_
hirdetés
_
hirdetés
Az Ipar Napjai Kiállításon Nagy Ferenccel, a REHM Hegesztéstechnika Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk a szakma jövőjéről.
Ha a kiállításon végignézünk, láthatjuk, hogy egyre inkább a robotikáé lesz a főszerep minden területen. Hogyan érződik ez a hegesztéstechnikában? Milyen arányban végeznek jelenleg kézi, illetve robotizált hegesztést?
Azt lehet mondani, hogy Kelet-Közép-Európában még mindig a kézi technika a jellemző, ennek elsősorban gazdasági okai vannak, valamint az, hogy nehéz és egyedi acél-, és gépszerkezetek esetében kézi hegesztést célszerű alkalmazni. A szakemberek hiánya a hegesztés területén is jelentkezik, ezért fontos a robotosítás minden olyan területen, ahol ez lehetséges. Ahol azonban egyedi termékeket, nagy szerkezeteket hegesztünk, ott akadályoztatott a gépesítés, erre csak a sorozatgyártásnál, a kisebb termékek előállításánál van lehetőségünk. Ma már léteznek kollaboratív, együttműködő robotok is, amelyek jelentősen kiszélesítik a gépesítés lehetőségét, hiszen egyszerűen programozhatóak. Amíg azonban lesznek nagy odafigyelést igénylő, egyedi termékek, addig a robotika nem fogja kiszorítani az emberi munkaerőt a szakmából.
_
hirdetés
_
hirdetés
A hegesztés nem más, mint kézműves iparművészet, s így egy szinten túl már nem elég a robottechnika, szükség van az emberi látásmódra és kézügyességre.
Azok a diákok, akik jelenleg hegesztést tanulnak, mire számíthatnak az elkövetkezendő években? Hogyan változik meg a munkájuk?
A hegesztés nehéz szakma. Ugyanakkor Magyarországon is folyamatosan növekednek a bérek a hegesztésben. Aki minőségi munkát végez, az keresett lesz, hiszen jó szakemberekre mindig szükség van. Ehhez viszont megfelelő béreket és munkakörülményeket kell teremteni. Elsődleges célunk tehát az, hogy ezeken a tényezőkön javítani tudjunk, hogy tiszta, szép környezetben dolgozhassanak a fiatalok, hogy megfeleljünk a biztonsági és egészségügyi előírásoknak.
Melyek azok a készségek, amelyekkel egy jó hegesztőnek rendelkeznie kell?
Minden megtanulható, ha van egy alapvető kézügyessége és szereti, amit csinál, akkor boldogulni fog a szakmában.
Megéri tehát felvenni a hegesztő pajzsot és sisakot, mert ahogy a beszélgetésből is kiderült, ez is egy olyan szakma, ahol bár kiegészíteni igen, de kiváltani semmiképp sem tudja a robotika a jó emberi munkaerőt és kézügyességet.
Nézd meg a teljes beszélgetést, amelyből kiderül, milyen a bére egy jó hegesztőnek és az is, hogy a robotok elveszik-e majd az ember munkáját:
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=wjaaxIM24jQ[/embedyt]