_
hirdetés
_
hirdetés
Nemrég rendezték meg az ausztriai Innsbruck-ban a Tetőfedők Világbajnokságát, melyen a magyarok kiváló eredményt értek el. A bádogos csapatunk aranyérmes lett!
A Nemzetközi Tetőfedő Szövetség (bizony, ilyen is van), avagy az IFD 1988 óta minden évben megrendezi ezt a rangos bajnokságot, melyen a szakma nemzetközi képviselőinek legjobbjai mérik össze tudásukat négy kategóriában: magastető, lapostető, fémlemezfedés és homlokzatburkolat.
A magyarok 2002 óta több érmet is hazahoztak, és bár hagyományosan a szigetelőink voltak a legerősebbek, idén a bádogosok arattak, ugyanis aranyérmesek, tehát világbajnokok lettek.
Persze ez nem azt jelenti, hogy a többi csapat rosszul teljesített: a szigetelők negyedikek, a főleg fiatalabb versenyzőket felvonultató magas-tetősök pedig hatodikak lettek.
Bádogos csapat
Bacsi Áron 7 éve dolgozik a szakmában, időközben megalapította saját vállalkozását, amit sikeresen vezet. Úgy véli, ez a mesterség azoknak való, akik szeretik a kihívásokat
„mert kihívás mindig akad egy tetőben”.
Rutinos versenyzőként vág neki ennek a megmérettetésnek és megtesz mindent, hogy a legjobb helyezést érjék el. Hisz abban, hogy a rengeteg munka és felkészülés meghozza számukra a méltó győzelmet.
Márk András 2019-ben fejezte be a képzést, iskolás kora óta minden nyáron együtt dolgozott édesapjával. Úgy gondolja, élete egyik legnagyobb ajándéka, hogy azzal keresheti a kenyerét, amit szeret.
„Én szeretem a mesterségemet, amely mindig örömet ad és élteti a hitet bennem, hogy a kapott képességemmel jó ügyet szolgálok” – nyilatkozta.
Hatalmas megtiszteltetésként éli meg, hogy hazáját ismét képviselheti egy világversenyen, ahol elsősorban magának szeretne bizonyítani. Bár a felkészülés miatt most nem sok szabadideje van, szereti a motocross-t és konditeremben erősíti magát.
Mentoruk Hidasi Tibor bádogos mester, az ÉMSZ elnökhelyettese volt
Szigetelő csapat
_
hirdetés
_
hirdetés
Babos Barnabás magasépítő technikusként végzett 2020-ban, majd 2021-ben vízszigetelő és melegburkoló szakképesítést szerzett. „Már egész kora gyerekkorom óta édesapámmal nagyon sokszor jártam a tetőn, így szerettem meg ezt a szakmát. Édesapámtól nagyon sokat tanultam az évek során. Külön öröm volt számomra, hogy a Néprajzi Múzeum tetőszigetelésén együtt dolgoztunk, ami egy igen nagy szakmai kihívás volt. A kivitelezési munkákat segédmunkásként kezdtem, de az évek során szerzett szakmai tapasztalatok alapján jelenleg már brigádvezetőként dolgozom. A szigetelési munkákat sokféle típusú anyaggal végezzük: bitumenes-, PVC-, TPO-, visszatapadó-, bevonat- szigetelés. Nagy örömmel értesültem, hogy az ÉMSZ pályázatot hirdetett a 2024. évi Világbajnokságra, ezért azonnal jelentkeztem. Nagyon hálás vagyok, hogy az IFD által szervezett 2024. évi Világbajnokságon Innsbruckban Magyarországot képviselhetem.” – mesélte magáról.
Bolla László 2019 óta dolgozik a szakmában, először segédmunkásként, majd 2023-tól brigádvezetőként. A kivitelezési munkái során különféle technológiákkal dolgozik: bitumenes-, PVC-, TPO-, visszatapadó-, bevonatszigetelés. „Azért szeretem ezt a szakmát, mert sokféle anyaggal dolgozunk, ezáltal a tudásom is állandóan fejlődik. 2024. januárjában jelentkeztem az ÉMSZ által meghirdetett Innsbruckban rendezett Világbajnokságra. Hónapok óta minden héten gyakoroljuk a kiírt bitumenes és TPO feladatokat a maketteken. Nagy köszönettel tartozom az ÉMSZ-nek és mentoromnak, hogy lehetővé teszik a szakmai tudásom továbbfejlesztését. Szorgalmammal és kitartásommal szeretném meghálálni a lehetőséget, hogy képviselhetem Magyarországot. Remélem csillogó éremmel térhetünk haza.” – mondta.
Mentoraik Lőrincz Klára Eszter cégvezető, az ÉMSZ elnökhelyettese és Valyon András építőmérnök, vállalkozó voltak.
Magastetős csapat
Simon Bálint 19 éves ács-tetőfedő, saját bevallása szerény és becsületes családban nőtt fel, ahol édesapja kőművesként mutatott példát kitartásból és szorgalomból. „Mindig is lenyűgözött, hogy nem csupán épített, hanem szinte művészként alkotott. Ez inspirált arra, hogy én is az építőipart válasszam hivatásul. Hiszem, hogy minden jól megtervezett tető és minden pontosan illeszkedő faelem egy újabb műalkotás. Büszke vagyok arra, hogy szakmámban eljuthattam oda, hogy világversenyen képviselhetem magam és az országomat. Legjobb tudásommal igyekszem majd méltón helytállni ezen a rangos megmérettetésen.” – mondta el.
Nick Marcell apja mellett ismerkedett meg a szakmával viszonylag korán. „Mindig mentem neki segíteni és megszerettem a szakmát.” – emlékezik vissza. Az általános iskola után Piltman Miklóshoz ács- és tetőfedő mesterhez került, mint tanuló. Ott többféle munkakörben is dolgozott, sok tapasztalatot szerzett. Miután megkeresték a versennyel kapcsolatban és természetesen igent mondott neki, és nagyon büszke arra, hogy Innsbruckban versenyezhet.
Mentoraik Nagy László tetőfedő mester és bádogos és Trombitás Zoltán ács- és tetőfedőmester, bádogos voltak.