_
hirdetés
_
hirdetés
A gépipar fejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy Magyarország 2030-ra az európai ipar élvonalába kerüljön – mondta Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár pénteken Budapesten, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2024 elnevezésű szakmai rendezvényen.
A díjátadón a gépipar és az iparfejlesztés kiemelkedő szereplői, valamint kis- és középvállalatok képviselői vettek részt. A versenyen számos innovatív projekt került bemutatásra, melyek az élelmiszergép-ipar, az energetika, a digitális átállás és a mesterséges intelligencia területein nyújtanak előremutató megoldásokat.
A verseny célja pedig az, hogy a legkorszerűbb technológiai megoldások adaptációját támogassa a termelési folyamatokban,
ezáltal hozzájárulva Magyarország Versenyképességi Stratégiájának megvalósításához.
Fábián Gergely közölte: a hazai iparfejlesztés stratégiai célkitűzései között szerepel a feldolgozóipar, valamint az azt támogató gépipar részarányának növelése, ennek előfeltétele az innováción alapuló termék- és gyártásfejlesztés.
A legújabb technológiák alkalmazása meghatározó szerepet játszik a magyar ipar versenyképességének javításában. A gépipar területén végrehajtott beruházások a digitális átálláshoz megfelelően alkalmazkodva új, magasabb szintű, vagy más jellegű műszaki képességeket igénylő munkahelyeket teremtenek, növelve ezzel a termelékenységet és a hozzáadott értéket is – fejtette ki.
Az államtitkár hangsúlyozta: a kiírásra beérkezett 121 pályázat jelzi, hogy van potenciál a magyar gépiparban. A pályázók között többségben voltak a kis- és középvállalkozások képviselői, ami mutatja, hogy a hazai mérnökök képesek nemzetközi színvonalú ötleteket kidolgozni és megoldásokat fejleszteni.
Célgépeket építeni a magyar gazdaság kitörési pontjaihoz olyan potenciál, amire kiemelt figyelmet kell fordítani
– mondta.
_
hirdetés
_
hirdetés
Fábián Gergely kiemelte: a versenyképeségi stratégia fő célkitűzéseinek megvalósításához elengedhetetlen az állam és a piaci szereplők együttműködése. A nemzetgazdasági tárca kiemelten fontosnak tartja a magyar kis- és középvállalkozások, a hazai beszállító-fejlesztés támogatását.
Kifejtette, hogy bízik abban, hogy a rendezvényen bemutatott pályázatok közül minél több megvalósulhat a magyar iparban, valamint külföldre is tudnak ezekkel terjeszkedni. A Chemplex Kft. és a Gépipari Tudományos Egyesület (GTE) által szervezett rendezvény tükrözi a magyar gépipar hazai iparfejlesztés iránti elkötelezettségét – fogalmazott megnyitójában Fábián Gergely.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a Gépipari Tudományos Egyesület a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai partnereként kiemelt szerepet tölt be az ipar fejlesztésében. A GTE célja a hazai ipar, különösen a gépipar és a kapcsolódó szakterületeken dolgozó szakemberek, cégek, szervezetek összefogása, szakműveltségük fejlesztése és tevékenységük támogatása, e célokat segíti az évről évre megszervezett Magyar Ipari Célgép Verseny is.
A győztesek pedig a következők lettek:
▶ Anyagmozgatás és anyagtárolás kategória: Revo-Tec Gépipari Kft.
▶ a kísérleti, laboratóriumi, tesztberendezések, mérőeszközök, tesztpadok kategória: schoen + sandt Hungary Kft.
▶ a gyártáselőkészítés gépei, alapanyag és nyersanyagfeldolgozás kategória: MechatroEngineering Kft.
▶ a termékkiadagolás, beadagolás, csomagolás gépei kategória: IQ Kecskemét Kft. és KÉSZ Ipari Gyártó Kft.
▶ a teljes gyártósorok, üzemi és kisüzemi technológiák kategória: BBM Engineering Solutions Zrt.
▶ a gyártógépek, rész- vagy készterméket előállító gépek kategória: VT TIPA Kft.
▶ a vegyipari gépek kategória: Optimacsoport Kft.
▶ az élelmiszeripari gépek kategóriája: ST-Automatika Kft.
Az év célgéptervezője Holik László lett, az év öko-célgépe a HunMecH Kft. gyártósora, az év ötlete különdíjat a Henkel Magyarország Operations Kft. takarító robotja nyerte, amelyet Csikós Irén tervezett.