegű személyiségfejlesztő, motiváló könyvek olvasása. Most hirtelenjében ennyi jutott eszembe, remélem tudtam segíteni.”
Egy fontos tanácsunk azért nekünk is akad! Minden szakember ezt emelte ki: Kérj segítséget! Barátoktól is akár, de leginkább iskolapszichológustól, szüleidtől, akár pszichológustól is. Kérj segítséget, mert semmi baj nincs veled, csak rendet kell tenni magadban és ez nehéz és hosszú munka, ráadásul sokszor nem egy emberes.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését, így eltávolítottuk azokat.
Nem vagy egyedül! Beszéld meg a problémáid! Ha úgy érzed, jó lenne néhány tanács, vagy csak elmondanád valakinek mi bánt Téged, hívd az éjjel-nappal ingyenesen hívható 116-123 telefonszámot vagy a kattints a https://www.sos116-123.hu/oldalra, ahol a telefon, és email mellett akár skype-on is tanácsot kaphatsz.