_
hirdetés
_
hirdetés
Ezúttal egy olyan hírt hoztunk nektek, ami nem közvetlenül az oktatásról szól, de szorosan kapcsolódik hozzá. Az egyetemi felvételi és pótfelvételi határok ismertté válásával országszerte több ezer diák „szabadul” rá az albérletpiacra. Az valószínűleg számotokra sem újdonság, hogy lakást bérelni nem olcsó mulatság Magyarországon. Ezért megmutatjuk, hogy milyen bérleti díjakkal lehet kalkulálni Budapesten, illetve a népszerű egyetemvárosokban.
Idén a hagyományos felvételi eljárás keretében július 24-i ponthatárok kihirdetésével – ahol a Szakmaverzum is jelen volt – 90 334 jelentkezőt vettek fel valamelyik egyetemre vagy főiskolára.. Augusztus 29-én pedig lezárult a pótfelvételi eljárás, amelyben valamivel több mint 17 ezren vettek részt. Vagyis, óvatos becslés szerint is több ezer egyetemista jelenik meg az albérletpiacon, a megnövekedett kereslet pedig még feljebb hajthatja az amúgy is magas bérleti díjakat.
Ennek apropóján a zenga.hu, illetve az ingatlan.com segítségével felmértük, milyen átlagos bérleti díjakra számíthatnak az egyetemisták Budapesten, illetve a népszerű egyetemvárosokban.
Nézzük az árakat
A zenga.hu adatai szerint Budapesten 2024 augusztusában a 45 négyzetméternél kisebb lakásokért átlagosan valamivel több mint 203 ezer forint bérleti díjat kérnek. A legtöbb kiadó ingatlan jelenleg a XIII. kerületben található, majd a VIII., VII., XI. kerületek következnek. Az átlagárak az alábbiak szerint alakulnak a népszerűbb kerületekben:
_
hirdetés
_
hirdetés
XIII.: 220 ezer forint,
VII.: 212 ezer forint,
VIII.: 225 ezer forint,
IX.: 184 ezer forint,
XI.: 202,5 ezer forint,
XIV.: 166 ezer forint,
VI.: 200 ezer forint,
X.: 183 ezer forint.
Ami az vidéki egyetemvárosokat illeti: Debrecenben átlagosan 204 ezer forintot kell leszurkolni egy 45 négyzetméternél kisebb egy–másfélszobás lakásért. A hajdúsági megyeszékhely esetében érdemes azt az aspektust is figyelembe vennie, hogy nem csak mint egyetemváros jöhet szóba, az ottani ipari beruházások miatt a magasabb árszínvonalú ingatlanok iránt is élénk a kereslet. Pécsen átlagosan 141,5 ezer, Szegeden 131 ezer, Miskolcon 113 ezer, míg Veszprémben 147,5 ezer forintot kell átlagosan fizetni egy 45 négyzetméter alatti lakásért felszereltségtől, illetve lokációtól függően.
A zenga.hu felmérése alapján arányaiban körülbelül háromszor több keresés érkezik lakásra, mint házra.
Az ingatlan.com is képet adott saját adatbázisa alapján az albérletpiacról. Ennek eredményét is mutatjuk. A KSH–ingatlan.com júliusi lakbérindexe éves szinten 10,2 százalékos drágulást mutatott az országos albérletpiacon, ami a tulajdonosoknak kedvezett, a bérlőknek viszont nem.
Budapesten augusztus végén közel 10 ezer kiadó lakás volt a piacon, amelyek átlagos bérleti díja 250 ezer forintot tett ki.
A legnagyobb kínálattal rendelkező kerületek közül a XI.-ben és a XIII.-ban is 250–250 ezer forintos átlaggal számolhatnak a bérlők. A legolcsóbb kerületek között van a XV., a XX., a XXI. és a XXIII., utóbbiakban 200 ezer forint alatt marad az átlagos lakbér, egész pontosan 170 ezer és 185 ezer forint között alakul.
Az egyetemvárosok körében továbbra is Debrecen számít a legdrágábbnak, ahol 230 ezer forintos átlagos bérleti díj jellemzi a kiadó lakásokat. Győrben ugyanez az összeg havonta 190 ezer forint. Szegeden és Pécsen egyaránt 150 ezer forint az átlag. Veszprémben 160 ezer, Kecskeméten 145 ezer forintot kell fizetni kiadó lakást keresőknek. Miskolcon átlagosan 110 ezer forintért kínálják a tulajdonosok a kiadó lakásokat.
Az ingatlan.com szerint a pótfelvételik augusztus 29-én esedékes eredményhirdetése és a döntést halogató diákok piacra lépése erősödést hozhat a kiadó lakások iránti keresletben a következő két hétben.