_
hirdetés
_
hirdetés
Pályaorientációs tanácsadóként nemcsak a pályaválasztás előtt álló diákokkal állok kapcsolatban, hanem a már pályájukat kiválasztott hallgatókkal is érintkezem, és elképesztő, hogy mennyi tehetséges fiatallal találkozom.
Tegnapi nap például a BGéSZC Magyar Hajózási Technikum HUNNIA hajóján jártam egy 7. osztályos diákcsoporttal, ahol a kadétok kalauzoltak minket végig a hajón és adtak ízelítőt a hajós életről: hajó kikötése és kötelek oldása volt az egyik feladat; török vendégtanáruk a kormányállást mutatta be nekünk angolul; volt olyan csapat, akik a nem automatikus horgony leengedésének és felcsévélésnek mechanizmusát magyarázták el apró részletességgel; a negyedik kadétpáros pedig a kabinok szűk méreteit érzékeltette velünk, miközben állták a sarat és válaszoltak a „kicsik” kérdéseire.
Elméleti és gyakorlati tudásmagjuk mellett megmutatkozott a kapott feladathoz tartozó magabiztosságuk, könnyed és gördülékeny kommunikációjuk magyarul és angolul egyaránt; nyitottságuk mellyel fiatalabb társaikat és kísérőiket kezelték; valamint a büszkeség, mellyel egyenruhájukat viselték.
Egy igazán intelligens, nyelveket beszélő, barátságos és felkészült csapat várt minket a tanhajón.
_
hirdetés
_
hirdetés
Hasonló tapasztalataim vannak a BKSZC Gundel Károly Vendéglátó és Turisztikai Technikum cukrászlányaival, akiket oktatójuk hozott magával a tájoló napra. A lányok természetes kedvességgel irányították a 25 fős 12-13 éves osztályokat a cukrász bemutatókon egész délelőtt. Szépen, tisztán beszélve segítették őket abban, hogyan is alkossanak finom mozdulatokkal bárányt, cicát vagy éppen kutyát fehér fondantból. Munkájukkal és hozzáállásukkal kapcsolatos elégedettségemet kifejezvén azt válaszolták, hogy „Nem hiába tanultunk pincérnek is két évig.” (Az ágazati alapoktatásban a vendéglátás-turizmus ágazat összes szakmájából szereztek ismereteket a diákok és csak alapvizsga után szakosodtak.)
További meglepetést az építőipari tanműhelylátogatás okozott a Tudásépítő Team Ágazati Képzőközpont Nonprofit Zrt.-nél. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében megvalósuló eseményen kiderült, hogy az épületgépész technikusok és villanyszerelők nemcsak, hogy középfokú végzettséget és szakmát szerezhetnek, hanem egyenes úton mennek tovább egyetemekre és legközelebb, mint gépészmérnök vagy villamosmérnök találkozhatunk velük. Az egyik éppen kőművesnek tanuló diák komoly ambíciókról adott tanúbizonyságot beszélgetésünk során: az a terve, hogy a kőműves szakma befejezése után megszerzi még a burkoló papírt is, majd a szárazépítő szakmát is elsajátítja, így több mindenhez fog érteni és könnyebben fog tudni munkát kapni. Olyannyira volt eltökélt, hogy már most diákévei alatt folyamatosan bővíti munkaeszközeit, nemrégen egy csempevágót szerzett be, de tervben vagy egy jó minőségű flex megvásárlása is. Megteheti, hiszen munkabért kap, amely nem csekély összeget, havi 80 000 – 100 000 Ft-ot jelent neki.
Ez a szakképzés, már nem az a szakképzés, ahová „csak” azok mentek, akik nem teljesítettek jól az iskolában. Ebben a szakképzésben gyakorlatot, tudást, támogatást kapnak a diákok jövőbeni terveikhez. Csak élni kell vele.
Müller Ágnes (vendégzerzőnk pályaorientációs szakember, a BKIK munkatársa)